İngilizce’de “College” Kelimesinin Kullanımı

Bu videoda, İngilizce’de üniversiteye gittiğini nasıl söyleyebileceğimize bakıyoruz. Eğer bunu “ I am going to university” şeklinde söylüyorsan ve “college” kelimesini kullanmıyorsan bu videoyu muhakkak izlemelisin.

Videoda bahsettiğim kalıplar dosyasını indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.Bu serideki tüm kalıpların özet açıklamarı ve örnek cümlelerine o dosya içerisinden ulaşabilirsin.

İngilizce’de konuşurken, üniversiteye gittiği belirtmek veya birinin hangi üniversiteye gittiğini sormak için , “university” kelimesini kullanıyor olmanın olasılığı yüksek.

Ama ana dili İngilizce olan insanlar neredeyse hiç bir zaman “university” kelimesini kullanmaz. Bunun yerine “college” kelimesini kullanırlar.

College kelimesinin İngilizce’de “kolej” anlamına geldiğini düşünebilirsin. Haklısın da. Fakat onlar için “kolej” aslında “üniversite” demek.

Üniversitelerin isimleri “Harvard university” veya “Yale university” olsa da, insanlar neredeyse her seferinde “college” kelimesini kullanırlar.

Örneğin “I’m saving money to go to college”, üniversiteye gitmek için para biriktiriyorum demek. Bunun,  “I am saving money to go to university” şeklinde söylendiğini duymayacaksın.

O yüzden, İngilizce’nin kulağa daha doğal gelmesini istiyorsan, bundan sonra “university” yerine “college” kullanman bu hedefe bir adım daha yaklaşmana yardımcı olacak.

Birkaç örneğe bakalım.Böylece bu kullanım kafanda biraz daha iyi oturacak.

 • I never went to college – Hiç üniversiteye gitmedim.
 • I am studying, because I want to go to a good college – Çalışıyorum çünkü iyi bir üniversiteye gitmek istiyorum.
 • College this year was very hard – Üniversite bu sene çok zordu.
 • Which college did you go to? – Hangi üniversiteye gittin?
 • He goes to the best college in the country – Ülkedeki en iyi üniversiteye gidiyor.

Evet, artık bu kelimenin nasıl kullanabileceğini biliyorsun.

Videoda da dediğim gibi bu serideki her kalıbı bir PDF dosyasında topluyorum.Dosyayı indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.

İzlediğin ve okuduğun için çok teşekkür ederim. Sonraki videolarda görüşmek üzere.

15 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Gene süper olmuş çok bilgilendirici teşekkürler.Ve birkaç gündür mail almiyorum maillerde bi sorun mu var ?? Şimdiden teşekkür ederim.

 2. Çok teşekkür ederim. Gerçekten harika bir video olmuş. Emeğinize sağlık.

 3. Merhaba. Şöyle cep kitabı gibi yanımızda taşıyabileceğimiz, evirmeden çevirmeden; gereksiz yere kullanılmış ifadelerle uzatılmamış, tek bir örnek vererek geçiştirilmiş ki çünkü böylece dokümanın boyutu ve içeriği kısa tutulacak ve bilgilere hemen erişip kitap falan okurken yararlanabileceğiz. İşte böyle bir derli toplu başucu dilbilgisi dokümanı hazırlasanız nasıl olur?

 4. merhaba videolar için teşekkürler kardeşim ağzına sağlık çok güzel ve ve öğretici bir anlatım tarzın var…
  Acaba ingilizce dialog bulabileceğim bir site ya da uygulama var mı yardımcı olursan sevinirim teşekkürler…

 5. merhaba videolar için teşekkürler kardeşim ağzına sağlık çok güzel ve ve öğretici bir anlatım tarzın var…
  Acaba ingilizce dialog bulabileceğim bir site ya da uygulama var mı yardımcı olursan sevinirim teşekkürler…

 6. Daha once hic duymadigim bu onemli bilgileri ogrenmeme yardimci oldugun icin tesekkur ederiz 🙂

 7. Hi. Great thanks for everything. But I didn’t get something. Is “college” a countable noun? I didn’t see the article “a” before college. Thanks in advance

Yorum Bırak