İngilizce’de “take it easy” Kalıbı

Bu videoda “Take it easy” kalbını ve kullanım yerlerini örneklerle birlikte inceyeceğiz. Böylece hem veda etmek için hem de sakin kalmakla ilgili cümleler kurabilmek ve karşındakini teselli edebilmek için kullanabileceksin.

 

Videoda bahsettiğim PDF dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsin – http://etkilipratikingilizce.com/gunluk-kaliplar-dosyasi

Take it easy, kalıbı “Sakın ol, kendine iyi bak ve kafana takma” anlamlarına gelebiliyor. Öncelikle birine veda ederken nasıl kullanıldığına bakalım.

Veda Ederken Kullanmak

Bir konuşmanın sonuna geldiğinde kaşrındakine “bye bye” veya “see you later” gibi kalıplardan farklı olarak “take it easy” diyebilirsin.

Kalıbın bu kullanımı, Türkçe’deki “kendine iyi bak” ifadesine benziyor.

Örneğin, See you tomorrow. Take it easy, “Yarın görüşürüz. Kendine iyi bak” gibi bir anlama geliyor.

Veya “I have to go now but let’s talk again soon. Take it easy”, “Şu anda gitmem lazım ama yakında tekrar konuşalım. Kendine iyi bak” demek.

“Kafana Takma” Anlamında Kullanmak

Bunu birine teselli vermek için de kullanabilirsin.

Eğer stresli bir olay yaşanmışsa ve karşındakine bunun sonucunda “Take it easy” dersen, “Kafana Takma. Her şey iyi olacak” şeklinde bir anlama geliyor.

Örneğin “It’s ok.Just take it easy”, “Sorun değil. Sadece sakin ol” veya “Sorun değil. Kafana takma” gibi bir anlama geliyor.

Rahat takılmak veya Rahat Zaman Geçirmek Anlamında Kullanmak

Son olarak, bu kalıp “rahat takılmak” veya “sakin bir zaman geçirmek” anlamına da gelebiliyor.

Örneğin “I am going to take it easy this weekend”, “ Bu hafta sonunu sakin geçireceğim demek.

When are you going to take it easy”, “Ne zaman rahat olacaksın veya sakin takılabileceksin gibi bir anlama geliyor. “

Take it easy the next few days, gelecek günleri sakin geçir demek. Özellikle doktorlar hastalarının dinlenmesini istediğinde bu kalıbı kullanırlar.

Evet, İngilizce’de take it easy kalıbı bu şekilde. Videoda da dediğim gibi bu kalıpların hepsini bir PDF dosyasında topluyorum. Dosyayı indirmek için buraya tıklayıp e-posta adresini girmen yeterli =)

6 Yorum Kendi yorumunu ekle

  1. Sizin konuları kısa ve net anlatmanız inanılmaz derecede konuyu iyi anlamama sebeb oluyor….Yüreğinize,emeğinize sağlık..Take it easy…:)

  2. “Take it easy” kalıbının kolay gelsin anlamı da taşıdığını duymuştum. Sizin fikriniz nedir ? Duyduğum doğru mu ?

    • Merhaba,

      Tam olarak “kolay gelsin” anlamına gelmiyor. Bu durumda daha çok “Kendine dikkat et” veya “Kendini çok zorlama / Rahat ol” anlamına geliyor. =)

  3. Kolay gelsin kalibina en yakın olan nedir? Ve tam olarak karşılamasa da elinize sağlık nasıl söylenebilir?

Yorum Bırak