“Formda olmadığını” belirtmenin güzel bir yolu: In bad shape/Out of shape

Bu yazıda İngilizcede formda olmadığını ya da “paslandığını” belirtebileceğin iki kalıp gösteriyorum: in bad shape ve out of shape. Önce bu ifadelerin nasıl ve nerelerde kullanıldığına bakacağız, daha sonra gerçek hayattan örnekler inceleyeceğiz. Böylece yazının sonunda bu ifadelerin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

Önce out of shape ve diğer ifadelerin anlamları ve kullanıldıkları durumlarla başlayalım. In good shape, out of shape, in bad shape ve to get in shape gibi ifadelerin hepsi fiziksel durum belirtmek için kullanılıyor ve fit olmak veya olmamak anlamına geliyorlar.

Shape kelimesi “şekil” anlamına geliyor.

In good shape ise “Fit olmak” anlamına geliyor. Bunu “iyi bir şekil içinde olmak”, “iyi bir hal içinde olmak” veya “formlu” gibi de düşünebilirsin.

Out of shape ise “fit olmamak” anlamına geliyor. Bunu da “iyi bir şeklin dışında olmak”,“iyi bir halin dışında olmak” veya “şekilsiz olmak” gibi düşünebilirsin.

Benzer şekilde in bad shape ifadesi de “fit olmamak” anlamına gelen bir ifade ve bu kullanımda “out of shape” ile aynı anlama geliyor.

To get in shape ise fiil olarak kullanılıyor ve “forma girmek” veya “şekle girmek” şeklinde düşünebilirsın.

Birkaç senaryo ve cümle içerisinden ifadelerin nasıl kullanıldıklarına bakalım.

Diyelim ki senelerdir spor yapmıyorsun ve arkadaşın seni maç yapmaya davet etti. “Gelirsem kaybederiz. Formda değilim.” demek istiyorsun. Bunu “If I come, we will lose. I’m out of shape.” şeklinde söyleyebilirsin.

Ya da diyelim ki kilo aldın ve aldığın elbisenin içine giremiyorsun. “Formdan düştüm, bu elbiseye sığamam.” demek için “I’m in bad shape, I can’t fit in this dress” diyebilirsin. Birkaç örneği daha inceleyelim.

 • She lost the race because she was in bad shape.
 • Yarışı kaybetti çünkü formdan düşmüştü.

 • We can’t include him in the team, he’s out of shape.
 • Onu takıma dahil edemeyiz, o formdan düşmüş durumda.

 • We are all out of shape since we haven’t done any boxing in years.
 • Yıllardır hiç boks yapmadığımız için hepimiz formdan düştük.

 • I need to get in shape.
 • Tekrar forma girmeliyim.

Evet, in bad shape, out of shape ve in good shape gibi ifadelerin en temel anlamları bu şekilde.

In bad shape ve out of shape kalıpları, yalnızca spor değil her konuda “formdan düşmek veya yeterli olmamak” anlamında kullanılabilir.

Bunu, daha önce iyi yaptığın bir işi bir süre yapmadığın için “paslanmak” şeklinde de düşünebilirsin. Birkaç senaryo daha inceleyelim daha iyi gösterebilirim.

Diyelim ki bir kitabı, eskisi kadar hızlı okuyup bitiremedin ve “Önceden bir kitabı bir haftada bitirirdim, formdan düşmüşüm.” demek istiyorsun. Bunu “I used to finish a book in a week, I’m out of shape.” şeklinde söyleyebilirsin.

Ya da diyelim ki kod yazmayı çok önce öğrendin ve daha sonra hiç kullanmadın, ancak arkadaşın senden websitesi ile ilgili yardım istiyor. Ona “İki senedir kod yazmadım, paslandım.” demek istiyorsun. Bunun için “I haven’t done any coding in two years, I’m in bad shape.” diyebilirsin. Birkaç örnek daha inceyelim.

 • She hasn’t spoken a word in French in years, so she might be out of shape.
 • Yıllardır bir kelime Fransızca konuşmadı, o yüzden paslanmış olabilir.

 • He hasn’t seen a math question since high school, he’s clearly out of shape.
 • Liseden beri bir matematik sorusu bile görmemiş, açıkça görülüyor ki formdan düşmüş.

Son olarak in bad shape ifadesi ile ilgili önemli bir noktaya daha değinmek istiyorum. Bu ifade “Kötü durumda olmak” veya “Kötü bir şekilde olmak” anlamına geldiğinden, cansız varlıklar için de kullanıldığını göreceksin. Mesela “My car is in bad shape.” dersem “Arabam kötü durumda.” demiş olurum.

Veya “Your window is in bad shape.” cümlesi “Penceren kötü bir durumda.” demek.

Evet, artık “In bad shape”, “in good shape”, “out of shape” ve “to get in shape” ifadelerini nerelerde kullanacağını tam olarak biliyorsun ve günlük konuşmalarında sen de kullanabilirsin.

Unutma, konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

3 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. kral ağzına diline yüreğine kalbine sağlık
  ben iki kere ayrı e postalarla abone oldum hazırlamış olduğun sunumlar ikisinede geliyor senden ricam birini abonelikten çıkarabilir misin
  sadece şunu çıkarmanı istiyorum: [email protected]

Yorum Bırak