İngilizce’de Ago ve Before kelimelerinin farkları

“Before” ve “Ago” kelimeleri, ikisi de “önce” anlamına geldiği için İngilizce’de sıkça karıştırılıyor. “I came here 5 minutes before.” doğru mu? Yoksa bu “I came here 5 minutes ago.” mu olmalı? Bu videonun sonunda bu farkı tam olarak biliyor olacaksın =)

Videoda bahsedilen örnekler PDF dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsin.

İngilizce’de Ago ve Before kelimeleri

“Ago” ve “Before” kelimeleri kafa karıştırabiliyor ve duruma göre “before” veya “ago” kullanman lazım. Öncelikle bu kelimelerin anlamlarına bakalım.

“Ago” kelimesi de, “before” kelimesi de “önce” anlamına geliyor. Peki hangisi, ne zaman kullanılır?

Eğer şu andan yani şimdiki zamandan geçmiş zamana kadar bir süre dilimi belirtiyorsan, “ago” kullanmalısın. 5 yıl önce, 10 dakika önce, 1 saat önce. Bu ifadelerin hepsinde “ago” kullanılır. “Before” ise zaman dilimi belirtmediğinde kullanılır. Mesela, “Onu daha önce gördüm.” dediğinde, “I have seen him before.” demelisin.

“Before”, geçmişte bir olaydan önce yaşanmış başka bir olayı belirtmek istediğinde de kullanılır. Mesela, “The train left ten minutes before I came to the station.” yani, “Tren, ben istasyona gelmeden 10 dakika önce kalktı.” Burada geçmişte bir olaydan bahsediyorum; yani istasyona gelmemden. Fakat bundan önce olan bir olayı belirtiyorum. “Tren bundan 10 dakika önce kalktı.”.

Birkaç karışık örnek yapalım. Böylece aradaki farkı daha iyi anlayacaksın.

Mesela “3 dakika önce geldim.” nasıl söylenir?
Bu cümlede şu andan geçmişe bir zaman dilimi belirttiğin için “ago” kullanmalısın. “I came here 3 minutes ago.”.

Peki “Daha önce birlikte çalıştık.” cümlesinde “ago” mu kullanılır, “before” mu?
Bu cümlede geçmişe yönelik bir zaman dilimi belirtmediğin için “before” kullanarak “We have worked together before” demelisin.

Peki “Saat 3’ten önce ödevi bitirmeliyiz.” cümlesinde “ago” mu kullanılmalı, “before” mu?
Bu cümle şu andan geçmişe bir zaman dilimi belirtmediği için “ago” kullanamazsın. Gelecekte bir saatten önce ödevin bitmesi gerektiğini söylüyorsun. Cümle “We have to finish the homework before 3 o’clock.” olmalı.

“5 sene önce İstanbul’a geldim.” cümlesine bakalım. Burada “ago” mu kullanılmalı, “before” mu?
Bu cümlede şu andan geçmişe yönelik bir zaman dilimi belirttiğin için yani “5 yıl önce” dediğin için “ago” kullanmalısın ve “I came to Istanbul 5 years ago.” demelisin.

Sırada “O gelmeden önce işi bitirdik.” cümlesi var. Burada “ago” mu kullanılmalı, “before” mu?
Burada geçmişe yönelik bir zaman dilimi belirtmiyorsun. Geçmişte olan bir olaydan önce olan başka bir olay belirtiyorsun. O yüzden “before” kullanmalısın ve “We finished the work before he came.” demelisin.

Son olarak “İki yıl önce tanıştık.” cümlesine bakalım. Burada “ago” mu kullanman lazım, “before” mu?
Bu cümlede geçmişe yönelik bir zaman dilimi Belirttiğin için “ago” kullanman lazım. “We met two years ago.”.

Evet, İngilizce’de “Ago” ve “Before” arasındaki farklar bu şekilde. Dediğim gibi, daha fazla örnek istiyorsan, buraya tıklayarak karşına çıkan sayfada e-postanı girerek örnekler PDF dosyasını indirebilirsin =)

Okuduğun için teşekkür ederim ve sonraki videolarda görüşmek üzere!

5 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Selam Burak,

  “O gelmeden önce işi bitirdik” cümlesi için “We had finished the work before he came.” kullanabilir miyiz? Hangi zamanlar daha uygun olur?

  • Merhaba,

   Burada zaman olarak küçük bir fark var.

   O gelmeden önce işi bitirdik – We finished the work before he came.
   O gelmeden önce işi bitirmiştik – We had finished the work before he came

  • * We had finished the work before he came. (İki eylem var, biri diğerinden önce gerçekleşmiş ve bu genel bir durum değil.)

   * We finished the work before he came. (bu durum genel bir durum, geçmişte tekrarlanan, sürekli yaşanan bir durum.)
   Hep o gelmeden önce işi bitirirdik/bitirmiş olurduk.)

 2. Siteyi yeni keşfettim.hemen abone oldum 🙂 sanırım İngilizceyi öğrenirken hangi sırayla yapmamız gerekiyor onu da gosterecekmissiniz ,yanlış okumadiysam eğer 🙂 ne güzel yürekli bir insansınız ya ,bilgilerinizi ücretsiz paylasiyosunuz..😍 sanırım bilgi paylaşıldıkça çoğalır ilkesini benimseyen nadir insanlardan birisiniz..başarılarınızın devamını dilerim.30 yaşında ünv.mezunu bir insan olarak en sonlu İngilizceyi lisede bırakmış bir insan olarak umarım ogrenebilirim.🙏 Umut var mı hocam benim yasimdan ? Teşekkürler şimdiden 😍🤗

 3. abone olduktan sonra pek önemsememiştim Ama beğendim. Belki vardır,yani bilgi vermişsinizdir. İngilizce’deki zamanların karşılaştırmaları olan cümleler ve anlamları verilirse sevinirim.

Yorum Bırak