İngilizce’de Ain’t Kelimesi

Her şeyden önce ain’t kelimesinin argo bir kelime olduğunu bilmen çok önemli ve konuşurken kullanmanı pek tavsiye etmem. Sadece karşılaştığında anlayabilmen için ain’t kelimesinin anlamını bilmen önemli.

Ain’t Kelimesinin anlamı

Ain’t kelimesi aslında “am, not, are not is not ve don’t/doesn’t” kelimelerinin yerini alan bir kelime. Buna ek olarak özellikle “ain’t got” ifadesiyle “have not ve has not” ifadelerinin de yerini alabiliyor.

Bu kelime cümleye tam olarak olmasa da “lan” kelimesinin kattığına benzer bir anlam katıyor ve cümlenin argo olmasına neden oluyor. Bu yüzden pek kullanmanı tavsiye etmiyorum. Özellikle “lan” kelimesini kullanmanın uygun olmayacağı durumlarda “ain’t” kelimesini kullanmaman önemli. Buna da değindikten sonra örnekler üzerinden kelimenin nasıl kullanıldığını inceleyelim.

Mesela “I ain’t got time for that.” gibi bir cümle “Buna zamanım yok.” anlamına geliyor. Aslında bu cümle “I don’t have time for that.” şeklinde söylenmeli. Fakat “I ain’t got time for that.” dediğinde cümle argo oluyor ve cümleye bir tepki katmış oluyorsun. Tekrar hatırlatıyorum, ain’t kelimesi tam olarak “lan” anlamına gelmiyor ama benzer şekilde cümleye bir tepki eklemiş oluyorsun.

Birkaç örneğe daha bakalım;

“I ain’t going.” cümlesi “Gitmiyorum be.” veya “Gitmiyorum lan.” gibi bir anlama geliyor. Yine bu cümlenin doğrusu “I’m not going”.

“He ain’t here.” cümlesi “O burada değil.” veya “O burada değil be.” gibi bir anlama geliyor. Yine cümlede bir tepki hissi var. Cümlenin doğrusu “He isn’t here.”.

Son olarak “You ain’t seen nothing yet.” cümlesine bakalım. Bu ifade ise “Henüz hiçbir şey görmedin.” gibi bir anlama geliyor. Yine doğrusu “You haven’t seen anyhthing yet”.

Evet artık ain’t kelimesinin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını biliyorsun. Videonun başında da dediğim gibi bu kelimeyi özellikle resmi ortamlarda kullanmaman çok önemli. Özellikle “lan” demenin uygun olmayacağı durumlarda kesinlikle ain’t kelimesini kullanma derim.

 

60 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Merhaba Burak,
  Verdiğin çaba için çok çok teşekkürler. Ortaya çıkardığın iş çok kaliteli ve motive edici. Umarım verdiğin emeklerin karşılığını en güzel şekilde alırsın. Başarılar 🙂

 2. Bence argo kelimelere gerek yoktu .Çünkü ara sıra yanlış yerlerde kullanabiliriz.Bu yüzden anlamını karıştırıp kötü sonuçlar doğurabiliriz.

  • Bu kelimeyle sıkça karşılaşabilirsin ve bilmeden kullanmaya karar verebilirsin. O yüzden bilmemektense bilip kullanmamakta fayda var =) Videoda zaten kullanılmaması gerektiğini belirttim.

  • hahha!
   peki bize biri bu kelimeye kullanıp da koyun bakalım o vakit!
   doğru yanlış yapma ihtimali, cahil kalmaktan daha önemli:)))))

 3. Mükemmel anlatımlarınız açıklamalarınız için müteşekkirim.
  I ain’t hesitate to appreciate to you :))

 4. O zaman çok sinirlendiğimde içimden patronuma l ain’t your donkey diyebilirim sanırım 😄

 5. Ben çok kullanıyorum ve bana çok kabasın diyor arkadaşım sonra sinirlenip kapatıyorum telefonu 😀sıkıntı bendeymiş😂

 6. Ain’t filmler de cok karşıma çıkıyordu kullanıp kullanmamakta kararsızdım, şimdi kullanmamaya karar verdim 🙂 teşekkürler

 7. ben de bu garip kelimeyi bazı yerlerde görür pek anlam veremezdim, sağolasın burak

 8. Ufak birsey icin video izlemekten sıkılırım, vakit kaybi gibi gelir ozellikle boyle dipnot bilgiler soz konusu oldugu zaman, ancak durust olmak gerekirse ilk defa inanilmaz zevk aldim bu tarz ogretici nitelikte videolardan, inanilmaz derece keyifli olmus, kendime her “advancedım ben artik” dedigimde bilmedigim ne kadar cok sey oldugunu ogreniyorum. Emegine saglik takipteyim 😉

 9. Böyle yararlı işler yapan insanlar, bunun için emek veren insanlar, SİZLER HEP VAR OLUN! Teşekkürler…

 10. Peki, “ain’t” bir standart mı? Positive form hali var mı? Bunun hakkında tamamen emin olmalıyım.

 11. Selamlar Burak, bu videolarla cidden güzel iş çıkarıyorsun tebrik ederim. Bazı arkadaşlar argo olduğu için kullanımından yana sorun yaşayacaklarını düşünmüşler bu konuya bir açıklık getirmek istedim. Bir dili öğrenirken o dilin kültürünü, günlük dilini öğrenmeden o dili tam öğrenemeyiz. Özellikle şarkılarda çok geçen bu kalıbı bilmek ve daha ziyade anlamını bilmek önemlidir. Bu bakıma arkadaşların telaşesini anlasam da biraz daha sakin olmaya çağırıyor ve bilginin her zaman işe yarayacağını hatırlatmak isterim. Gördükçe, duydukça bir bakmışsınız siz de kullanılır olmuşsunuz. Bu işler böyle ilerliyor. Sevgiler 🙂

  • “Siz de kullanır olmuşsunuz” derken şaka yapmak istedim arkadaşlar, yorumu atınca fark ettim ki yazı dilinde olunca şaka olduğu pek anlaşılmıyor. Kısacası, bu kelimeyle karşılaştığınızda anlamını bilin ama kullanmayın, aksi taktirde pek kibar karşılanmaz! 🙂

 12. Merhaba hocam.Ben mailde üye oldum amma bana hiç bir mesaj ve ya ödev henüz gəlməyib .rica etsem ben yazdığım maile cevap verin . Təşəkkürlər.

  • Merhaba =) Önemsiz/Spam kutularına da düşmüş olabilir. Rica etsem orayı da kontrol eder misin?

 13. Ain’t don’t doesn’t yerine kullanımından ziyade 2. cümlede British sahipliği have/has got ile p.perfect zamanda kurduğu için I have got… negatifi olan I haven’t got… daki haven’t yerine kullanıldığını düşünüyorum. I don’t have… ise American aksanına göre s. presente göre sahipliğin yani I have … negatifi oluyor. Yani özetle ain’t = am not/ is not/ are not ve have not / has not yerine argoda iki aksanda da kullanılabiliyor.

 14. Gerçekten bu bilgi için teşekkürler. Son zamanlarda çok karşıma çıkan bir kelime idi ve nasıl kullanacağım hakkında herhangi bir fikre sahip değildim. Tekrardan teşekkürler 😊

 15. Oynadığım bir oyunda sıkça rastladığım bir ve uzun zamandır öğrenmek istediğim bir şeydi. Teşekkürler 🙂

 16. Merhaba Burak , senin sayende İngilizce seviyemi daha da ileriye taşıdığımı fark ettim her şey için teşekkürler:)

 17. Merhaba, sayenizde gerçekten ingilizce kelimeleri bilen fakat doğru cümle kuramayan ben sizinle birlikte gayet güzel bir şekilde cümle kurmaya ve konuşmaya başladım. Bazı yabancı arkadaşlarım bile ingilizcemin gerçekten güzel olmaya başladığını söylediler. Çok teşekkür ederim.

Yorum Bırak