Günlük İngilizce Kalıplar

Bu kalıp seni kurtarabilir (Excuse my French)

Bu videoda günlük konuşmalarda sıkça kullanılan ve argo sözcükler kullandığında özür dilemene yarayan bir kalıptan bahsedeceğiz : Pardon my French ya da Excuse my French. Böylece sen de bu kalıbı günlük konuşmalarına katabileceksin.

Bu kalıp ne anlama geliyor? | Gets me every time

Bu dersimizde, her seferinde aynı duyguyu yaşatan olaylara tepki vermemizi sağlayan bir ifadeyi inceleyeceğiz : gets me every time. Bu sayede sen de hem duygularını daha iyi bir şekilde belirtebileceksin, hem de günlük hayatta sıkça kullanılan bir ifadeyi daha öğrenmiş olacaksın. 🙂

I hear you | I feel you [İngilizce Empati Kalıpları]

Bu derste İngilizcede empati kurmak için ya da karşındakini anladığını belirtmeye yarayan ve günlük konuşmalarda sıkça karşına çıkacak iki ifadeye bakıyoruz : I feel you ve I hear you. Bu ifadelerle birlikte sen de konuşmalarında karşı tarafın söylediği ya da hissettiği şeylerle empati kurduğunu ve onu anladığını belirtebileceksin. 

Cümlelerine merak ve şaşırma vurgusu katmak için kullanabileceğin yaygın bir ifade

Bu haftaki videoda konuşmalarına şaşırma ve vurgu katmaya yarıyan ve sıkça kullanılan bir ifade üzerinde duruyoruz : what on earth. Gerçek hayat örnekleri üzerinden giderek bu ifadeyi ne şekilde kullanabileceğini öğreneceğiz. Böylece hem konuşmalarına renk katabilirsin, hem de istediğin zaman merak ve şaşırma vurgusu yapabilirsin.

“Formda olmadığını” belirtmenin güzel bir yolu: In bad shape/Out of shape

Bu yazıda İngilizcede formda olmadığını ya da “paslandığını” belirtebileceğin iki kalıp gösteriyorum: in bad shape ve out of shape. Önce bu ifadelerin nasıl ve nerelerde kullanıldığına bakacağız, daha sonra gerçek hayattan örnekler inceleyeceğiz. Böylece yazının sonunda bu ifadelerin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Right off the bat: Bir şeyin anında gerçekleştiğini belirten bir kalıp

Bu haftaki videoda, en baştan, anında ya da çabucak gerçekleşen olayları anlatırken kullanabileceğin bir ifade üzerinde duruyorum; Right off the bat. Önce bu ifadenin nasıl ve nerelerde kullanıldığına bakacağız, daha sonra gerçek hayattan örnekler inceleyeceğiz. Böylece videonun sonunda bu ifadenin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

“Bear in mind” ve “Keep in mind” ne anlama geliyor? (Gerçek hayat örnekleri ile)

Bu haftaki videoda, akılda kalması gerektiği düşünülen bilgileri vermede ya da unutulmaması gereken bir şeyi hatırlatmada yardımcı olan iki yaygın ifade üzerinde duruyorum; Bear in mind ve Keep in mind ifadeleri. Önce bu ifadelerin nasıl ve nerelerde kullanıldığına bakacağız, daha sonra gerçek hayattan örnekleri inceleyeceğiz. Böylece videonun sonunda bu ifadelerin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Out of this world: Bir şeyin ne kadar harika olduğunu belirtmenin farklı bir yolu

Bu videoda, bir şeyin ne kadar harika olduğunu belirtirken kullanabileceğin değişik bir kalıp inceleyeceğiz; Out of this world. Önce bu kalıbın nasıl kullanıldığına bakacağız ve daha sonra her günlük kalıp videosunda olduğu gibi gerçek hayattan örneklere bakacağız. Böylece videonun sonunda “out of this world” kalıbının nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Cold Feet / Second Thoughts: Bir şeyden vazgeçmek için kullanılan iki ifade

Bu derste konuşmalarını canlandırmak için kullanabileceğin ve bir şeyden vazgeçilmek üzere olduğunu belirtmek için kullanılan iki kalıp inceleyeceğiz. “Cold feet” ve “Second Thoughts” Önce bu ifadelerin anlamlarını ve birbirlerinden farklarını inceleyeceğiz ve daha sonra gerçek hayattan birkaç örneğe bakacağız.

What’s the catch? (Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi olduğunda kullanılan yaygın bir ifade)

Bu derste, günlük hayatta kullanışlı olan ve bir şey “doğru olamayacak kadar iyi” olduğunda kullanabileceğin bir kalıp öğreneceğiz: What’s the catch? Önce “What’s the catch?” ifadesinin anlamını ve kullanımını inceleyeceğiz ve daha sonra gerçek hayattan örneklere bakacağız. Böylece dersin sonunda sen de bu kalıbı konuşmalarına katabileceksin.

“Literally” kelimesinin gerçek anlamı (ve günlük hayatta kendi anlamının dışındaki kullanımı)

İngilizce’de “literaly” kelimesi aslında mecaz anlamı olan bir ifadenin, mecaz anlamıyla değil, gerçek anlamıyla kastedildiğini belirtmek için kullanılıyor. Ancak günlük hayatta sıkça bundan çok farklı bir anlama gelecek şekilde kullanılıyor. Bu videoda “literally” kelimesinin gerçek anlamını ve günlük hayatta nasıl kullanıldığını detaylı olarak gösteriyorum.

“Frank, Frankly ve Quite Frankly İfadeleri (Ve Günlük Hayattaki Kullanımları)

Bu videoda, günlük hayatta sıkça duyduğun ve farklı kalıplar içerisinde kullanılan bir ifade üzerinde duracağız; Frankly ifadesi. Bu ifadenin ne anlama geldiğini ve başka hangi kalıplar içinde kullanıldığını gerçek hayat örnekleri ile inceleyeceğiz. Böylece videonun sonunda bu ifadeleri tam olarak öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de “Right?” İfadesi

Right kelimesi İngilizce’de “doğru” veya “sağ” anlamına geliyor. Ancak bu kelimenin günlük hayatta çok kullanışlı olan bir kullanımı daha var. Bu videoda da bu fonksiyonel kullanımı inceliyoruz.

İngilizce’de It Can’t Hurt Kalıbı

“It can’t hurt” kalıbı sadece “acıtamaz” anlamına gelmiyor ve günlük hayatta “Bir zararı olmaz” anlamına gelecek şekilde de sıkça kullanılıyor. Bu günlük kalıplar videosunun sonunda “it can’t hurt” ifadesinin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Knock it off ve Cut it out Kalıpları

Knock it off ve Cut it out ifadeleri İngilizce’de karşındaki kişiye “Kes artık!” veya “Artık yeter!” demek için kullanılan kalıplar.Bu videonun sonunda bu ifadeleri nasıl kullanman gerektiğini öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de Never Mind İfadesi

İngilizce’de never mind ifadesi günlük hayatta çok sık kullanılıyor ve karşına mutlaka çıkacak olan kullanışlı bir kalıp. Bu yazının sonunda bu ifadeyi nasıl kullanman gerektiğini öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de “By The Way” İfadesi

By the way ifadesi, aslında “bu arada” anlamına geliyor. Ancak günlük konuşmada “aklıma gelmişken, ha unutmadan” gibi anlamlarda da kullanılabiliyor. Bu videonun sonunda bütün bu kullanımları biliyor olacaksın.

İngilizce’de Be My Guest İfadesi

Be my guest ifadesi aslında “Misafirim ol” anlamına geliyor. Ancak günlük hayatta “Buyur” veya “tabii ki” anlamına gelecek şekilde de kullanılabiliyor ve eğer bu anlamı bilmiyorsan kafanın karışma ihtimali yüksek.

İngilizce’de How Come İfadesi

“How come” sıkça duyacağın ve konuşmalarında kullanmak isteyeceğin bir ifade. Nerelerde ve nasıl kullanacağını bu yazıdan öğreneceksin =)

İngilizce’de “Makes Sense” İfadesi

İngilizce konuşurken” Hmm, söylediğin çok mantıklı” tarzında bir cümle kurmak istediysen bu tam sana göre çünkü videonun sonunda bu tarz cümleleri kurabiliyor olacaksın =)

İngilizce’de “What’s that supposed to mean?” Kalıbı

Bu derste, özellikle dizilerde ve filmlerde sıkça karşılaşacağın yaygın bir kalıp üzerinde duracağız. “What’s that supposed to mean?” Dolaylı olarak videonun sonunda “supposed to” ifadesinin de ne anlama geldiğini biliyor olacaksın =)