Kafa Karıştıran Kelimeler

SPEAK yerine TALK kullanabilir misin?

Bu dersimizde “speak” ve “talk” kelimeleri arasındaki temel farkları ve birbirleri yerine kullanılıp kullanılamadıklarını öğreneceğiz.

Would ve used to aynı şey mi?

Bu hafta sıkça karıştırılan iki kelimeyi nasıl ayırabileceğini ve kullanabileceğini göreceğiz : Would ve Used to.

EACH ve EVERY arasındaki fark NE?

Bu hafta benzer anlamları olan ancak birbirleri yerine kullanılmayan, sıkça kafa karıştıran “each” ve “every” kelimelerinin farklarını öğreniyoruz.

Bu kullanım ne işe yarıyor?

İngilizcede olumlu cümlelerde “did” ve “do” yardımcı fiillerinin kullanılmadığını öğrenmiştik. Ancak bazı cümlelerde bununla karşılaşabiliyoruz. Bu derste bunun neden olduğunu ve ne anlam verdiğini işliyoruz.

Truth, real ve reality (Hangi kelime gerçek veya doğru?)

Bu haftaki derste sıkça kafa karıştıran ve farkları merak edilen üç kelimeye odaklanıyoruz : truth, real ve reality. Bu kelimelerin detaylı anlamlarına ve aralarındaki duruma göre kullanım farklarına bakarak, hangi cümlede hangi kelimeyi seçmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Treat ve behave kelimeleri “davranmak” anlamına geliyor. Aralarında bir fark var mı?

Bu haftaki yazıda ikisi de “davranmak” anlamına geldiği için sıkça kafa karıştıran ancak anlamları ve kullanım yerleri farklı olan “treat” ve “behave” kelimelerinden bahsediyorum. Önce bu ifadelerin anlamlarına bakacağız, daha sonra birbirlerinden farklarını örnekler üzerinden inceleyeceğiz. Böylece yazının sonunda bu fiillerin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de Mean Kelimesi

“Mean” kelimesi yalnızca “anlamına gelmek” olarak mı kullanılıyor? Kısa cevap “hayır” ve “mean” kelimesinin sıkça kullanılan birden fazla anlamı var. Bu yazının sonunda “mean” kelimesinin farklı kullanımlarını da öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de Work ve Study Kelimeleri

Work ve study. Bu iki kelime de “çalışmak” anlamına gelebiliyor. Peki bu durumda birbirleri yerine kullanılabilirler mi? Kısa cevap “hayır” ve hangi durumda hangi kelimeyi kullanman gerektiğini bu videoyu izledikten sonra biliyor olacaksın.

İngilizce’de Win Kelimesi

Para kazanmak, üniversite kazanmak, polisi akademisini veya tıp kazanmak, üniversiteyi kazanmak ve sınavı kazanmak. Bu ifadeleri İngilizce olarak söylerken hepsinde win kelimesi kullanılmalı, öyle değil mi?

İngilizce’de Buy ve Take Kelimeleri

Türkçe’de almak eylemi “satın almak” anlamında kullanılabiliyor. Peki İngilizce’de Buy ve Take fiilleri için de bu durum geçerli mi? Bu videoda bu kelimeler arasındaki farkları anlatıyorum.

İngilizce’de When ve While Kelimeleri arasındaki farklar

While ve when. Bu iki kelime de esnasında anlamına geliyor ve iki olayın aynı anda gerçekleştiğini belirtmek için kullanılıyor. Fakat kullanım olarak bazı önemli farkları var. bu videonun sonunda bu kullanım farklarını biliyor olacaksın =)

İngilizce’de Be, Become ve Happen Kelimeleri arasındaki farklar

“Be”, “become” ve “happen”… Bu 3 kelime de “olmak” anlamına geliyor. Ama “Kaza oldu.” derken “happen”, “hastayım” derken “be” ve “hasta oldum” derken “become” kullanılmalı.

Peki neden? Bu videonun sonunda biliyor olacaksın =)

İngilizce’de Ago ve Before kelimelerinin farkları

“Before” ve “Ago” kelimeleri, ikisi de “önce” anlamına geldiği için İngilizce’de sıkça karıştırılıyor. “I came here 5 minutes before.” doğru mu? Yoksa bu “I came here 5 minutes ago.” mu olmalı? Bu videonun sonunda bu farkı tam olarak biliyor olacaksın =)

İngilizce’de Say ve Tell kelimelerinin farkları

“Say” ve “Tell” kelimelerini birbirlerinden ayıran nedir? Bu kelimeleri hangi durumlarda ve nasıl kullanman gerekiyor? Bu konuyla ilgili yayınladığım videoyu izledikten sonra nerede “say” nerede “tell” kullanman gerektiğini ve nedenlerini biliyor olacaksın.