İngilizce’de Win Kelimesi

Para kazanmak, üniversite kazanmak, polisi akademisini veya tıp kazanmak, üniversiteyi kazanmak ve sınavı kazanmak. Bu ifadeleri İngilizce olarak söylerken hepsinde win kelimesi kullanılmalı, öyle değil mi?

Cevap hayır ve dikkat etmen gereken noktalar var.

Konuyla ilgili ek örnekler de içeren PDF dosyasını bu sayfaya e-posta adresini bırakarak indirebilirsin =)

Biz Türkçe konuşurken bu ifadeler için hep “kazanmak” desek de, İngilizce’de bu şekilde söylenmiyor. İngilizce’de win yani kazanmak kelimesi, bir ödül, spor müsabakası veya uzun uğraşlar sonucunda bir şey yapmaya hak kazandığında kullanılıyor.

Mesela, “Para kazandım.” ifadesini “I won money.” şeklinde söylersen, karşındaki kişi bir ödül sonucunda para kazandığını düşünecek. Eğer yaptığın bir iş sonucunda para kazandığını yani hak ettiğini belirtmek istiyorsan, “Para hak ettim.” diyerek “I earned money.” demelisin.

Benzer şekilde “Üniversite’yi kazandım.” cümlesini “I won the university.” şeklinde söylersen, sanki ödül olarak biri sana binasıyla ve tüm sınıflarıyla birlikte üniversite hediye etmiş gibi bir anlam oluyor. Kısaca, dikkat etmelisin. “Üniversiye’yi kazandım.” ifadesini “I got into university.” yani “Üniversiteye girdim.” veya “I got admitted to university.” şeklinde söyleyebilirsin.

Benzer şekilde “Polis akademisini kazandım.” cümlesi için de “I got into the Police Academy.” şeklinde bir cümle kurmalısın. “I won the police Academy.” dersen sanki biri sana ödül sonucunda binasıyla birlikte tüm akademiyi hediye etti gibi bir anlam ortaya çıkıyor.

“Tıp kazandım.” gibi bir ifade de İngilizce’de win fiili ile söylenmiyor. Bu durumda da yine “Tıp okumaya hak kazandım.” diyebilirsin ve “I earned the right to study Medicine.” şeklinde cümleyi kurabilirsin.

Son olarak “Sınavı kazandım.” cümlesine bakalım. Bu cümleyi de yine “I won the exam” şeklinde söylersen sanki biri sana bir sınavı hediye etmiş gibi bir anlam ortaya çıkıyor. Bu cümleyi “Sınavı geçtim.” yani
“I passed the exam.” şeklinde söylemelisin.

Peki, win kelimesi tam olarak hangi durumlarda kullanılıyor? Şimdi de bunu inceleyelim.

Win kelimesi bir spor müsabakası veya ödül kazanıldığında kullanılıyor. Mesela “Maçı kazandık.”, “Dövüşü kazandı.”, “Turnuvayı kazandı.” “Yarışı kazandı.”, “Kupayı kazandı.”, “Ödül kazandı.” veya “Burs kazandı.” gibi ifadelerde win kullanılır.

Win kelimesi bir savaş veya bir tartışma kazanıldığında da kullanılıyor. Örneğin “Tüm tartışmaları sen kazanıyorsun.” gibi bir cümlede “You win all of the arguments.” diyerek win kelimesini kullanmalısın. Veya “Savaş kazanıldı.” derken de yine “The war was won.” şeklinde win kullanmalısın.

Son olarak win kelimesinin kullanıldığı bir noktaya daha bakalım. Sıkı çalışma ve yetenek ile kazandığın veya hak ettiğin şeyler için win kelimesini kullanabilirsin.

Diyelim uzun uğraşlar sonucu bir iş kazandın. Mesela bir ihale…
“We won the contract.” şeklinde bu işi veya kontratı kazandığını belirtebilirsin.

Üniversiteyi kazanmak da bu kategoriye giriyor. Ancak win kelimesini kullanacaksan, mutlaka “hak kazandığını” belirtmen lazım. “I won the right to study at the university.” yani “Üniversitede okumaya hak kazandım.”. Aksi halde yazının başında dediğim gibi sana bir üniversitenin binasıyla birlikte ödül olarak hediye edildiği anlamı çıkıyor.

Evet, artık win kelimesiyle ilgili dikkat etmen gereken noktaları, hangi durumlarda win kelimesini kullanabileceğini ve hangi durumlarda kullanamayacağını biliyorsun. Konuyla ilgili ek örnekler de içeren PDF dosyasını bu sayfaya e-posta adresini bırakarak indirmeyi unutma =)

11 Yorum Kendi yorumunu ekle

  1. Bir şey soracağım. Ben e-postaları almak istedim ama sonra yanlışıkla üyelikten ayrıldım. Sonra tekrar e-postaları almak istedim ama tekrar hoşgeldin e-postası gelmedi.):

Yorum Bırak