Bugünlerde çalışabilmemi sağlayan tüyolar…

Şu anda ülke hatta dünya olarak zor ve belirsizliklerle dolu bir süreçten geçiyoruz ve stresli zamanlar yaşıyoruz. Bu günlerin geçeceğine ve yakın gelecekte dünyanın daha normal bir akışa döneceğine inanıyorum.

Ama muhtemelen sen de benim gibi son zamanlarda haberleri takip etmekten ve neler olduğunu düşünmekten başka pek bir şey yapamıyorsun. Son iki haftada, bir yılda bakmadığım kadar habere bakmışımdır.

Ben dahil çevremdeki herkes istatistikçi oldu resmen… Herkes son rakamları takip ediyor.  Sürekli yeni bir habere, üzüldüğümüz başka bir videoya, değişik komplo teorilerine ve bu konuda video üstüne videoya maruz kalıyoruz

Tüm bunların üstüne evden de pek dışarı çıkmıyoruz. Bazılarımız vaktimizi evde dizi izleyerek ve oyun oyanrak geçiyoruz ve bunda bir sakınca yok… Ama Bir kısmımız evden çalışıyoruz ve halletmemiz gereken işler birikiyor.

Veya üretken olmak istiyoruz.İşlerimizi halletmek istiyoruz, Spor yapmak istiyoruz, İngilizce çalışmak istiyoruz veya uzun süredir çalmadığımız müzik entsrümanlarının tozunu silip çalmaya hevesleniyoruz.

Tüm bu haber akışı içerisinde kendimizi boğmuş durumdayken üretken kalmak hatta sakin bir kafayla düşünmek kolay olmayabiliyor. İşin gerçeği şu. Bilgilenmek, sorumluluk sahibi olmak ve hem kendine hem de çevrendekilere yardımcı olmak çok önemli. Tüm tedbirlerimizi almalıyız ve üzerimize düşeni yapmalıyız ancak bu panik boyutuna gelmemeli ve hayatımızı normal bir akışla dengelemek de önemli.

O yüzden videonun ilerleyen kısımlarında hayatımı biraz daha normal bir akışa sokan ve odaklanabilmem konusunda bana yardımcı olan birkaç tüyoyu seninle paylaşmak istedim.Bu tüyolar, böyle zor bir dönemi daha yaratıcı, pozitif ve dengeli bir şekilde geçirmene yardımcı olacak. 

Stres, odaklanmanı engelleyen en büyük düşmanlarıdan biri. O yüzden ilk tüyorlarımız stresi biraz azaltmak üzerine küçük bazı adımlar olacak. İlk tüyoyla başlayalım.

1) Kontrol edebildiğin şeylerleri ve kontrol edemediğin şeyleri birbirinden ayır.

Şu anda bir çok belirsizlik var. Yakın gelecekte ne olacağını tam bilemiyoruz ve tüm dünyada çeşitli değişimler oluyor. Bu değişimler bir anda bunlaltıcı gelebilir Yapabilecğein güzel bir şey, değişimleri kontrolünün altında olanlar ve kontrolünün altında olmayanlar diye kafanda ikiye ayırmak. 

Gerekli tüm önemlerimizi almalıyız,  Sevdiklerimize ve çevremizdekilere elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız. Ama o noktadan sonra kontrol edemediğimiz olaylarla ve ilgili çok fazla endişelenmemeliyiz ve kendimizi haber akışı içerisinde kaybetmemeliyiz.

 Her ülkenin ve günün istatistiklerin ezbere bilmeye ve her yeni komplo teorisini takip etmeye gerek yok. Özellkle bu şeyler seni stres seviyemizi arttırıyorsa. 

O yüzden hazırlığını yap. Yapman gerekenleri düzene sok ve daha sonra önüne bakmaya çalış.

2) Her güne temiz bir sayfayla başla

Birkaç gündür veya haftadır tüm bu yaşananlardan dolayı bir şey yapamamış olabilirsin.Geçmiş günleri düşünüp bu gününü kötü etkileme. Her gün, yeniden başlamak için temiz bir sayfadır. Birkaç gündür hayatını düzene sokamadın diye bugününün kötü geçmesine izin verme.

Strsini biraz azalttıktan sonra artık küçük adımlar atma zamanı. Sıradaki tüyo bana çok yardımcı oldu. 

3)Her akşam yatmadan önce, sabah kalkar kalkmaz yapabileceğin küçük bir iş belirle. 

Bu, sabah kalkar kalkmaz kısa bir spor yapmak olabilir, çalışma masanı düzenlemek, ya da hedeflerin doğrultusunda kısa bir sürede halledebileceğin bir iş olabilir. Akşam yatmadan önce ne yapacağın belirle, bir kağıda yaz ve yatağının yanındaki sehpaya koy.Sabah kalktığında Hiç haberlere bakmadan ve dikkatini dağıtacak şeyler yapmadan belirlediğin işi hallet. Bunu yaptığında günün ilk dakikasından itibaren kontrolün sende olduğunu hissedeceksin ve dış kaynaklar gününün akışını şekillendirmemiş olacak. Böylece güne hep yüksek bir motvasyonla başlayacaksın.

4. Çalışma saatlerini önceden belirlemek. 

Belli bir sistem oturtmaya çalış. Mesela “sabah 8’den akşam 6’ya kadar çalışacağım. Sonra serbets kalacağım” gibi, bunu yapmak  çalışmak için motivasyon beklemeni engelleyecek ve yine günün akışı senin elinde olacak.

5. haberlere belli saatlerde bak. 

Haberler önemli ve dünyada neler olduğuna dair bilgilenmemizi ve gerekli tedbirleri almamızı sağlıyor. Ancak bunu günün belli saatleri ile sınırlandır. Önemli ve mutlaka bilmemiz gereken haberler, sansasyonel  haberlere göre daha azdır. 

O yüzden gün boyunca sürekli haberlere bakmak yerine kendini belli saatlerle sınırlandır. Ben ilk başta günün hersaatinde haberlere bakıyordum, whatsap gruplarından tekrar ve tekrar gelen gelen çeşitli gönderilere bakıyordum ve neredeyse hibçri şey yapamıyordum. Günlük haber akışımı belli saatlere limitledikten sonra hem stres seviyem azaldı hem de anında daha üretken oldum.

7. ailenle ve arkadaşlarına bazı kurallar belirlemek. 

Evden çıkmadığımız için ailemizle çok daha fazla vakit geçirebiliyoruz. Bu harika bir şey. Ama daha önce karşılaşmadığın bazı sorunların da oluşmasına sebep olabilir.

Ailemden veya arkadaşlarımdan birinin tam çalıştığım ve konsantre olduğum sırada ansızın “Duydun mu…” veya “Haberi gördün mü…” şeklinde bir cümleyle önümde belirmesinin veya bir mesaj atmasının beni çok böldüğünü fark ettim. 

Sen de böyle bir durum yaşıyorsan ailenle bir takım kurallar belirleyebilirsin. Örneğin “Kapım kapalıysa önemli bir şey üzerinde çalışıyorum ve bölünmesem çok iyi olur” şeklinde bir kural koyabilirsin. Böylece bölünme ihtimalin daha az olacaktır. 

8. çalışma  masanı temiz tut. 

Bu inanılmaz fark ediyor. Çalışma masan temiz ve düzenli olduğunda çalışma isteğin de artacak. Sabah kalktığımda ilk yaptığım şey genelde masamı silmek ve düzenlemek oluyor. Bu hem 3.tüyoda bahsettiğim küçük işin yerini alıyor, hem de gün boyu çalışma isteğimi arttırıyor ve günün benim kontolümde olduğunu hissetmeme yarıyor.

9. Pozitif ol.

Biliyorum, dünya şu anda çok belirsiz bir yer ve bu kadar çok olumsuz haberin olduğu bir anda pozitif olmak kolay değil. Ama o yüzden çok önemli.

Bir egzersiz olarak her gün hayatındaki pozitif şeyleri düşün. Hatta bunları günün sonunda yazmak da harika oluyor.  Sabah içtiğin o harika kahve, temiz masan, ailenle ve sevdiklerinle daha fazla vakit geçirmen. Bunların hepsi pozitif şeyler. Her gün 5 dakika bile olsa hayatındaki güzel şeyleri düşünmek ve yazmak bu zor günlerde sana çok yardımcı olacaktır.

Evet, bu konuda vermek istediğim bazı tüyolar bunlar. Bilgilenmek, tedbir almak, çevrendekilere ve yardıma ihtiyacı olan insanlara elinden geldiğince yardım etmek önemli.

Biliyorum zor, ama Kontrol edebildiğin şeylere odaklan ve kontrol edemediğin olayların ve durumların seni strese sokmasına izin vermemeye çalış.

Son olarak Pozitif kal. Evet zor bir dönemden geçiyoruz ama bu dönemler de geçecektir. Gününü kontrol edip pozitif kaldığın sürece hem kendin için, hem çevren inçin hem de geleceğin için çok daha faydalı olacaksın.

Beni izlediğin ve yazıyı okuduğun  için çok teşekkür ederim, sağlıklı kal ve sonraki videolarda ve yazılarda görüşürüz 🙂

3 Yorum Kendi yorumunu ekle

Yorum Bırak