May, Might ve Can arasındaki farklar (Hangisi ne zaman kullanılmalı?)

Bu dersimizde may, might ve can kelimelerini ve aralarındaki farkları inceleyeceğiz.

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

Bu kelimeler benzer anlamlara gelebiliyor. Mesela “Can I got to the bathroom?” ve “May I go to the bathroom?” gibi cümlelerinin aynı anlama gelecek şekilde kullanıldığını farketmiş olabilirsin. Ama bu cümlelerden biri aslında yanlış.

Bunun dışında may ve might kelimeleri olasılık belirtmek için de kullanılıyor. Mesela “It may rain tomorrow” ve “It might rain tomorrow” cümleleri olasılık belirtir. Peki may ve might arasında bir fark var mı?

May, might ve can kelimelerinin farklarını anlaman için önce bu kelimelerin anlamlarını ve kullanımlarını bilmen lazım.

May ve might kelimeleri ile başlayalım

May kelimesinin iki ana kullanımı var. İlki izin isteme durumu. Bu durumda may, cümlenin başına gelir ve bir soru cümlesi oluşturulur.

 • May I borrow your pen?
 • Kalemini ödünç alabilir miyim?
 • May I sit here?
 • Burada oturabilir miyim?

Bu sorular izin istemek için kullanılıyor.

Bir cümle içerisinde de “may” izin anlamı için kullanılabilir.

Mesela “You may go.” cümlesi “Gidebilirsin.” demek.

May kelimesinin ikinci önemli kullanımı ise bir olasılık belirtmesi. Bu durumda cümlede fiilden önce kullanılır ve fiile olasılık anlamı katar.

 • It may rain tomorrow.
 • Yarın yağmur yağabilir.
 • He may be getting sick.
 • Hastalanıyor olabilir.

Bu noktada “You may go” yani “Gidebilirsin” cümlesindeki “izin” anlamıyla “It may rain tomorrow” yani “Yarın yağmur yağabilir” cümlesindeki “olaslılık” anlamının neye göre oluştuğunu merak etmiş olabilirsin.

Bu tamamen konuşmanın gidişatı ve cümlenin anlamı ile belirleniyor. Mesela “it may rain tomorrow” cümlesinde “izin” anlamı yok çünkü saçma oluyor. Biz yağmurun yağmasına izin veremeyiz. O yüzden burada olasılık anlamı var.

Şimdi might kelimesine bakalım.

Might kelimesi de benzer şekilde cümleye olasılık anlamı katar.

 • It might rain tomorrow.
 • Yarın yağmur yağabilir.
 • He might be getting sick.
 • Hastalanıyor olabilir.

Peki may ve might arasındaki fark nedir?

Öncelikle might kelimesi may kelimesi gibi izin istenen sorularda pek kullanılmıyor. Bir eylemi yapmak için izin istediğinde “may” kelimesi kullanılır.

Olasılık anlamındaki en önemli fark da, might kelimesinin daha düşük bir olasılık belirtmesi. Mesela “It may rain tomorrow” ve “It might rain tomorrow” cümlelerine bakalım.

Bu iki cümle de “Yarın yağmur yağabilir.” demek.

Ancak may kullanıldığında, olasılık daha yüksek oluyor. Might kullanılan cümlede ise olasılık oldukça düşük.

Şimdi “can” kelimesine bakalım.

Can kelimesinin en önemli kullanımı bir yetenek veya kabiliyet belirtmesi. Bu kelimeyi zihinsel veya fiziksel olarak bir şey yapabildiğimizi belirtmek için kullanırız.

Mesela “I can dance really well” cümlesi “Çok iyi dans edebilirim” demek. Burada “çok iyi dans etme kabiliyetim var” anlamı oluyor.

 “Can you play the guitar?” sorusu, “Gitar çalabilir misin?” demek. Bu soru bir rica değil. Bir şeyi yapma kabiliyetinin olup olmamasını sorar.

Veya “Can you run fast?” sorusu “Hızlı koşabilir misin?” anlamına gelir. Burada da hızlı koşma kabiliyetinin olup olmadığı soruluyor.

Kısaca;

“Can I go to the bathroom?” sorusu “Tuvalete gidebilir miyim?” demek ancak bu “tuvalete gitme kabiliyetim/yeteneğim var mı?” gibi bir anlama gelir.

Bunu izin istemek için soruyorsan “May I go to the bathroom?” yani “Tuvalete gidebilir miyim?/Gitme iznim var mı?” şeklinde sorman teknik olarak daha doğru.

Ancak bu konuyla ilgili en kafa karıştıran noktalardan biri şu: Ana dili İngilizce olan kişiler bile “can” kullanarak izin isteyebiliyorlar.

Yani “Can I sit here?” sorusu ile “May I sit here?” sorusunu aynı anlama gelecek şekilde sıkça kullanıyorlar. Halbuki “can” izin değil bir yetenek/kabiliyet belirtmek için kullanılıyor.

Burada özet olarak bilmen gereken en önemli şey şu: Can, “yetenek/beceri” belirtmek için kullanılır, may ise “izin istemek” veya “olasılık belirtmek” için kullanılır.

Ancak günlük hayatta “can” kelimesinin “izin istemek için de” kullanıldığını göreceksin. Bu teknik olarak doğru olmasa da çok yaygın ve ana dili İngilizce olan kişilerin de bunu sıkça yaptığını göreceksin.

Evet, harikasın. Artık, can, may ve might kelimeleri arasındaki farkları ve bazı ince detayları biliyorsun. 🙂

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

18 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Merhaba

  May kullanımını yıllarca bize çok kibar olduğunda may i kullanırsın diye öğretmişlerdi. May ı sit pls? Can de genel oturabilir miyim? ikisi arasında derece farklı olduğu şeklindeydi. Acaba bundan dolayı mı Can kullanılıyor genelde May’a göre

 2. Süpersin bu kadar detay ve güzel ornekler ile anlatan tek sayfa teşekkürler 💙

 3. Teşekkürler güzel olmuş ama izin’istemek için de CAN kullanılabiliyor ama informal olarak ‘diye biliyorum.

Yorum Bırak