İngilizce’de “Makes Sense” İfadesi

Bu videoda karşına çok sık çıkacak bir kalıp üzerinde duracağız. That makes sense.

Günlük Kalıplar PDF dosyasını indirmek için buraya tıklayabilirsin.

Makes Sense

Sense kelimesi mantık anlamına geliyor. Makes sense de mantık yapar demek ve bu kalıbı kullandığında İngilizce’de “mantıklı” veya “anlaşılır” demiş oluyorsun.

Hemen birkaç örnek üzerinden kullanımını inceleyelim.

Mesela “That makes sense.” ifadesi “O mantıklı” anlamına geliyor. Diyelim biri “We should go now to save some time.” yani “Biraz zaman kazanmak için şimdi gitmeliyiz.” dedi ve sen de buna karşılık “That makes sense.” dedin. Bu durumda “Söylediğin şey mantıklı.” demiş oluyorsun

Bunu doğrudan cümle içerisinde de kullanabilirsin. Mesela “Finishing the project early makes sense.”, “Projeyi erken bitirmek mantıklı olur / mantıklı.” anlamına geliyor.

Başka bir örnek;

  • Buying all the supplies in bulk makes sense.
  • Tüm malzemeleri toplu olarak almak mantıklı.
  • I hope that makes sense.
  • Umarım bu mantıklıdır

gibi bir anlama geliyor. Özellikle karmaşık bir konu anlattıktan sonra “I hope that makes sense” dediğinde karşı tarafa “Umarım anlatabilmişimdir.” tarzında bir şey söylemiş oluyorsun.

Bu kalıbı olumsuz olarak da kullanabilirsin.

Mesela “That doesn’t make sense.” ifadesi “Mantıklı değil” demek. Özellikle olması pek mümkün olmayan olaylara karşılık bu ifade sıkça kullanılıyor.

Diyelim biri “Herhalde cüzdanını evde unutup geri döndü.”gibi bir şey söyledi ve sen de bunun olamayacağını düşünüyorsun. Bu durumda “That doesn’t make sense.” diyerek söylediğinin mantıklı olmadığını düşündüğünü belirtebilirsin.

Evet artık makes sense ve doesn’t make sense ifadelerini biliyorsun. Gerçek hayat örneklerini yukarıdaki videodan izleyebilirsin ve bunun gibi bir çok kalıbı açıkladığım Günlük Kalıplar PDF dosyasını buradan indirebilirsin =)

6 Yorum Kendi yorumunu ekle

Yorum Bırak