Present Continuous Tense – Soru Sormak ve Cevaplamak

Bu videoda İngilizce’de present continuous tense kullanarak soru sormaya ve bu soruları cevaplamaya bakacağız. Önce olumlu ve olumsuz soruları ve dikkat etmemiz gereken noktaları inceleyeceğiz. Daha sonra bu sorulara basit olarak cevap vermeye bakacağız.

Present Continuous Tense – Soru Sormak

İngilizce’de gidiyor muyuz? gibi sorular present continuos tense yardımıyla sorulur.Present continuous tensete, diğer continuous tenslerde de olduğu gibi be fiili yani am, is, are kullanılır.

Çabucak am, is, are kelimelerini hatırlayalım ve örneklere geçelim.

“Be” fiilinin am, is, are kelimelerinden hangisine dönüşeceği özneye bağlı.

 • Eğer özne I ise, be fiili “am” olur.
 • Eğer özne he, she, it ,Ceren, Bedirhan şeklindeyse be fiili “is” olur
 • Son olarak özne you, we, they veya birden fazla kişiyse be fiili “are” olur.

Şimdiki zamada soru sorarken soruya özneye göre am, is veya are ile başlanır.Daha sonra I, you, we gibi özne gelir ve daha sonra da -ing eki almış fiil gelir. Örnek sorulara bakalım.

 • Are you dancing? – Dans ediyor musun?
 • Is she helping you?- Sana yardım ediyor mu?
 • Are they sleeping? -Uyuyorlar mı?
 • Am I sitting in the right chair? -Doğru sandalyede oturuyor muyum?
 • Is Cenk playing football? – Cenk futbol oynuyor mu?
 • Are we going to the party? – Partiye gidiyor muyuz? 

Olumsuz Soru Sormak

Olumsuz soru sormak için soruya özneye göre “Am I not”, “Isn’t” veya “Aren’t” ile başlamalısın. Örneklere bakalım;

 • Aren’t you going to school? –  Okula gitmiyor musun?
 • Isn’t he speaking? – O konuşmuyor mu?
 • Am I not staying at the hotel?  – Otelde kalmıyor muyum?
 • Aren’t they playing tennis? – Tenis oynamıyorlar mı?

Sorulara Cevap Vermek

Şimdi bu sorulara olumlu ve olumsuz cevap vermeye bakalım.Basit olarak olumlu cevap vermek için yine özneye ve be fiiline dikkat ederek “yes,I am”,  “yes, he is”, “yes, we are”, “yes, you are” şeklinde cevap verebilirsin.

Olumsuz cevap vermek için “am, is veya are” kelimelerinden sonra not kelimesini getirmen yeterli. Özneye göre “No, I am not”, “No, he is not”, “No, we are not”, “No, you are not” şeklinde cevap verilir.

Dikkat etmen gereken önemli bir nokta, olumsuz cevaplarda “are not” ve “is not” gibi kısımların genelde “aren’t” ve “isn’t” şeklinde söylenmesi.

Bu durumda olumsuz cevap verirken “No, I’m not”, “No, he isn’t” , “No, we aren’t” şeklinde cevap vermelisin. Birkaç örneğe bakalım;

 • “Are you watching T.V?” yani televizyon mu izliyorsun? sorusuna olumlu cevap vermek için yes, I am, olumsuz cevap vermek için no, I’m not demelisin.
 • “Are they sleeping?” yani uyuyorlar mı? sorusuna olumlu cevap vermek için yes, they are, olumsuz cevap vermek için no, they aren’t demelisin.
 • Is he studying? yani “ders çalışıyor mu?” sorusuna olumlu cevap vermek için yes, he is , olumsuz cevap vermek için no, he isn’t demelisin.
 • Son olarak “Am I staying at the hotel?” yani “otelde mi kalıyorum?” diye soran birine olumlu cevap vermek için yes, you are, olumsuz cevap vermek için no, you aren’t demelisin.

Evet, İngilizce’de present continuous tense kullanarak soru sormak ve bu sorulara basit olarak cevap vermek bu şekilde. İzlediğin ve okuduğun için çok teşekkür ederim ve sonraki vieolarda görüşmek üzere.

98 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Size çok ama çok teşekkür ederim! Youtube kanalınızdaki videoları telefonuma yükledim. Spor yaparken, bisiklet sürerken veya metrodayken dinliyorum. Yapmayı sevdiklerimle öğrenmek istediklerimi birleştirince çok daha fazla keyif alıyorum. Çok değerli bir işi, kaliteli bir biçimde yapıyorsunuz. Tekrar teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. (I promise to myself, I’ll write in English comments :))

 2. Teşekkürler. Videolarını ve bana göndermiş olduğun maillerini takip ediyorum ve uymaya çalışıyorum. Fakat is yoğunluğundan dolayi çalışmaya zaman ayiramiyorum. Yapmış olduğun yönlendirmeleri gayet başarılı. Herşey için teşekkürler.

 3. Gönderdiğiniz tüm İngilizce bilgileri için çok teşekkür ederim. Bizlere İngilizce öğrenme sürecinde yardımcı olmanız çok önemli. Saygılar…

 4. Gerçekten çok başarılı ve ücretsiz olduğu için teşekkürü borç bilirim.

 5. Çok teşekkürler…İnsanlar bunu tanıdıklarına bile yapmıyoree…emeğinize sağlık…

 6. adana merkez i arapça söyleyin ……………….. zaa XD pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp

 7. adana merkez i arapça söyleyin ……………….. pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp

   • ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

 8. Gerçekten çok güzel olmuş.Herkesin bu web sitesinden faydalanmasını isterim açıkcası.Hepinize başarılar Burak abiye ise teşekkürler dileği ile….:)

 9. Allah razı olsun. Sizin sayenizde anlamadığım konuları anladım. Size çok ama çok teşekkür ederim. 👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏💕💕💕💕💕💕💕💕💕💕💕💕💕💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀

 10. Baya iyi bir vid3o olmuş bunun saywsind2 1 sayfa yazı yazdım ödevimden +A ald8m saolun

 11. Fazla uzatmadan sadece gerekli bilgileri vererek… Tam bana göre! Özellikle de teknoloji çağında insanların tahammül süresi azaldığı için böyle kısa ve öz videolar çok iyi oluyor iyi ki varsınız

Yorum Bırak