İngilizce’de “T” harfinin “D” harfi olarak telaffuz edilmesi

Bu videoda, İngilizce’de neden bazı kelimelerde “T” harfinin “D” harfi olarak telaffuz edilebildiğini gösteriyorum. Buna ek olarak bu telaffuzu nerede kullanabileceğini ve nasıl yapabileceğini de anlatıyorum. Videonun sonunda “T” harfinin “D” harfi olarak telaffuz edilmesi seni bir daha şaşırtmayacak.

Telaffuzunu geliştirmenin yolları, aksan seçimi ve telaffuzunu geliştirirken kullanabileceğin kaynakları gösteren dosyayı ücretsiz olarak indirmek için tıkla

 

İngilizce çalışırken bir noktada duymuş olabilirsin.Bazen “water” kelimesi “wadır” olarak telaffuz edilebiliyor. Bu özellikle amerikan İngilizcesinde çok yaygın.Peki neden bu kelime bu şekilde telaffuz ediliyor?

Sebebi aslında basit. Hızlı konuşurken bazı durumlarda rahat edebilmene yardımcı oluyor.

Örneğin konuşma esnasında bazen “Can you get me some water” yeirne “can you get me some wadır” demek daha az enerji sarj etmene sebep oluyor.

Elbette bu kelimeler ana dili İngilizce olan bir çok insan tarafından bu şekilde telaffuz edilebilse de, sen bu şekilde telaffuz etmek zorunda değilsin ve water demek hatalı değil.

Fakat duyduğunda anlayabilmek açısından bu durumun farkında olmak çok önemli çünkü bu telaffuz karşına çok çıkacak.

Farkında olmaman da kelimeyi anlayamamana sebep olabilir.

Öncelikle bu telaffuzun hangi kelimelerde kullanıldığına bakalım.

Kelime içierisndeki “t” harfi özellikle iki sesli harf arasında olduğu zaman genelde “t” harfi yerine “d” veya “r” sesine yakın bir ses çıkarılır.

Birkaç örnek; Water, bottle,  hotter, ve fatter.

Evet, artık hangi durumlarda t kelimesinin farklı bir şekilde telaffuz edildiğini biliyorsun. Şimdi kelimeleri nasıl bu şekilde telaffuz edebileceğimize bakalım.

Water kelimesini wadır şeklinde telaffuz ederken dilini dişlerinin hemen arkasında damağına değidirip çekmen gerekiyor. Hatta bunu çarptırmak gibi de düşünebilirsin.

Bu açıdan Türkçe’deki r harfinin telaffuzuna çok benziyor ve dilin aynı noktaya değiyor.

Başta bu telaffuz sana zor gelecektir ve bu çok normal. O yüzden birkaç kelimenin alıştırmasını yapalım. Bunun için videoyu izlemen çok daha iyi olur. Böylece kelimeleri ve sesleri çok daha iyi bağdaştırabileceksin =)

Ekranda çıkan kelimeler:

  • Water ( Su )
  • Matter ( Madde )
  • Better ( Daha iyi )
  • Letter ( Mektup )
  • Beetle ( Böcek )
  • Fatal ( Ölümcül )
  • Writer ( Yazar )

 

Evet, İngilizce’de “T” harfinin “D” harfi olarak telaffuz edilmesi bu şekilde. Eğer telaffuzunu geliştirmek istiyorsan, İngilizce Telaffuz geliştirme rehberine mutlaka bakmanı tavsiye ederim. İçerisinde aksan seçiminden kullanabileceğin kaynaklara kadar her şeyi anlatıyorum =)

İngilizce Telaffuz Rehberini buraya tıklayarak indirebilirsin!

 

5 Yorum Kendi yorumunu ekle

  1. İlk defa kamera arkası verdiğini görüyorum. Iyi olmuş Burak bey keyif verici. 🙂

Yorum Bırak