Bu kalıp ne anlama geliyor? | Gets me every time

Bu dersimizde, her seferinde aynı duyguyu yaşatan olaylara tepki vermemizi sağlayan bir ifadeyi inceleyeceğiz : gets me every time. Bu sayede sen de hem duygularını daha iyi bir şekilde belirtebileceksin, hem de günlük hayatta sıkça kullanılan bir ifadeyi daha öğrenmiş olacaksın. 🙂

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

“It gets me every time” ifadesinin anlamıyla başlayalım. Bu ifade “Beni her seferinde alır” gibi bir anlama geliyor.

Bu kalıp izlediğin, gördüğün, yaşadığın veya sana yapılan bir şeye karşılık hep aynı tepkiyi verdiğini fark ettiğinde kullanılıyor.

Ne demek bu?

Mesela, diyelim bir espiriyi her duyduğunda gülüyorsun. Bunu belirtirken “it gets me every time” dersen, her seferinde “bu espiri beni güldürüyor” demiş oluyorsun.

Ya da diyelim bir film izliyorsun ve bir sahne geldinde her zaman korkuyorsun. Yine buna karşılık “it gets me every time” dersen, “bu sahne her zaman beni etkiliyor” demiş oluyorsun.

Bu kalıbı gülme, korkma, üzülme, ağlama gibi farklı duygular için kullanabiliyorsun ve kalıbı kullanırken neyden etkilendiğini de belirtebilirsin.

Mesela “It gets me every time I read that story.” cümlesine bakalım. Bu cümle“O hikayeyi her okuduğumda etkileniyorum.” demek. Burada üzülüyor olabilir, eğleniyor olabilir, ağlıyor olabilir. Konuşmanın genel gidişatından bunu anlayacaksın.

Veya “This movie gets me every time.” diyebilirsin. Bu durumda “Bu film beni her seferinde etkiler.” demiş oluyorsun. Yine seni güldürüyor olabilir, üzüyor olabilir ama her seferinde bu filme aynı tepkiyi verdiğini belirtmiş oluyorsun.

Bir cümleye daha bakalım.

 • It gets me every time I watch that scene.
 • O sahneyi her izlediğimde etkilenirim.

Yine burada da neyin beni etkilediğini belirtmiş oluyorum. O sahne, ben her izlediğimde.

Evet, artık gets me every time ifadesinin anlamını ve cümlelerinde nasıl kullanabileceğini biliyorsun. 🙂

Unutma, konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

6 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. It’s get me every time I watch Burak Öztürk’s English lessons.
  I like so much your videos and when I watch your videos I am learning always.I follow you every time and I will!
  and I am continuing to learning.

  Dublin’den selamlar seviliyorsunuz!

 2. Ya gerçekten harikasınız! Sizi daha yeni keşfettim ve etrafımda tavsiye etmediğim kimse kalmadı. Böyle bir platform oluşturduğunuz için gerçekten çok çok çok teşekkürler…

 3. Videolarınıza kısa bir göz atmadan sonra hemen abone oldum.Emeginize sağlık, çok faydalanacagima eminim.Tesekkur eder,başarılar dilerim.

Yorum Bırak