İngilizce’de Home kelimesinin kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de “Home” kelimesini inceleyeceğiz. “I am home” cümlesi mi doğru yoksa “I am at home?” cümlesi mi? “I am at home” dediysen yanılıyorsun. Sebebini bu videoda gösteriyorum.

“I am home”, “come home”, “go home” gibi cümlelerde “to” ve “at” genelde kullanılmaz. Yani “Go to home” gibi bir cümleyle pek karşılaşmayacaksın.

Bunun bir sebebi var. “Home” aslında insanın kendini güvende hissettiği yer anlamına geliyor ve fiziksel bir yer temsil etmiyor.

Bu sebepten “Go to your house” cümlesinde preposition yani “to” kullanılırken, kelimeyi “home” ile değiştirdiğinde cümle “Go home” şeklinde söyleniyor. Karşılaştırabilmen amacıyla birkaç cümleye bakalım.

  1. What time will you go home? – Saat kaçta eve gideceksin? (Bunu “house” kullanarak söylemek isteseydin, yön belirterek “What time will you go to your house” demen gerekirdi. )
  2. Come home after school – Okuldan sonra eve gel. (Bu cümleyi “house” kelimesiyle söylemek isteseydin, “Come to the house after school” demeliydin.)
  3.  “We are home” Bu cümle “Biz eviz” demek değil. Biz evdeyiz anlamına geliyor. (Bunu “House” kelimesiyle söylemek isteseydin, “We are at the house” demeliydin.)
  4. Go home – Eve/Evine git ( Bunu “house” kelimesini kullanarak söylemek isteseydin, “Go to your house” demeliydin )

Özetle “home” kelimesiyle İngilizce’de preposition kullanılmıyor.

Video içerisinde birkaç gerçek hayat örneği topladım. Videoyu izleyerek anadili İngilizce olan insanların da bu kelimeyi nasıl kullandığını daha yakından inceleyebilirsin.

Evet, örneklerle birlikte “home” kelimesinin kullanımı bu şekilde. Artık “Home” kelimesini ne şekilde kullanman gerektiğini biliyorsun. Böylece bu kelimenin kullanımı kafanı karıştırmayacak.

Buna benzer videoları gelecekte kaçırmak istemiyorsan, Youtube kanalıma abone olabilirsin.

Ayrıca e-posta listemle düzenli olarak İngilizce çalışma teknikleri, kelimeleri aklında tutmanın yolları ve konuşma korkunu yenmek için atman gereken adımlar gibi yazılar paylaşıyorum. Mail listeme abone olarak sen de bu yazılardan faydalanabilirsin =)

13 Yorum Kendi yorumunu ekle

  1. İngilizce bilmeyenlerden İngilizce öğrenmeye çalıştığımız için, in ve at arasındaki farkın anlatımında at home ve in the house örneği ile bu kelimeler arasındaki farkın kavranması arzu ediliyordu… Zaman kaybı… Kafamı kurcalayan birçok şeyin cevabını burada buldum. İzlemeye ve öğrenmeye devam… Teşekkürler katkılarınız için. İşin ehli dedikleri bu sanırım…

Yorum Bırak