İngilizce’de Aim, Goal, Purpose ve Objective Kelimeleri arasındaki farklar

Aim, goal, purpose ve objective kelimelerinin hepsi “amaç veya hedef” anlamına geliyor. Fakat belli durumlara göre kelimeler arasında tercih yapman lazım ve kullandığın kelimeye göre anlam biraz değişebiliyor.

Öncelikle her kelimenin hangi durumlarda kullanıldığına bakalım ve daha sonra örnek cümlelere geçelim.

Videoda bahsedilen örnekler PDF dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsin.

Aim, goal, purpose ve objective

Önce “Goal” kelimesiyle başlayalım. Goal, tahmin edebileceğin gibi aslında “gol” anlamına geliyor. Yani, ulaşmak istediğin sonucu belirtiyor. Goal kelimesi de ulaşmaya çalıştığın sonucu belirtmek istediğinde kullanılan bir kelime. Yani varış noktanı belirtiyorsun.

Örneğin;

 • My goal is to pass this exam.
 • Amacım bu sınavı geçmek.

Burada goal kelimesini kullandığın için ulaşmak istediğin sonucu belirtiyorsun.


Sıradaki kelimemiz olan aim kelimesi ise “hedef almak” anlamına geliyor. Yani ulaşmak istediğin sonucu belirtmektense, gittiğin yönü veya seni ulaşmak istediğin sonuca götürecek yönü belirtmek için kullanılıyor.

Örneğin;

 • My aim is to finish this project.
 • Gitmek istediğim yön bu projeyi bitirmek üzerine.

Burada, bu projeyi bitirmeni sağlayacak adımları atmak istediğini ve projeyi bitirme yönünde ilerlemek istediğini belirtmiş oluyorsun.

Goal kelimesi sonucu yani varış noktasını belirtirken, aim gidiş yönünü veya doğrultuyu belirtir.


Sırada objective kelimesi var. Objective kelimesi goal kelimesine çok benziyor ve aynı şekilde ulaşmak istediğin sonucu belirtiyor. Objective kelimesinin Goal kelimesinden küçük bir farkı Objective kelimesin biraz daha spesifik hedefler için kullanılan bir kelime olması.

Mesela goal projeyi bitirmek olabilir. Objective ise bu proje içerisinde küçük bir adım olabilir. Mesela “paketlemeyi bitirmek” gibi.

Fakat günlük hayatta ikisi birbiri yerine sıkça kullanılıyor ve bu ayrımı kafana pek takmana gerek yok. Sorunsuz bir şekilde goal yerine objective kelimesini kullanabilirsin.


Son olarak “purpose” kelimesi var. Purpose kelimesi ise bir şeyin sebebini belirtir. Goal ve objective, varış noktasını belirtiyor, aim gidişatı veya yönü belirtiyor, “purpose” ise neden belirtiyor.

Örneğin;

 • The purpose of this task is to speed up the project.
 • Bu görevin amacı projeyi hızlandırmak.

Burada görevin sebebini yani neyi sağladığını belirtiyorsun.

Birkaç karışık örneğe bakalım. Böylece kelimeler arasındaki farkları daha iyi anlayabileceksin.

 • My goal is to help you first.
 • Amacım öncelikle sana yardımcı olmak.

Burada “goal” kelimesini kullandığım için varmak istediğim sonucu belirtiyorum. Kısaca, varmak istediğim sonuç öncelikle sana yardımcı olmuş olmak.

 • The aim of this seminar is to increase your knowledge.
 • Bu seminerin amacı senin bilgini arttırmak.

Burada da “aim” kelimesi kullanıldığı için, bir gidişat veya yön belirtiliyor. Yani seminer seni daha fazla bilgilendirme yönüne götürecek.

 • The goal of this seminar is to increase your knowledge.

olsaydı, seminer sonucunda bilginin artmış olması hedeflenecekti. Fakat “aim” dendiği için seminerden sonra da bilgini arttırmak için bazı ek şeylerin gerekli olabileceğini anlamalısın. Çünkü amaç bilgini arttırmak değil, gidilen yön senin bilgini arttırmak.

 • Our purpose is to make everything easier.
 • Amacımız her şeyi daha kolay hale getirmek.

Burada da “purpose” kelimesi kullanıldığı için bir neden belirtmiş oluyorum. Yani ne yapıyorsam, nedeni her şeyi daha kolay hale getirmek. Amacım değil, gittiğim yön de değil ama nedeni…

Evet, artık İngilizce’de Aim, goal, purpose ve objective kelimeleri arasındaki farkları ve bu kelimelerin de ne anlama geldiğini biliyorsun. Videonun başında da dediğim gibi örnekler PDF dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsin. Okuduğun için çok teşekkür ederim ve sonraki yazılarda görüşmek üzere =)

16 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Gerçekten çok faydalı ve öğretici bilgiler sunuyorsunuz. Bunun için size çok teşekkür ederim. Yalnız işlerimin şu an ki yoğunluğundan dolayı yeterince derslere vakit ayıramıyorum. Sakın aklınıza bir şey gelmesin! Gerçekten iyi bir eğitmensiniz. Tekrar teşekkür eder, başarılarınızın devamını diler ve yeni videolarınızı beklerim. Saygı ve sevgilerimle, GÜVEN TÜRKMEN.

  • Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Yardımcı olabildiğime çok sevindim =)

 2. Merhaba ve hosbulduk:) az once jop and work ayrimi izledim yine herseyi oladar guzel.netlestirdin ki her videon birbirinden harika hersey icin cok tesekkurler bizleri aydinlatiyorsun sayende bilgi karmasasindan panikten kurtuluyor insanlar sevgili burak seni seviyoruz

  • Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim =) Yardımcı olabildiğime sevindim.

 3. Seni çok sıkı takip edemesem de ilgimin hep olduğunu bilmeni isterim sevgili Burak. Paylaştığın her bilgiden çok faydalanıyorum ve emeklerin için sonsuz teşekkürler..

 4. 1 sene kurs a gitsem üstüne o kadar da para versem şu kısa videolarda net bir şekilde öğrendiğimi öğrenezdim üstelik ücretsiz.gerçekten bir çok insanın hayırlı dualarını aldığına emin ol ki çok sevap kazanıyorsun.bu arada şu kısa hikayendeki bazı kısımlara bayıldım ve hayalimde canlandırmaya calıstım özellikle küçük yaşlarda bir arap ülkesinde ama pakistanlıların okulunda ingilizce eğitim görmek ve kısa süre sonra ülkene dönüp ingilizceyi unutmaman için çizgi film ve romanları ingilizce olarak okuman ve burdan edindiğin tecrübeler 🙂

 5. Muthis bir egitmensiniz sizi surekli takip ediyorum is yogunlugundan bende aksattim ama en kisa zamanda sistematik bir sekilde bilgilerinizden yararlanacagim bize destek oldugunuz icin sonsuz tskler

Yorum Bırak