İngilizce’de Work ve Job Kelimeleri arasındaki farklar

Work ve Job kelimeleri… İkisi de iş anlamına gelebiliyor ve benzer durumlarda kullanılabiliyorlar. Fakat “I have two jobs.” gibi bir cümle doğruyken, “I have two works.” cümlesi hatalı.

Veya “Patronum bana çok iş veriyor.” gibi bir cümlede job kullanmak hatalıyken, work kullanmak doğru. Peki hangi durumda hangi kelimeyi kullanman lazım?

İşte bu videonun konusu tam olarak bu ve videonun sonunda hangi kelimeyi nasıl kullanman gerektiğini biliyor olacaksın.

Videoda bahsedilen örnekler PDF dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsin.

Work ve Job kelimelerinin ikisi de “iş” anlamına gelebiliyor. Fakat aralarındaki en önemli fark, “job” kelimesinin isim olarak kullanılması, “work” kelimesininse hem isim hem de fiil olarak kullanılması. Bu şekilde söylediğimde fark kafanda canlanmamış olabilir fakat birazdan örneklere bakınca her şey netleşecek =)

İngilizce’de Work ve Job Kelimeleri Arasındaki Farklar

Job kelimesi “iş” anlamına geliyor ve bir isim olarak kullanılıyor. Job daha çok “meslek” veya “para karşılığında yapılan bir eylem” anlamına geliyor. Birkaç örneğe bakalım.

 • Şirket bana işi teklif etti.
 • The company offered me the job.
 • Bu önemli bir iş.
 • This is an important job.
 • İşimi gerçekten çok seviyorum.
 • I really like my job.

Job aynı zamanda çoğul olabilen bir kelime.

Örneğin;

 • Geçtiğimiz 3 yıl içinde 5 işim oldu.
 • I’ve had 5 jobs in the past 3 years.

 Şimdi Work kelimesine bakalım. Work kelimesi hem isim hem de fiil olabiliyor ve yine “iş” anlamında kullanılıyor. Fakat work kelimesi job kelimesine göre daha genel işleri belirtiyor.

İki kelime de “” anlamına gelecek şekilde kullanıldığında bilmen gereken en büyük iki fark şunlar.

Birinci farkta, para karşılığında yapılan eylemler veya işler için job kelimesi kullanılır.

Genel bir uğraş veya bir aktivite olarak “” demek istiyorsan, “work” kullanmalısın.

Mesela “Bu iş zor.” diyorsan ve bunu mesleğin olarak değil de önünde olan ve yapman gereken bir iş için söylüyorsan, “work” kullanmalısın.

 • This work is hard.
 • Bu iş zor.

Fakat meslek olarak “Bu iş zor.” diyorsan, “this job is hard.” demelisin.

Work yani iş hem meslek içinde bir iş hem de meslek dışında bir iş olabilir. Mesela diyelim bugün bahçende çim kesmen lazım ve çok işin var. Bu durumda “I have a lot of work.” demelisin. “I have a lot of job.” dediğinde hatalı oluyor çünkü mesleki anlamda “” demiyorsun.

İkinci önemli farksa -ki bunu bilmen çok önemli- mekan olarak iş demek istiyorsan (örneğin “İşe gidiyorum.” cümlesinde olduğu gibi), work kullanmalısın.
Hemen birkaç örneğe bakalım;

 • Yarın işe gitmeyeceğim.
 • I am not going to go to work tomorrow.

şeklinde söylenir. Çünkü mekan olarak iş diyorsun.

“I am not going to go to job tomorrow.” hatalı oluyor.

Veya;

 • İşten birkaç arkadaşla gittim.
 • I went with a few friends from work.

şeklinde söylenir. Çünkü burada da iş derken “çalıştığın yer veya çalıştığın mekan” anlamında söylüyorsun. “I went with a few friends from job.” hatalı oluyor.

Son olarak “işteyim” demek istiyorsan, aynı sebepten dolayı yine “I am at work.” demelisin. “I am at job.” hatalı oluyor.

Work ile job kelimesini ayıran bir diğer önemli nokta, work kelimesinin “çalışmak” anlamına gelen bir fiil olarak kullanılması.

Örneğin;

 • I like to work.
 • Çalışmayı seviyorum.

Burada “I like to job.” dersen çok saçma oluyor.

Veya “5 kişiyle çalışıyorum.” demek istersen “I work with 5 people.” demelisin.

Son olarak work kelimesi isim olarak kullanıldığında çoğul olamaz çünkü sayılamayan bir isim.

Mesela “Bu hafta iki işim var.” derken “I have two works this week.” diyemiyorsun. Bunun yerine “I have two things to do.” şeklinde bir cümle kurman lazım.

Özetle;

Meslek veya para karşılığında yapılan eylem anlamında “” demek istiyorsan, job kullanmalısın. Mesela “İşimi seviyorum.”, “I like my job.” demek.

Mesleğinle alakası olmayan veya mesleğinin içerisinde kendine özgü bir işi kastediyorsan, Work kullanmalısın. Mesela “Bugün yapacak çok işim var.” derken “I have a lot of work to do.” demelisin.

Eğer mekan olarak “” demek istiyorsan yine work kullanmalısın. Mesela “İşteyim.”, “I am at work.” demek.

Eğer fiil olarak “çalışmak” demek istiyorsan da yine work kullanmalısın. Mesela “Çalışmayı seviyorum.”, cümlesi “I like to work.” demek.

Son olarak, work kelimesi isim olarak sayılamayan bir isim olduğu için “I have three works.” tarzında bir cümle hatalı oluyor.

Evet artık Work ve Job kelimeleri arasındaki farkları ve bunların nerelerdeki kullanımlarının doğru olduğunu biliyorsun. Videoda da söylediğim gibi Ek Örnekler dosyasını buradan indirebilirsin. Sonraki yazılarda görüşmek üzere =)

Yorum Bırak