İngilizce’de “-ed” ekinin telaffuzu

Bu videoda, İngilizce’de fiillerin ikinci hallerinde sıkça kullanılan “-ed” ekinin telaffuzuna bakacağız. Bu telaffuz İngilizce’de birkaç duruma göre farklılık gösteriyor ve iyi bir telaffuz için bu farkların bilinmesi lazım.

Telaffuzunu geliştirmenin yolları, aksan seçimi ve telaffuzunu geliştirirken kullanabileceğin kaynakları gösteren dosyayı ücretsiz olarak indirmek için tıkla

İngilizce’de “-ed” ekinin telaffuzu

 

İngilizce’de -ed telaffuzu özellikle düzenli fiillerin ikinci hallerinden dolayı çok yaygın ve 3 farklı şekilde telaffuz ediliyor.

Bu 3 farklı durum bilinmediği zaman ortaya yanlış veya kulağa tuhaf gelen telaffuzlar çıkabiliyor.

Keimelerdeki -ed kısmının telaffuzu 2 ana duruma bağlı olarak değişiyor. Kelimenin sonundaki harflerin ses teli kullanılarak telaffuz edilmesi veya edilmemesi ve kelimenin d veya t harfiyle bitmesi.

Ses teli kullanımından kastım, kelimenin -ed den önceki son kısmında ses tellerini kullanman ya da sadece ağzını kullanarak ses çıkarman.

Örneğin “played” kelimesine bakalım. “played” derken y harfi için ses tellerini kullanman lazım. Ciğerini titreştirmeden, sadece hava üfleyerek bu kelimeyi söyleyemiyorsun.

Fakat “thanked” kelimesinde -ed ekinden önce gelen “k” sesi için ses tellerini titreştirmene gerek yok. Sadece ağzınla ve ciğerinden hava üfleyerek bu sesi çıkartabiliyorsun. İşte burada ses telleri kullanılmıyor.

Telaffuz farkını oluşturan ilk durum da bu. Eğer ses telleri kullanılıyorsa, -ed kısmı “d” olarak telaffuz ediliyor.

 • Played
 • Stayed
 • Tried
 • Planned

Fakat -ed den hemen önceki harfte ses telleri kullanılmıyorsa, -ed kısmı (t) olarak telaffuz edilir.

 • Tracked
 • Danced
 • Discussed
 • Replaced

Bunların alıştırmalarını yaptığında, aslında ses tellerinin kullanılmadığı -ed telaffuzunda t sesi çıkarmanın daha kolay olduğunu da göreceksin.

Örneğin tracked kelimesinde “d” sesi çıkarmam için ekstra bir çaba sarf etmem gerekiyor. Çünkü ses tellerinin kullanılmadığı bir hafrten sonra ses tellerinin kullnaıldığı bir harfi telaffuz etmeye çalışıyorum. Doğrudan tracked (t) demek çok daha basit.

Öbür durumdaysa, yani -ed telaffuzundan önce ses tellerinin kullanıldığı telaffuzda, -ed kısmını -t sesiyle telaffuz etmek, başka anlama gelen kelimeleri söylemiş olmana sebep olabiliyor.

Örneğin “Stayed” kelimesine “Stayt” demen, durum anlamına gelen “state”  kelimesinii söylemeye çalıştığın izlemini verebilir.

Benzer şekilde “Played” oynamak bu kelimeyken “Playt”  tabak anlamına gelmekte ( Plate).

O yüzden bu kelimeleri doğru telaffuz etmek anlaşılmak açısından da önemli rol oynamakta.

Evet, ilk iki durumu biliyorsun. -ed kısmından önce ses tellerinin kullanıldığı ve kullanılmadığı durumlar.

Şimdi 3. duruma bakalım, O da ed kısmından önce “t” veya “d” gelmesi.

Bu noktada neden -ed kısımından önce gelen t ve d harflerinin farklı bir telaffuza sebep olduğunu tahmin etmiş olabilirsin. Çünkü -ed kısmı ya “t” ya da “d” olarak telaffuz ediliyor. Bunun için de arka arkaya 2 d veya t sesi çıkarmak değişik bir telaffuza sebep oluyor.

Fazla karıştırmadan, eğer -ed den önceki harf t veya d ise, -ed kısmı “ıd” şeklinde telaffuz ediliyor. Birkaç örneğe bakalım.

 • Stated
 • Existed
 • Recorded
 • Demanded
 • Extended

Evet, artık -ed harflarının ne şekilde telaffuz edilmesi gerektiğini biliyorsun.  Çabucak 3 durumu özetleyelim ve ardından örneklere geçelim.

 • Eğer kelimedeki “ed” kısmından önceki harfte ses telleri kullnılıyorsa, yani o harfin sesini telaffuz etmek için boğazını titreştimen gerekiyorsa ve sadece hafa üfleyerek sesi çıkaramıyorsan, -ed kısmı “d” olarak tealffuz edilir. Played, Stayed, Tried, Died gibi
 • Eğer kelimedeki ed kısmından önceki harfte ses telleri kullanılmıyorsa, yani sadece ağzını kullanarak o sesi çıkarabiliyosan, -ed “t” olarak telaffuz edilir. Stacked, Tracked, Trapped, Finished gibi
 • Son olarak, eğer ed ksmından önceki harf  -t” veya “-d” harfiyse , -ed kısmı “ıd” olarak telaffuz edilir. İnvited, accepted, recorded, existed gibi.

Örnekler

 

Örnekler için videoyu takip edebilirsin. Orada bütün telaffuzları dinlemen mümkün. Böylece sesler aklında daha iyi kalacaktır =)

Evet, artık İngilizce’de özellikle ikinci fiillerde kullanılan -ed kısmının nasıl telaffuz edilmesi gerektiğini biliyorsun.Başta bu telaffuzler zor gelecektir ve her şey yavaş ilerliyormuş gibi hissedebilirsin. Bu normal bir durum. Çalışmaya devam ettiğin takdirde düşünmeden telaffuz edebilmeye başlayacaksın.

Eğer kelimeyi doğru telafuz edip etmediğinden emin olamıyorsan, kontrol etmek için forvo.com gibi bir telaffuz sitesi kullanabilirsin.

Buna ek olarak, teaffuzunu geliştirmek konusunda ciddiysen, nasıl çalışabileceğinle ilgili detaylı bir dosya hazırladım. Dosyada aksan seçimi konusunda bilgi veriyorum ve telaffuzunu geliştirmek için atman gereken adımlar ve uygulayabileceğin teknikler üzerinde duruyorum.

Buna ek olarak telaffuzunu geliştirmek için kullanabileceğin kaynakları da listeliyorum. Dosyayı indirmek için buraya tıklayabilirsin. Eğer herhangi bir sebepten tıklayamıyorsan, bu videonun altında da gerekli bağlantıya ulaşabilirsin.

 

Sonraki videolarda görüşmek üzere =)

33 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Çok teşekkür ederim hocam çok harika ve bir okadar anlaşılır bir program olmuş ellerinize ve yüreğinize sağlık

 2. emeğinize sağlık hocam
  gayet açıklayıcı ve akılda kalıcı bi anlatım olmuş

 3. Hocam 9.sınıfım ingilizceyi gormeye basladığımdan beri telaffuzum kotu okurken sinif guluyo artık telaffuz çalısmaya başladım.ama yinede gelisme goremiyorum sizce ne yapmalıyım yol gosterin

  • Sürekli olarak geri dönüt alman gerekiyor. Yani kelimeyi her telaffuz ettiğinde karşındaki kişi senin nerede hata yaptığını bilip ona göre o kelimeyi yeniden tekrarlamalı. Ve bu tekrar sayısı belki 10 belki 100 kere olmalı. Üzgünüm ama en etkili yöntem bu. Böyle biri yok ki dediğini hissediyorum, haklısın. Fakat biz kelimeyi ne derece doğru telaffuz ettiğimizi hiçbir zaman anlayamayız. Bunu ancak o dilin sahibi anlar.

 4. Tek kelimeyle mükemmeellllll..
  Hep böyle güzel bir siteyle karşılaşmak istedim ama denk gelmemistim. Bugün şans eseri karşılaştım ve çok mutluyum lütfen devamı gelsin. Ayrıca bu pdf ler ve diğer katılımlar ücretsiz mi gerçekten?

 5. Bizler için böyle güzel şeyler yapıp emek verdiğiniz için teşekkür ediyorum 🙂

 6. Burak şu kayıt işini sınırsız yapıp bir mobil uygulama yaptırmalısın 5günde 500lira nasıl bulacağız okullarda açıldı ev tutması var daha öğrenciyiz

 7. Alıştırmaları yaparken ilk başta zorlandıkları ama sonra telaffuz edebildim çok teşekkürler çok anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız

 8. O kadar cok ingilizce ogretme videolari izledim ingilizce ve turkce Masallah diyorum super otesi. Beklentimden cok daha fazlasini buldum. Yolunuz acik olsun.

 9. Ya burak kardeşim Harikasın, işini severek yaptığın belli..en önemlisi bizede sevdireceksin ya hu ;)))

 10. sevgili Burak hocam Allah sizin gibi insanlardan razı olsun çok teşekkür ediyoruz her şey için..

 11. videonun başı bol kremalı ortası meyveli sonundaki sürpriz tam anlamıyla erimiş bitter olmuş yaw :):)
  tebrikler üsdat 👍 ✌️✌️

 12. hocam merhaba
  videolar dışında hiç bir kaynagınıza ulaşamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 13. MERHABA BURAK. ÖNCELİKLE BÖYLE BİR ŞEY ETDİYİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER SAYENDE BAYA İRELLİYORUM.
  BİR SIKINTI VAR HİÇ BİR DOSYA YÜKLENMİYOR.
  SEBEBİ NEDİR.VE NE ETMELİYİM

Yorum Bırak