FOR GOOD ne demek?

Bu haftaki dersimizde günlük hayatta sıkça kullanılan ve farklı bazı anlamları olan bir kalıbı detaylı olarak inceliyoruz : for good.

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

Önce kalıbın anlamıyla başlayalım. “For good” kalıbı, “kökten”, “temelli olarak” veya “sonsuza kadar” anlamına geliyor. Mesela;

“He is going back to England for good.” cümlesine bakalım. Bu cümle “Temelli olarak İngiltere’ye gidiyor.” demek.

 • The offer disappears for good aftter tomorrow.
 • Yarından sonra teklif sona eriyor.
 • I came back for good in 1999.
 • 1999’da temelli olarak döndüm.

Bu kalıpla ilgili dikkat etmen gereken nokta her “for good” ifadesinin “temelli olarak” anlamına gelmemesi. Bu anlamı istikrarlı bir şekilde doğru yakalayabilmen için 3 noktaya hakim olmalısın.

 • Good kelimesinin sıfat kullanımı
 • Good kelimesinin isim kullanımı
 • Cümlenin genel anlamı

Bu 3 noktayı içselleştirdiğinde bu kalıbı doğru bir şekilde kullanıp anlamaya başlayacaksın.

Good kelimesinin sıfat anlamıyla başlayalım. Good, iyi demek ve sıfat olarak kullanıldığında arkasından bir isim gelir.

Mesela “good concert” yani “iyi konser” veya “good shoes” yani “iyi ayakkabılar” gibi. For kelimesi de için anlamına geldiğinden, for good ve arkasından bir ismin geldiği cümlelerle sıkça karşılaşacaksın.

Mesela,

 • He gave her a necklace for good luck.
 • Ona iyi şans için bir kolye verdi.

Bu cümlede “for good” ifadesini görüp “temelli” anlamına geldiğini düşünürsen yanılmış olursun. Neden? Çünkü good kelimesinden sonra “luck – şans” ismi geliyor.

Eğer “for good” ifadesinden sonra bir isim geliyorsa, for good çok büyük bir ihtimalle “temelli olarak” veya “sonsuza kadar” anlamında kullanılmamış demektir. Başka bir örneğe bakalım.

 • We did these things for good reasons.

Burada “for good” ifadesi “temelli olarak” veya “sonsuza kadar” anlamına geliyor olabilir mi?

Hayır, çünkü “good” kelimesinden sonra “reason” yani “sebep” ismi geliyor. Cümle “Bu şeyleri iyi sebeplerden dolayı yaptık” demek. Bir cümleye daha bakalım.

 • We are looking for good people.

Burada “for good temelli olarak anlamına gelir” demek doğru olur mu?

Hayır, çünkü yine good sıfat olarak kullanılmuş durumda ve “good people” iyi insanlar demek. Cümle “İyi insanlar arıyoruz” anlamına geliyor.

Özetle good sıfat olarak kullanıldığında ve arkasından bir isim geldiğinde “temelli olarak anlamına gelmiyor” demektir.

İkinci dikkat etmen gereken durum “good” kelimesinin bir “isim” olarak kullanılması. Az önce sıfat kullanımına bakmıştık, şimdi de isim kullanımına bakıyoruz. Good isim olarka kullanıldığında “iyilik” veya “yarar” anlamına gelir.

O yüzden “for good” ifadesi “iyilik için” veya “yarar için” anlamına da gelebiliyor.

For good kalıbıyla ilgili kafanı karıştırabilecek en büyük nokta da bu. Çünkü hem isim kullanımını bilmen hem de cümleyi iyi bir şekilde anlaman çok önemli. İki tane örnek üzerinden gidelim.

 • He used his connections for good.

Burada öncelikle cümlenin anlamına bakman lazım. “For good” ifadesi “sonsuza kadar” veya “temelli olarak” anlamına gelebilir mi? Evet, gelebilir. Ancak bu durumda cümle “Bağlantılarını temelli olarak kullandı” gibi bir anlama gelir. Pek mantıklı değil.

Bu durumda aklına “good” kleimesinin isim anlamı yani “yarar” veya “iyilik” anlamı gelmeli.

Bağlantılarını yarar sağlamak içim kullandı/bağlantılarını iyilik/doğruluk için kullandı.

Bu daha mantıklı bir anlam.

Veya şu cümleye baalım.

 • We need to use the internet as a force for good.

Bu cümlede for good ifadesi “temelli olarak” anlamında kullanılıyor mu?

Öyle olsaydı cümle “İnterneti temelli olarak bir güç olarak kullanmalıyız” gibi bir anlam oluşurdu. Yine pek mantıklı değil. O halde isim olan “iyilik” veya “doğruluk” anlamıyla kullanılmış olabilir mi?

İnterneti iyilik/doğruluk için bir güç olarak kullanmalıyız.

Bu daha mantıklı bir cümle ve anlamı da bu.

Özetle for good kalıbı “temelli olarak” veya “sonsuza kadar” anlamına gelen bir kalıp. Ancak for ve good kelimeleri çok yaygın kelimeler olduğundan sıkça bu anlama gelmeden arka arkaya gelebiliyorlar ve buna dikkat etmen lazım. Her “for good” ifadesi “temelli olarak” anlamına gelmeyebilir.

Öncelikle cümleyi anlaman ve kalıbın cümleye ve konuşmanın genel akışına uyduğundan emin olman lazım.

Eğer for good ifadesinin arkasından “measure, reason, effects, people” gibi bir isim geliyorsa, temelli anlamna gelmiyor demektir.

Bir diğer nokta ise “good” kelmesinin “iyilik”, “fayda” veya “doğruluk” anlaına gelecek şekilde bir isim olarak kullanılması.  Eğer “temelli” anlamı cümleye uymuyorsa da bu anlamda kullanılmış olma ihtimali yüksek.

Evet, kısa bir tekrar yaptıktan sonra, birlikte birkaç cümleye bakalım.

Evet, hazırsan cümleleri inceleyelim

 • When you become very successful, you have to use that power for good.

Bu cümlede “for good” ifadesi temelli anlamına geliyor mu? Hayır. Öncelikle cümlenin anlamını düşünelim. “Çok başarılı olduğunda o gücü temelli olarak kullanmalısın.” Kulağa pek mantıklı gelmiyor.

Ancak “Çok başarılı olduğunuda, o gücü iyilik için kullanmalısın” anlamı mantıklı. Good burada isim olarak kullanılıyor. Sıradaki cümleye bakalım.

 • He came back to Turkey for good in 1998.

Burada for good ne anlama geliyor? Eğer “temelli olarak anlamına geliyor” dediysen doğru bildin. Cümle “Türkiye’ye 1998’de temelli olarak döndü” demek. Sıradaki cümleye bakalım.

 • He wants to be known for good ideas.

Bu cümlede “ideas” ismini gördüğün an “temelli olarak” anlamına gelmediğini hemen anlamalısın. Cümle “İyi fikirler için tanınmak istiyor” demek. Sıradaki cümleye bakalım.

 • We stopped listening to the radio for good.

Bu cümlede “for good” temelli olarak anlamına geliyor mu?

Evet. Cümle “Radyoyu temelli olarak dinlemeyi bıraktık” demek.

 • They are using their hacking abilities for good.

Burada “for good” ifadesi “temelli olarak” anlamına geliyor mu?

Cevap “hayır”. Öncelikle cümlenin anlamını düşünelim. Bu cümle “Hack yapma yeteneklerini temelli olarak kullanıyorlar” anlamına gelseydi mantıksız olurdu.

Bunun yerine “Hack yapma yeteneklerini iyilik/doğruluk için kullanıyorlar” daha mantıklı ve good burada isim görevinde. Son cümlemize bakalım.

 • After my injury, I stopped running for good.

Burada “for good” temelli olarak anlamına geliyor mu?

Evet, geliyor. “Sakatlığımdan sonra temelli olarak koşmayı bıraktım.”

Evet, artık “for good” kalıbını nasıl anlaman gerektiğini biliyorsun. Hemen bu kalıbı anlamak ve kullanmaya başlamak biraz zor olabilir ama kalıpla karşılaştıkça bu kullanım kafanda daha iyi bir şekilde oturacak. 🙂

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

4 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Gerçekten teşekkürler Böylesine bir eğitimi ücretsiz ve herkese açık olarak sunmanız çok değerli çok anlamlı sizi tebrik ederim çok da teşekkürler Ayrıca Umuyorum ki daha çok kişi grup kitlelere ulaşarak milyonlara da öğretmeniz dileğiyle… 🤗👍

 2. Tek kelimeyle gönül insanısınız .Sizi bu düşüncelerinizden dolayı hayretle “Tebrik ediyorum.”. Çalışmalarınız hem kaliteli hem de fedakarlıklar içeriyor. Allah gayretlerinizi ibadet kabul etsin. Allah sayınızı arttırsın derken Size de daha fazla güç versin.Saygılarımla…

Yorum Bırak