Günlük hayatta “rain check” yani “yağmur çeki” ne anlama gelir?

Bu dersimizde “rain check” ve “to take a rain check” ifadelerini inceleyeğiz.

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

Rain check ifadesi “yağmur çeki” anlamına geliyor ve bu ifade Amerika’da 1880’li yıllarda düzenlenen beyzbol maçlarından dolayı ortaya çıkıyor.

O zamanlarda, bir beyzbol maçı yağmurdan dolayı iptal edilirse, herkese bir yağmur çeki yani “rain check” veriliyordu. İnsanlar da bu “rain check” le ileri tarihte başka bir maçı ücretsiz olarak izleyebiliyordu.

Günlük hayatta rain check ifadesinin yağmurla ya da çekle bir ilgisi olmasa da, benzer bir anlama geliyor ve bir etkinliği, buluşmayı ya da toplantıyı elinde olmayan sebeplerden iptal edip başka bir tarihe ertelemek anlamına geliyor.

Hemen birkaç örnek üzerinden gidelim.

Diyelim biri seni yarın akşam saat 4’te bir toplantıya katılmaya davet etti. Ama sen bütün gün dolusun ve elinde olmayan sabeplerden dolayı katılma ihtimalin yok.

Eğer “Can we take a rain check?” dersen, toplantıya katılmayacağını ama ilerleyen bir tarihte toplantının tekrarı olması halinde katılmak istediğini belirtmiş olursun.

Veya diyelim 2 gün sonra bir çeşit etkinlik olacak ve arkadaşın seni bu etkinliğe çağırdı. Ama elinde olmayan sebeplerden dolayı katılman mümkün değil.

Eğer o kişiye “Can we take a rain check?” dersen, yine “elimde olmayan bir sebepten dolayı katılamıyorum ama ertelenirse veya yeniden yaplırsa mutlaka katılmak isterim” demiş oluyorsun.

Kısaca, “Can we take a rain check” sorusundaki rain check ifadesi, eski beyzbol maçlarının yağmurdan dolayı ertelenmesi karşılığında verilen çeke benzer şekilde “Maalesef elimde olmayan sebeplerden katılamayacağım/gelemeyeceğim” ama ertelenmesi veya tekrar olması halinde gelmek isterim anlamına geliyor.

Bu yaygın bir ifade olduğu için bazen sadece “Rain check?” şeklinde sorulduğunu da duyabilirsin.

Mesela biri sana “Do you want to watch a movie tonight?” yani “Bu akşam film izlemek ister misin?” derse ve sen ona “Rain check?” dersen “Bugün olmaz ama başka bir gün yapabilir miyiz?” demiş olursun.

Evet, rain check ifadesi ve bu ifadenin temel kullanımı da bu şekilde. Artık sen de bu ifadeyi konuşmalarında kullanabilirsin ve duyduğunda karşındakinin ne demek istediğini anlayabilirsin. 🙂

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

5 Yorum Kendi yorumunu ekle

  1. perfect bir video idi teşekkürler sayenizde yeni bir şey daha ögrendim

Yorum Bırak