İngilizce’de “That” Kelimesi

İngilizce konuşurken  “O kadar uğraşmadım” veya “O kadar da iyi değil” demek için “that” kelimesi kullanılır. Dikkat etmen gereken nokta, bu ifadenin olumsuz cümleler için geçerli olduğu. Eğer olumlu cümleler için buna benzer anlam katmak istiyorsan, “Really” kelimesini incelemeni tavsiye ederim.

Videoda bahsettiğim kalıplar dosyasını indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.Bu serideki tüm kalıpların özet açıklamarı ve örnek cümlelerine o dosya içerisinden ulaşabilirsin.

Olumsuz cümlelerde “O kadar” anlamını verebilmek için genelde “very” yerine “that” kullanman yeterli. Örnek cümleler üzerinden gidelim. Böylece nasıl kullanıldığını daha iyi anlayabileceksin.

 • It’s not that cold today. – Bugün o kadar da soğuk değil.
 • He’s not that fast. – O kadar da hızlı değil.
 • We aren’t that tired. – O kadar da yorgun değiliz.
 • He isn’t that rich. – O kadar da zengin değil.
 • This shelf isn’t that heavy. – Bu raf o kadar da ağır değil.
 • His house isn’t that big. – Evi o kadar da büyük değil.

Şimdi bu ifadeyi sorularda nasıl kullanabileceğimize bakalım.  Genelde bu ifade sorularda pek sık karşına çıkmayacak. Ama yine de bilmekte fayda var. Yine örnekler üzerinden gidelim.

 • It wasn’t that easy, right?  – O kadar da kolay değildi, değil mil?
 • The exam wasn’t that hard, right? – Sınav o kadar da zor değildi, değil mi?
 • He wasn’t that fast, right? – O kadar da hızlı değildi, değil mi?

Evet, artık İngilizce’de “that” kelimesinin bu farklı kullanımını biliyorsun ve konuşmana katmaya hazırsın.

Videoda da dediğim gibi bu serideki her kalıbı bir PDF dosyasında topluyorum.Dosyayı indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.

25 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Like kardeş like. Bu like bir sürü farklı anlamda kullanılıyor. Bu İngilizce çok saçma bir dil arkadaş.

  • Abi kime bu afra tafralar? Acısını buradan mı çıkarıyorsun? Hep söylenir ya İngilizce öğrenmek kolaydır diye. Evet prensipte doğru olabilir fakat bu gerçek senin gibi mallar için geçerli değildir. Bir dil öğrenmek öyle senin sandığın gibi kolay değildir. Çünkü öğrenilmesi gereken birçok detay saklıdır içinde. Pandoranın kutusu gibidir. Fakat öğrenilmez de değildir. Önce isteyeceksin, sonra çalışacaksın, emek harcayacaksın, gayret edeceksin, sebat ve sabır göstereceksin. Yavaş yavaş olacak bu. Akşam yatıp sabah kalkarak hoop bir bakmışsın öğrenmişsin yok öyle birşey!

 2. Eline sağlık gerçekten bir çok videonu izliyor ve takip ediyorum. Güzel başarılara imza atmışsın. Evdede ayrıca DVD den programlı çalışıyorum zamanla ilerleyecek inşallah İngilizcem.

 3. Yanıt yetiştirmekten sormam gerekeni soramadım. Burak Kardeş şimdi bu “That” sözcüğü bazen “This” in yerine de kullanılabiliyor. Hangi durumlarda bu iki sözcükten hangisini kullanabileceğimizi nereden bileceğiz? Mesela,
  That’s great! Bu harika! gibi…

  • site admininin dediği gibi anlattığı that olumlu cümlelerde kullanılamıyor.senin verdiğin örenkte ise olumlu cümle söz konusu.buradan ayırt edebilirsin (Bence)

 4. Drinking water costs as much as petrol does.
  İçme suyu petrol kadar pahalıya mal oluyor.

  Bir de böyle bir örnek var. does niçin sona gitmiş. costs=cost + does değil mi zaten?

  • orda costs water’ın fiili, does da petrolün. aslında alta yazdığın çeviri tam olarak doğru değil çünkü does Türkçemizdeki fiilimsiler gibi kullanmılmış. sen o çeviride fiilimsiyi hiç kullanmamışsın. bu cümlenin tam karşılığı “içme suyu petrolün olduğu kadar pahalıya mal oluyor.” olacak. yani ordaki does “olduğu” kelimesini devreye sokuyor. sonda olmasının sebebi de petrole vurgu yapıyor olması. as petrol does..

 5. I am afraid that i have to go buradaki that hangi amaçla kullanılmıştır? Cevap için şimdiden teşekkürler 🙏

   • peki oradaki that olmasa ne olur, cümle yapısı bozulur mu? karşımızdaki bizim ne demek istediğimizi anlamaz mı? cümle ortalarındaki ‘it’ ve ‘that’ ler bizi çok zorluyor, bir türlü alışamadık.

 6. Yeni bir şey gördüğüm zaman ne için kullanılıyor diye bakmak için favorilere eklemiş olduğum bu siteye girerek bakıyorum. Bu siteden bayağı bir şeyler öğrendim. Emeğinize sağlık.

 7. İngilizce’de dığını, diğini yani gittiğini geldiğini, yaptığını, gideceğini , kazanacağın gibi ifadeleri anlatır mısınız Burak Bey. Şimdiden teşekkürler

Yorum Bırak