İngilizce’de “What’s that supposed to mean?” Kalıbı

Bu derste, özellikle dizilerde ve filmlerde sıkça karşılaşacağın yaygın bir kalıp üzerinde duracağız: What’s that supposed to mean? Dolaylı olarak videonun sonunda supposed to ifadesinin de ne anlama geldiğini biliyor olacaksın =)

Günlük Kalıplar PDF dosyasını indirmek için buraya tıklayabilirsin.

What’s that supposed to mean?

What’s that supposed to mean? ifadesine bakmadan önce be supposed to ifadesini bilmekte fayda var.

Be supposed to: “Beklenilmek” veya “gerekmek” anlamına geliyor. Be supposed to ifadesinden sonra fiil geldiğinde, o eylemi yapman gerektiğini veya yapmanı bekleyen birilerinin olduğunu söylemiş oluyorsun. Ne demek istediğimi örnekler göstereyim çünkü bu şekilde biraz havada kalmış olabilir.

Mesela “I am supposed to go” cümlesinde bakalım. Burada fiil “go” yani “gitmek” Bu durumda “Gitmem gerek.” ya da “Benden gitmem bekleniyor.” demiş oluyorsun ve karşındaki kişiye gitmen gerektiğini söylemiş oluyorsun.

Veya “Cenk was supposed to be here at 3 o’clock.” cümlesine bakalım. Burada fiil “Be”. Bu durumda “Cenk’in saat 3’te burada olması gerekiyordu.” veya “Cenk’in saat 3’de burada olması bekleniyordu.” demiş oluyorsun.

Son bir örneğe daha bakalım ve bu sefer soru soralım. “Am I supposed to know this?

Benzer şekilde bu cümle de “Bunu bilmem mi gerekiyor?” veya “Bunu bilmem benden bekleniyor mu?” anlamına geliyor.

Evet, artık be supposed to ifadesini bildiğine göre, What’ that supposed to mean? ifadesine geçmeye hazırız.

What’ that supposed to mean? kalıbı aslında “Bunun ne anlama gelmesi bekleniyor?” veya “Bunun ne anlama gelmesi gerekiyor?” demek. Fakat bu kalıp günlük hayatta “O da ne demek şimdi?” veya “Ne demek şimdi bu?” anlamına gelecek şekilde kullanılıyor ve karşındaki kişiye bir tepki vermek için kullanılıyor.

Bir senaryo üzerinden gidelim.

Mesela diyelim çocuğun var ve çocuğun sana “Ben torununu senin beni yetiştirdiğin gibi yetiştirmeyeceğim?” gibi bir şey söyledi. Sen de bu duruma hem üzüldün hem de kızdın ve “O da ne demek şimdi?” veya “Nereden çıktı şimdi bu?” tarzında bir tepki vermek istedin. İşte bu durumda “What’s that supposed to mean?”diyerek tepki gösterebilirsin.

Veya diyelim biri sana durup dururken güvenilmez biri olduğunu söyledi ve ortada hiçbir şey yok. Bu durumda da “O da ne demek şimdi?” ya da “Nereden çıktı bu ya?” gibi bir tepki vermek istiyorsan, “What’s that supposed to mean?” diyebilirsin.

Evet, artık what’s that supposed to mean ifadesinin ne anlama geldiğini bildiğine göre gerçek hayattan bir örneğe bakmaya hazırız.

Örneğimizdeki kişi evlilikle ilgili tavsiye veriyor ve eşine karşı dolu olmaman gerektiğini, her saniye ve her küçük durumda “O da ne demek şimdi?” demek için hazır olmaman gerektiğini anlatıyor ve bunu yaparken “What’t that supposed to mean?” ifadesini kullanıyor.

Kurduğu cümleler şunlar: “Just on a hair trigger to blow. Just get angry, just touchy, every little thing is just “what’s that supposed to mean?”.”

Kurduğu cümleler şu anlama geliyor: “Patlamak için küçücük sebepler aramak. Hemen kızmak, hemen alınmak her küçük şeyde “O da ne demek şimdi” demek.

Gerçek hayat örneğini izlemek için yukarıdaki videoya tıklayabilirsin =)

Yazımı sonlandırmadan tekrar hatırlatayım, Günlük Kalıplar PDF dosyasını buradan indirmeyi unutma =)

19 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Hocam mesela uzun bir cümlenin ortasında what kelimesi geliyor burda olduğu gibi:
  They only talk about what they directly experience. Burda (what) ne anlamda hocam ?

  • Bu cümle “Sadece doğrudan deneyimledikleri şeyler konusunda konuşuyorlar” anlamına geliyor ve what burada cümleye “şey” anlamını katıyor =)

 2. Dear Burak,

  First of all I am very happy to know you. I don’t know how to thank you enough.
  Let me ask you a question. What is the difference between them “I have to go”, “I am supposed to go”? Are they both same things?

  May god bless you

  • You’re welcome. I’m glad that I could help =)

   I’ll answer your question in Turkish.

   I have to go ifadesi “Gitmek zorundayım” anlamına geliyor. I’m supposed to go” ifadesi ise “Gitmem bekleniyor/Gitmem lazım” gibi bir anlama geliyor. Ana fark şu: “I have to go” ifadesi daha kesin ve zorunluluk belirtiyor. “I am supposed to go” ifadesi ise daha yumuşak ve “Gitsem iyi olur” gibi bir anlam vermek istediğin durumlarda kullanabilirsin =)

 3. Sevgili Burak çok teşekkürler çok faydalı oluyorsun benim için cok sey öğrendim sizden =)

 4. Merhaba günlük cümle kalıpları ne zaman gelir 3 4 defa mail kaydettim ama hala gelmedi . Teşşekkürler

 5. Aklıma takılan herşey burda var ve hayatada geçirebilsem süper olacak.Anlamakve akıcı konuşmak istiyoruum help!

Yorum Bırak