Günlük İngilizce Kalıplar

Yabancılarla nasıl muhabbet edersin?

Bu haftaki yazıda yabancılarla tanıştığında, muhabbeti ilerletmek ya da gelecekle ilgili plan yapmak istediğinde ve konuşma biterken kullanabileceğin faydalı ve doğal kalıpları inceliyoruz.

“Cut to the chase” ne demek?

Bu dersimizde özellikle sunumlarda, filmlerde ve konuşmalarda sıkça kullanılan cut to the chase kalıbını inceleyeceğiz.

Bu iki ifade ne anlama gelir?

Bu hafta konuşmalarda ve yazılarda sıkça kullanılan ve birçok anlamı olan “to be onto something” ve “to be into something” ifadelerini inceliyoruz.

“Off the hook” NE DEMEK?

Bu haftaki videoda günlük konuşmalarda sıkça kullanılan ve birinin yakayı kurtarmasını, bir şeyi yapmasına izin verilmesini anlatan “off the hook” kalıbını inceliyoruz.

the ELEPHANT in the room ne demek?

Bu dersimizde toplantılarda, sunumlarda veya bir sorunla ilgili çözüm aranırken kullanılabilen “the elephant in the room” ifadesinin anlamına bakacağız.

FOR GOOD ne demek?

Bu haftaki dersimizde günlük hayatta sıkça kullanılan ve farklı bazı anlamları olan bir kalıbı detaylı olarak inceliyoruz : for good.

Bu kalıp seni kurtarabilir (Excuse my French)

Bu videoda günlük konuşmalarda sıkça kullanılan ve argo sözcükler kullandığında özür dilemene yarayan bir kalıptan bahsedeceğiz : Pardon my French ya da Excuse my French. Böylece sen de bu kalıbı günlük konuşmalarına katabileceksin.

Bu kalıp ne anlama geliyor? | Gets me every time

Bu dersimizde, her seferinde aynı duyguyu yaşatan olaylara tepki vermemizi sağlayan bir ifadeyi inceleyeceğiz : gets me every time. Bu sayede sen de hem duygularını daha iyi bir şekilde belirtebileceksin, hem de günlük hayatta sıkça kullanılan bir ifadeyi daha öğrenmiş olacaksın. 🙂

I hear you | I feel you [İngilizce Empati Kalıpları]

Bu derste İngilizcede empati kurmak için ya da karşındakini anladığını belirtmeye yarayan ve günlük konuşmalarda sıkça karşına çıkacak iki ifadeye bakıyoruz : I feel you ve I hear you. Bu ifadelerle birlikte sen de konuşmalarında karşı tarafın söylediği ya da hissettiği şeylerle empati kurduğunu ve onu anladığını belirtebileceksin. 

Cümlelerine merak ve şaşırma vurgusu katmak için kullanabileceğin yaygın bir ifade

Bu haftaki videoda konuşmalarına şaşırma ve vurgu katmaya yarıyan ve sıkça kullanılan bir ifade üzerinde duruyoruz : what on earth. Gerçek hayat örnekleri üzerinden giderek bu ifadeyi ne şekilde kullanabileceğini öğreneceğiz. Böylece hem konuşmalarına renk katabilirsin, hem de istediğin zaman merak ve şaşırma vurgusu yapabilirsin.

“Formda olmadığını” belirtmenin güzel bir yolu: In bad shape/Out of shape

Bu yazıda İngilizcede formda olmadığını ya da “paslandığını” belirtebileceğin iki kalıp gösteriyorum: in bad shape ve out of shape. Önce bu ifadelerin nasıl ve nerelerde kullanıldığına bakacağız, daha sonra gerçek hayattan örnekler inceleyeceğiz. Böylece yazının sonunda bu ifadelerin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Right off the bat: Bir şeyin anında gerçekleştiğini belirten bir kalıp

Bu haftaki videoda, en baştan, anında ya da çabucak gerçekleşen olayları anlatırken kullanabileceğin bir ifade üzerinde duruyorum; Right off the bat. Önce bu ifadenin nasıl ve nerelerde kullanıldığına bakacağız, daha sonra gerçek hayattan örnekler inceleyeceğiz. Böylece videonun sonunda bu ifadenin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

“Bear in mind” ve “Keep in mind” ne anlama geliyor? (Gerçek hayat örnekleri ile)

Bu haftaki videoda, akılda kalması gerektiği düşünülen bilgileri vermede ya da unutulmaması gereken bir şeyi hatırlatmada yardımcı olan iki yaygın ifade üzerinde duruyorum; Bear in mind ve Keep in mind ifadeleri. Önce bu ifadelerin nasıl ve nerelerde kullanıldığına bakacağız, daha sonra gerçek hayattan örnekleri inceleyeceğiz. Böylece videonun sonunda bu ifadelerin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.