İngilizce’de Work ve Study Kelimeleri

Work ve study. Bu iki kelime de “çalışmak” anlamına gelebiliyor. Peki bu durumda birbirleri yerine kullanılabilirler mi? Kısa cevap “hayır”  ve hangi durumda hangi kelimeyi kullanman gerektiğini bu yazıyı okuduktan sonra bilmiş olacaksın.

Bu konuyla ilgili ek örneklerin de olduğu PDF dosyası için bu linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli =)

Hem “work” hem de “study” kelimeleri fiil olarak kullanıldıklarında Türkçe’de “çalışmak” anlamına geliyor. Ancak aralarında çok büyük bir fark var.“Study” kelimesi “ders çalışmak” demekken, “work” kelimesi “bir işte/iş üzerinde” çalışmak anlamına geliyor. Böyle olunca da  birbirleri yerine kullanılamıyorlar. Hemen birkaç örneğe bakalım.

 • Arkadaşların seni dışarı çağırıyor ancak meşgulsün ve “Gelemem, ders çalışmam gerek.” diyeceksin. Bu cümleyi “study” kelimesini kullanarak “I can’t come, I have to study.” şeklinde söyleyebilirsin.
 • Bir toplantı var ve iş arkadaşın çalışacağı için toplantıya katılamayacak Bunu belirtmek için “Toplantıya gelemez, çalışıyor olacak.” demek istiyorsan, “He can’t come to the meeting, he will be working.” diyebilirsin. Eğer burada “study” kullanmış olsaydın, ders çalıştığı için toplantıya gelemeyeceğini söylemiş olacaktın ve bu vermek istediğin anlamdan farklı olabilir.
 • Çok fazla ders çalışıp yoruldun ve “Ders çalışmak en zor şey.” diye sitem edeceksin, “Studying is the hardest thing.” diyebilirsin. Working is the hardest thing deseydin, “(işte) çalışmak” en zor şey” demiş olacaktın.

Birkaç örneğe daha bakalım.

 • O Cumartesi günleri de çalışıyor.
 • He works on Saturdays too

 • Bu raporlar üzerinde dün çalıştım.
 • I worked on these reports yesterday.

 • Ders çalışmak için kütüphaneye gideceğiz.
 • We will go to the library to study.

Dikkat etmen gereken bir nokta daha var, o da “work” ve “study” kelimelerinin isim olarak kullanılması. “Work” kelimesi isim olarak kullanıldığında “çalışma,iş” ya da “eser” gibi bir anlama geliyor. “Study” ise daha çok “bilimsel çalışma, araştırma” anlamına geliyor. Hemen birkaç örnek yapalım.

 • Arkadaşın iş ile ilgili bir dosyayı çok iyi bir şekilde hazırladı ve “Güzel çalışma” diyerek tebrik etmek istiyorsun. Bunu “Good work” şeklinde belirtebilirsin. Burada “study” kelimesi kullanılmış olsaydı güzel bir araştırmadan, incelemeden bahsetmiş gibi olacaktın.
 • Bir dergi okuyorsun ve diş fırçaları üzerine bir araştırma ilgini çekti. “Diş fırçaları üzerine yeni ve ilginç bir araştırma/çalışma var.”  demek istiyorsun. Bunu “There is a new and interesting study on toothbrushes.” şeklinde söyleyebilirsin. Burada “work” kullanmış olsaydın, sanki diş fırçaları üzerine bir eser verilmiş gibi bir anlam çıkacaktı. Birkaç örneğe daha bakalım.
 • Sevdiğin bir ressam için “Onun işleri muhteşem.” demek istiyorsun, bunun için “His works are amazing.” diyebilirsin.
 • Yaptığın araştırmayla ilgili “Yeni araştırmam kilo almanın zararları üzerine.” şeklinde bir açıklama yapmak istedin. Burada “araştırmadan” bahsettiğin için “study” kelimesini kullanarak “My new study is about the harms of gaining weight.” diyerek yapabilirsin.
 • Elinde normalden zor bir iş varsa ve “Bu iş zor.” demek istiyorsan, “This is hard work.” diyebilirsin.
 • “Bu çalışmayı  gördün mü?” diye sormak istiyorsan ve burada bir bilimsel araştırmadan bahsediyorsan “Did you see this study?” şeklinde cümleyi kurabilirsin.

Evet, artık “study” ve “work” kelimelerinin ikisi de Türkçe’de “çalışmak” anlamına gelse de farklı anlamlara geldiğini ve isim olarak kullanımını anladın.

Konuyla ilgili ek örneklerin de olduğu PDF dosyasını, bu linke tıklayıp e-posta adresini bırakarak indirebileceğini unutma! =)

 

5 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. ingilizce öğrenmek isteyip de aynı yerde sayanların (ben gibi), sorunlarını bulup nokta atışı ve açıklayıcı örneklerle pekiştirmeniz, bir de üstüne bu videoları pdf lerle güçlendirmeniz harkulade

  daha da ötesi, sorulan sorulara hiç bıkmadan usanmadan, sabırla cevap vermeniz çok güzel bir meziyet. Ne diyeyim Allah yolunuzu her daim açık eylesin.

  • DEGİL Mİ COK TUHAF BİLGİLERİNİ ÜCRETSİZ BİZİMLE PAYLAŞIYOR OLMAZI MUHTESEM BİR YÜREGE SAHİP BİR İNSAN DEMEK OLSA GERE 🙂 TANIMASAKDA VARSIN OLSUN

 2. Video da kafa karıştıran kelimeleri bir PDF te topladığını söylediniz fakat ben bulamadım

Yorum Bırak