İngilizce’de “I bet” kalıbının kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de “I bet” kalıbının ne anlama geldiğini örneklerle birlikte inceleyeceğiz. Bu kalıp günlük hayatta sıkça kullanılıyor ve videonun sonunda sen de bu kalıbı konuşmana katmış olacaksın.

Videoda bahsettiğim kalıplar dosyasını indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.

I Bet

 

Öncelikle bu kalıbın anlamına bakalım. “I bet” kalıbı, Türkçe’de “eminim”, “olmalı” veya “kesin” demeye benziyor. Örneklerle daha iyi gösterebilirim.

 • Diyelim biri sana, bu hafta sonunu Paris’te geçireceğiz dedi. Sen de bu kişiye “eminim çok eğleneceksiniz” veya “Kesin çok eğleneceksiniz” demek istedin. İşte burada “I bet” kullanılır ve bu cümle “I bet you’re going to have a lot of fun” şeklinde söylenir.

Birkaç örneğe daha bakalım.

 • Diyelim biri sana “ We played football for 3 hours” dedi. Buna karşılık “I bet that you are very tired” dediğinde, “Eminim çok yorgunsundur” veya “Çok yorgun olmalısın” demiş oluyorsun.
 • Diyelim biri sana “I haven’t eaten for 8 hours” dedi. Buna karşılık “I bet that you’re really hungry” dediğinde, “Eminim gerçekten açsındır” veya “Gerçekten çok acıkmış olmalısın” demiş oluyorsun.

Bu kalıbı birinin söylediği bir şeye karşılık olara kullanmak zorunda da değilsin. Bir şeyden emin olduğunda bunu belirtmek için de kullanabilirsin.

 • I bet Mert took the pen – Kesin Mert kalemi aldı
 • I bet he saw you yesterday –  Kesin dün seni gördü
 • I bet we are going to lose  –  Kesin kaybedeceğiz

Dikkat Etmen Gereken Noktalar

Devam etmeden önce dikkat etmen gereken birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Bu kalıp sadece “I bet” şeklinde kullanılıyor çünkü sadece kendi düşüncene yönelik bunu söyleyebilirsin. Dolayısıyla “He bets” ,”we bet”, “they bet” gibi ifadeler hatalı oluyor.

Fakat “You bet” kalıbına dikkat etmeni istiyorum. You bet şeklinde bir kalıp var ve bu  “I bet” kalıbından farklı durumlar için kullanılıyor.

Bununla karşılaşırsan, I bet kalıbıyla karıştırmanı istemiyorum. “You bet”, birinin söylediği bir şeye karşılık “kesinlikle” gibi bir tepki vermek istediğinde kullanılıyor. Mesela:

 • “Are you coming tonight?” sorusuna karşılık “You bet” dersen, “Kesinlikle” demiş oluyorsun. Bu “I bet” kalıbından farklı bir kullanım ve ikisini karıştırmaman önemli.

Olumsuz Cümle Kurmak

Son olarak “I bet” kalıbıyla olumsuz cümle kurmaya bakalım. Bu kalıbı olumsuz olarak kullanırken “I don’t bet” gibi bir şey demek hatalı oluyor. Kalıp hiç bir zaman değişmiyor. Dolayısıyla olumsuz cümle “not” kelimesi yardımıyla kurulur.

 • I bet he isn’t going to come – Kesin gelmeyecek
 • I bet he won’t call you –  Eminim seni aramayacak veya Kesin seni aramayacak
 • I bet he won’t finish the work – Kesin işi bitirmeyecek

Evet, I bet kalıbı bu şekilde.

Videoda da dediğim gibi bu serideki her kalıbı bir PDF dosyasında topluyorum.Dosyayı indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.

İzlediğin ve okuduğun için çok teşekkür ederim. Sonraki videolarda görüşmek üzere.

5 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Merhaba, çalışırken fark ettim ki I bed you are very tired. Şeklinde cümle kuruyorum sürekli. That kullanmayı unutuyorum. Burada that kullanmamak cümle yanlışlığına neden olur mu?

  • Bu durumda hatalı olmuyor. Bazı cümle türlerinde “that” yazılmasa da oluyor ve kurmuş olduğun bu cümlede “that” yazmana ve söylemene gerek yok =)

 2. I bet ….tam türkçe karşılığı bahse varım ki…. olabilir mi bana öyle geliyor

 3. Müthiş bir sayfa, müthiş bir anlatım. Gerçekten sizi gönülden tebrik ediyorum, ayakta alkışlıyorum. Ne güzel öğretiyorsunuz. Şu an Amerika da yaşıyorum bi kaç hafta sonra Paris e taşınacağım. 2 yıldır buradayım tam olarak müthiş bi ingilizcem yok yani Advanced seviyesine adım atmak üzereyim ama şimdi de Fransızca öğrenmek zorundayım. Fransızca öğrenimi ile alakalı tavsiye edeceğiniz bir program veya youtube sayfası var mı? Teşekkürler.

Yorum Bırak