İngilizce’de “Major in” Kalıbının Anlamı

Bu videoda, İngilizce’de sıkça kullanılan “Major In” kalıbının ne anlama geldiğini ve ne için kullanıldığını örneklerle birlikte gösteriyorum. Eğer İngilizce konuşurken okuduğun üniversite bölümünü belirtmek istiyorsan bu videoyu mutlaka izlemelisin.

Videoda bahsettiğim kalıplar dosyasını indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.Bu serideki tüm kalıpların özet açıklamarı ve örnek cümlelerine o dosya içerisinden ulaşabilirsin.

Major In Kalıbı

 

Major in, İngilizce’de okuduğun üniversite bölümünü belirtmek için kullanılan bir kalıp ve ana dili İngilizce olan insanlar tarafından çok sık kullanılıyor.

Genelde  “I study engineering,” “I studied engineering” tarzında cümleler kullanılıyor. Bunlar elbette anlaşılıyor fakat “Major in” kullanmak kadar doğal değiller.

Major, ana veya büyük anlamına geliyor. Bu kelimenin kullanılmasının sebebi ise şu:

Biz bir bölüm bitirdiğimizde, diyelim mühendislik, ana olarak mühendislik dersleri görüyoruz. Fakat bunun yanında matematik, fizik, kimya ve buna benzer farklı dersler de görüyoruz. İşte bu yüzden “ I majored in Engineering” dediğinde okudğun bölümü belirtmiş oluyorsun. Bu, “Çoğunlukla mühendislik dersleri aldım” gibi bir anlama geliyor.

Birkaç örneğe bakalım. Böylece bunu nasıl kullanman gerektiğini daha iyi anlayabileceksin.

 • I think I am going to major in Chemical Engineering. – Sanırım kimya mühendisliği okuyacağım.
 • I majored in Business. – İşletme okudum.
 • I major in Statistics. –  İstatistik okuyorum.

Bunu soru olarak da sorabilirsin

 • What are you majoring in? – “Ne okuyorsun?” anlamına geliyor. genelde ana dili İngilizce olan biri sana bunu bu şekilde soracaktır.
 • What did you major in? – Ne okudun? / Hangi bölümü okudun?
 • Alternatif olarak “What is your major?” diye de sorabilirsin. Bu “Hangi bölümü okuyorsun?” gibi bir anlama geliyor.

Evet, İngilizce’de “Major in” kalıbı bu şekilde.Artık birinin okduğu bölümü sormanın ve okuduğun bölümü belirtmenin çok daha iyi bir yolunu biliyorsun.

Videoda da dediğim gibi bu serideki her kalıbı bir PDF dosyasında topluyorum.Dosyayı indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.

İzlediğin ve okuduğun için çok teşekkür ederim. Sonraki videolarda görüşmek üzere.

5 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Selam hocam ,ben e postami yazdım henüz bana birsey gelmedi gelirse cok sevinirim.tesekker simdiden anlatimimiz iyi hocam

 2. What is you major? yerine What is your major? olucaktı yanlış olmuş bilginize.

 3. Merhaba,
  I major in business, örneğinde şu anda bahsedilen bölüm olduğu halde neden -ing takısı almıyor?

  • bu cümle geniş zamanda kurulmuş “İşletme okurum.” demek şimdiki zaman değil yani, şimdiki zamanda kurmak istersek “I am majoring in business.” olarak kurulur.

Yorum Bırak