Kafa Karıştıran Kelimeler

EACH ve EVERY arasındaki fark NE?

Bu hafta benzer anlamları olan ancak birbirleri yerine kullanılmayan, sıkça kafa karıştıran “each” ve “every” kelimelerinin farklarını öğreniyoruz.

Bu kullanım ne işe yarıyor?

İngilizcede olumlu cümlelerde “did” ve “do” yardımcı fiillerinin kullanılmadığını öğrenmiştik. Ancak bazı cümlelerde bununla karşılaşabiliyoruz. Bu derste bunun neden olduğunu ve ne anlam verdiğini işliyoruz.

Truth, real ve reality (Hangi kelime gerçek veya doğru?)

Bu haftaki derste sıkça kafa karıştıran ve farkları merak edilen üç kelimeye odaklanıyoruz : truth, real ve reality. Bu kelimelerin detaylı anlamlarına ve aralarındaki duruma göre kullanım farklarına bakarak, hangi cümlede hangi kelimeyi seçmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Treat ve behave kelimeleri “davranmak” anlamına geliyor. Aralarında bir fark var mı?

Bu haftaki yazıda ikisi de “davranmak” anlamına geldiği için sıkça kafa karıştıran ancak anlamları ve kullanım yerleri farklı olan “treat” ve “behave” kelimelerinden bahsediyorum. Önce bu ifadelerin anlamlarına bakacağız, daha sonra birbirlerinden farklarını örnekler üzerinden inceleyeceğiz. Böylece yazının sonunda bu fiillerin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de Mean Kelimesi

“Mean” kelimesi yalnızca “anlamına gelmek” olarak mı kullanılıyor? Kısa cevap “hayır” ve “mean” kelimesinin sıkça kullanılan birden fazla anlamı var. Bu yazının sonunda “mean” kelimesinin farklı kullanımlarını da öğrenmiş olacaksın.

İngilizce’de Work ve Study Kelimeleri

Work ve study. Bu iki kelime de “çalışmak” anlamına gelebiliyor. Peki bu durumda birbirleri yerine kullanılabilirler mi? Kısa cevap “hayır” ve hangi durumda hangi kelimeyi kullanman gerektiğini bu videoyu izledikten sonra biliyor olacaksın.

İngilizce’de Win Kelimesi

Para kazanmak, üniversite kazanmak, polisi akademisini veya tıp kazanmak, üniversiteyi kazanmak ve sınavı kazanmak. Bu ifadeleri İngilizce olarak söylerken hepsinde win kelimesi kullanılmalı, öyle değil mi?

İngilizce’de Buy ve Take Kelimeleri

Türkçe’de almak eylemi “satın almak” anlamında kullanılabiliyor. Peki İngilizce’de Buy ve Take fiilleri için de bu durum geçerli mi? Bu videoda bu kelimeler arasındaki farkları anlatıyorum.

İngilizce’de When ve While Kelimeleri arasındaki farklar

While ve when. Bu iki kelime de esnasında anlamına geliyor ve iki olayın aynı anda gerçekleştiğini belirtmek için kullanılıyor. Fakat kullanım olarak bazı önemli farkları var. bu videonun sonunda bu kullanım farklarını biliyor olacaksın =)

İngilizce’de Be, Become ve Happen Kelimeleri arasındaki farklar

“Be”, “become” ve “happen”… Bu 3 kelime de “olmak” anlamına geliyor. Ama “Kaza oldu.” derken “happen”, “hastayım” derken “be” ve “hasta oldum” derken “become” kullanılmalı.

Peki neden? Bu videonun sonunda biliyor olacaksın =)

İngilizce’de Ago ve Before kelimelerinin farkları

“Before” ve “Ago” kelimeleri, ikisi de “önce” anlamına geldiği için İngilizce’de sıkça karıştırılıyor. “I came here 5 minutes before.” doğru mu? Yoksa bu “I came here 5 minutes ago.” mu olmalı? Bu videonun sonunda bu farkı tam olarak biliyor olacaksın =)

İngilizce’de Say ve Tell kelimelerinin farkları

“Say” ve “Tell” kelimelerini birbirlerinden ayıran nedir? Bu kelimeleri hangi durumlarda ve nasıl kullanman gerekiyor? Bu konuyla ilgili yayınladığım videoyu izledikten sonra nerede “say” nerede “tell” kullanman gerektiğini ve nedenlerini biliyor olacaksın.

İngilizce’de Home kelimesinin kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de “Home” kelimesini inceleyeceğiz. “I am home” cümlesi mi doğru yoksa “I am at home?” cümlesi mi? “I am at home” dediysen yanılıyorsun. Sebebini bu videoda gösteriyorum.

İngilizce’de Do ve Make fiillerini ayırt etmek

İngilizce’de “Do” ve “Make” fiillerinin ikisi de yapmak anlamına geliyor. Peki ne zaman hangisini kullanmamız lazım? Örneğin neden “Make a payment(ödeme yapmak) deniyor da, “Do your homework ( Ödevini yap)” cümlesinde “Do” kullanılıyor? İşte bu videoda bu durumu inceliyoruz.

İngilizce’de to ve for kelimeleri arasındaki farklar

Bu videoda, İngilizce’de “to ve for” kelimeleri arasındaki farkları inceliyoruz. Eğer bir noktada senin de aklına “ I came for work ile I came to work cümleleri arasında bir fark var mı? Varsa nedir?” gibi sorular geldiyse, bu video senin için.

İngilizce’de may ve might kelimelerinin farkları

Bu videoda, İngilizce’de sıkça karıştırılan ve bazı durumlarda neredeyse aynı anlama gelebilen “may ve might” kelimelerini inceleyeceğiz. Videoda, bu kelimelerin hangi durumlarda kullanıldığını ve ikisi arasındaki farkları örnek cümlelerle birlikte gösteriyorum.

İngilizce’de accept ve except kelimelerinin farkları

Bu videoda, telaffuzları benzer olduğu için kafa karıştırabilen “accept” ve “except” kelimelerinin arasındaki farkları ve ayırt etme yöntemlerini inceliyoruz. Videonun sonunda bu kelimeleri cümle içerisinde ayırabiliyor olacaksın.

İngilizce’de exciting ve excited kelimelerinin farkı

Bu videoda, İngilizce’de kafa karıştıran ve “heyecanlı” anlamına gelen exciting ve excited kelimelerinin farklarına bakacağız. Bunu öğrendiğin zaman, bored-boring, interested-interesting, confused-confusing gibi kelimelerin de farklarını otomatik olarak biliyor olacaksın.