“Bear in mind” ve “Keep in mind” ne anlama geliyor? (Gerçek hayat örnekleri ile)

Bu haftaki videoda, akılda kalması gerektiği düşünülen bilgileri vermede ya da unutulmaması gereken bir şeyi hatırlatmada yardımcı olan iki yaygın ifade üzerinde duruyorum; Bear in mind ve Keep in mind ifadeleri. Önce bu ifadelerin nasıl ve nerelerde kullanıldığına bakacağız, daha sonra gerçek hayattan örnekleri inceleyeceğiz. Böylece videonun sonunda bu ifadelerin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Out of this world: Bir şeyin ne kadar harika olduğunu belirtmenin farklı bir yolu

Bu videoda, bir şeyin ne kadar harika olduğunu belirtirken kullanabileceğin değişik bir kalıp inceleyeceğiz; Out of this world. Önce bu kalıbın nasıl kullanıldığına bakacağız ve daha sonra her günlük kalıp videosunda olduğu gibi gerçek hayattan örneklere bakacağız. Böylece videonun sonunda “out of this world” kalıbının nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Cold Feet / Second Thoughts: Bir şeyden vazgeçmek için kullanılan iki ifade

Bu derste konuşmalarını canlandırmak için kullanabileceğin ve bir şeyden vazgeçilmek üzere olduğunu belirtmek için kullanılan iki kalıp inceleyeceğiz. “Cold feet” ve “Second Thoughts” Önce bu ifadelerin anlamlarını ve birbirlerinden farklarını inceleyeceğiz ve daha sonra gerçek hayattan birkaç örneğe bakacağız.

What’s the catch? (Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi olduğunda kullanılan yaygın bir ifade)

Bu derste, günlük hayatta kullanışlı olan ve bir şey “doğru olamayacak kadar iyi” olduğunda kullanabileceğin bir kalıp öğreneceğiz: What’s the catch? Önce “What’s the catch?” ifadesinin anlamını ve kullanımını inceleyeceğiz ve daha sonra gerçek hayattan örneklere bakacağız. Böylece dersin sonunda sen de bu kalıbı konuşmalarına katabileceksin.

“Literally” kelimesinin gerçek anlamı (ve günlük hayatta kendi anlamının dışındaki kullanımı)

İngilizce’de “literaly” kelimesi aslında mecaz anlamı olan bir ifadenin, mecaz anlamıyla değil, gerçek anlamıyla kastedildiğini belirtmek için kullanılıyor. Ancak günlük hayatta sıkça bundan çok farklı bir anlama gelecek şekilde kullanılıyor. Bu videoda “literally” kelimesinin gerçek anlamını ve günlük hayatta nasıl kullanıldığını detaylı olarak gösteriyorum.

“Frank, Frankly ve Quite Frankly İfadeleri (Ve Günlük Hayattaki Kullanımları)

Bu videoda, günlük hayatta sıkça duyduğun ve farklı kalıplar içerisinde kullanılan bir ifade üzerinde duracağız; Frankly ifadesi. Bu ifadenin ne anlama geldiğini ve başka hangi kalıplar içinde kullanıldığını gerçek hayat örnekleri ile inceleyeceğiz. Böylece videonun sonunda bu ifadeleri tam olarak öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de “Right?” İfadesi

Right kelimesi İngilizce’de “doğru” veya “sağ” anlamına geliyor. Ancak bu kelimenin günlük hayatta çok kullanışlı olan bir kullanımı daha var. Bu videoda da bu fonksiyonel kullanımı inceliyoruz.

İngilizce’de It Can’t Hurt Kalıbı

“It can’t hurt” kalıbı sadece “acıtamaz” anlamına gelmiyor ve günlük hayatta “Bir zararı olmaz” anlamına gelecek şekilde de sıkça kullanılıyor. Bu günlük kalıplar videosunun sonunda “it can’t hurt” ifadesinin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Knock it off ve Cut it out Kalıpları

Knock it off ve Cut it out ifadeleri İngilizce’de karşındaki kişiye “Kes artık!” veya “Artık yeter!” demek için kullanılan kalıplar.Bu videonun sonunda bu ifadeleri nasıl kullanman gerektiğini öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de Never Mind İfadesi

İngilizce’de never mind ifadesi günlük hayatta çok sık kullanılıyor ve karşına mutlaka çıkacak olan kullanışlı bir kalıp. Bu yazının sonunda bu ifadeyi nasıl kullanman gerektiğini öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de “By The Way” İfadesi

By the way ifadesi, aslında “bu arada” anlamına geliyor. Ancak günlük konuşmada “aklıma gelmişken, ha unutmadan” gibi anlamlarda da kullanılabiliyor. Bu videonun sonunda bütün bu kullanımları biliyor olacaksın.

İngilizce’de Be My Guest İfadesi

Be my guest ifadesi aslında “Misafirim ol” anlamına geliyor. Ancak günlük hayatta “Buyur” veya “tabii ki” anlamına gelecek şekilde de kullanılabiliyor ve eğer bu anlamı bilmiyorsan kafanın karışma ihtimali yüksek.

İngilizce’de How Come İfadesi

“How come” sıkça duyacağın ve konuşmalarında kullanmak isteyeceğin bir ifade. Nerelerde ve nasıl kullanacağını bu yazıdan öğreneceksin =)

İngilizce’de “Makes Sense” İfadesi

İngilizce konuşurken” Hmm, söylediğin çok mantıklı” tarzında bir cümle kurmak istediysen bu tam sana göre çünkü videonun sonunda bu tarz cümleleri kurabiliyor olacaksın =)

İngilizce’de “What’s that supposed to mean?” Kalıbı

Bu derste, özellikle dizilerde ve filmlerde sıkça karşılaşacağın yaygın bir kalıp üzerinde duracağız. “What’s that supposed to mean?” Dolaylı olarak videonun sonunda “supposed to” ifadesinin de ne anlama geldiğini biliyor olacaksın =)

İngilizce’de “Happens to Be” ifadesi ve kullanımı

Bu videoda “Happens to be” ifadesinin ne demek olduğunu ve hangi durumlarda kullanıldığını gösteriyorum. Ayrıca bu ifadenin kullanıldığı birkaç gerçek hayat örneği de inceleyeceğiz. Videonun sonunda bu ifadeyi nasıl kullanabileceğini biliyor olacaksın.

İngilizce’de “Give Me a Hand” İfadesi

Bu videoda sıklıkla karşılaşacağın “Give me a hand” kalıbının ne demek olduğunu ve hangi durumlarda kullanıldığını gösteriyorum. Ayrıca bu ifadenin kullanıldığı birkaç gerçek hayat örneği de inceleyeceğiz. Videonun sonunda bu ifadeyi nasıl kullanabileceğini biliyor olacaksın.

İngilizce’de “My Bad” kalıbı ve kullanımı

Bu videoda özellikle film ve dizilerde sıklıkla karşılaşacağın “My Bad” kalıbının ne demek olduğunu ve hangi durumlarda kullanıldığını gösteriyorum. Ayrıca bu ifadenin kullanıldığı birkaç gerçek hayat örneği de inceleyeceğiz. Videonun sonunda bu ifadeyi nasıl kullanabileceğini biliyor olacaksın.

İngilizce’de “On Second Thought” kalıbı

Bu videoda, İngilizce konuşulurken günlük hayatta sıkça kullanılan “On Second Thought…” ifadesinin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını örneklerle birlikte gösteriyorum. Videonun sonunda bu ifadeyi nasıl kullanabileceğini biliyor olacaksın.

İngilizce’de “That” Kelimesi

İngilizce konuşurken  “O kadar uğraşmadım” veya “O kadar da iyi değil” demek için “that” kelimesi kullanılır. Dikkat etmen gereken nokta, bu ifadenin olumsuz cümleler için geçerli olduğu. Eğer olumlu cümleler […]

İngilizce’de “College” Kelimesinin Kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de üniversiteye gittiğini nasıl söyleyebileceğimize bakıyoruz. Eğer bunu “ I am going to university” şeklinde söylüyorsan ve “college” kelimesini kullanmıyorsan bu videoyu muhakkak izlemelisin.

İngilizce’de “In time” Kalıbı

Bu videoda İngilizce’de “In time” kalıbını ve nerelerde kullanıldığını inceleyeceğiz. Buna ek olarak “In time” ve “On time” kalıpları arasındaki ince farka de değineceğim. Videonun sonunda bu kalıpları doğru bir şekilde kullanabiliyor olacaksın.

İngilizce’de “Pros and cons” Kalıbının Kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de “pros and cons” kalıbının ne anlama geldiğini inceleyeceğiz. Daha sonra bu kalıbı günlük hayatta nasıl kullanabileceğini örnek cümlelerle birlikte göstereceğim. Böylece sen de bu kalıbı konuşmana katmaya hazır olacaksın.

İngilizce’de “Deal With It” Kalıbı

Bu videoda, İngilizce’de hem sinirli olduğun durumlarda kullanabileceğin hem de bir şeyin üstesinden gelinebileceğini belirtmek için kullanılan yaygın bir kalıp. Bu videoda bu kalıbın nasıl kullanıldığını örnek cümlelerle birlikte gösteriyorum. Böylece sen de bu kalıbı konuşmana katabileceksin.

İngilizce’de “Major in” Kalıbının Anlamı

Bu videoda, İngilizce’de sıkça kullanılan “Major In” kalıbının ne anlama geldiğini ve ne için kullanıldığını örneklerle birlikte gösteriyorum. Eğer İngilizce konuşurken okuduğun üniversite bölümünü belirtmek istiyorsan bu videoyu mutlaka izlemelisin.

İngilizce’de “I bet” kalıbının kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de “I bet” kalıbının ne anlama geldiğini örneklerle birlikte inceleyeceğiz. Bu kalıp günlük hayatta sıkça kullanılıyor ve videonun sonunda sen de bu kalıbı konuşmana katmış olacaksın.

İngilizce’de ”Run Errands” kalıbının anlamı ve kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de “Run Errands” kalıbının ne anlama geldiğini ve nerelerde kullanıldığını göstereceğim. Buna ek olarak oradaki “run” kalıbının neden “koşmak” anlamına gelmediğini de gösteriyorum. Videonun sonunda sen de bu kalıbı konuşmana katabileceksin.

İngilizce’de “make sure” kalıbının anlamı ve kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de ana dili İngilizce olan insanlar tarafından sıkça kullanılan “Make Sure” kalıbının ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını örneklerle birlikte gösteriyorum. Videonun sonunda sen de bu kalıbı konuşmana katabilmeye başlayacaksın.

İngilizce’de “really” kelimesinin farklı kullanımları

Bu videoda İngilizce’de “really” kelimesinin ana dili İngilizce olan insanlar tarafından ne şekilde kullanıldığını inceleyeceğiz. Bu, gerçekten çok sevdiğim ve sıkça kullandığım bir kelime. Biriyle İngilizce konuştuğun esnada, “really” kelimesinin bu videoda anlattığım anlamlarda karşına çıkma ihtmali çok yüksek.

İngilizce’de “Kinda” ve “Sorta” kelimelerinin anlamı

Bu videoda İngilizce’de “kinda” ve “sorta” kelimelerinin ne anlama geldiğini, nasıl kullanacağını ve dikkat etmen gereken noktaları ve bazı yazım kurallarını göstereceğim. Böylece sen de bu kalıpları konuşmana katmaya hazır olacaksın.