İngilizce’de veda etmek için kullanılan kalıplar

İngilizce konuşmanın sonuna gelindiğinde ve veda edildiğinde  genelde “Ok. Bye” ve “Bye Bye” gibi ifadeler kullanılıyor. Bu yanlış veya kötü değil. Ama durumuna göre kullanabileceğin çok daha iyi kalıplar var. Bu videoda bu kalıplardan 3 tanesini inceliyoruz.

Videoda bahsettiğim dosyayı indirmek için buraya tıklayarak karşına çıkan sayfada e-posta adresini girebilirsin =)

İngilizce’de Veda Etme Kalıpları

 

Talk to you later

Bunlardan ilki “Talk to you later”. Bu kalıbı “Sonra görüşürüz” olarak düşünebilirsin. Basit gözükebilir ancak bu tarz kalıplar karşındaki insana İngilizce’yi ne kadar iyi konuşabildiğini hissettirdiğin kalıplar. Çünkü anadili İngilizce olan insanlar sürekli olarak kullanmakta.

Bu kalıpla ilgili aklında tutmanı istediğim şey, genelde telefon veya video konferans görüşmelerinden sonra söylendiği. Sadece telefonla konuştuğun için “talk” kullanmak daha mantıklı.

See you later

Eğer yüz yüze görüşüyorsan, kullanabileceğin daha iyi bir  kalıp “See you later”. Mesela “Yemek için teşekkür ederim. Görüşürüz.“ demek istersen, “Thank you for dinner. See you later” diyebilirsin.

Bir örneğe daha bakalım. “Teşekkür ederim .Eğlenceliydi. Sonra görüşürüz” demek istersen, “Thank you. It was fun. See you later” demen yeterli.

Speak with you later

Şimdi, ya bulunduğun ortam resmi bir iş ortamıysa. Burada ne demen lazım?. Böyle durumlarda da “Speak with you later” kalıbını kullanabilirsin.

Speak with you later, See you later ve talk to you later kalıplarına göre çok daha resmi bir kalıp ve iş ortamları için uygun.

Mesela, “Geldiğiniz için teşekkür ederim. Bir dahaki sefere görüşmek üzere” gibi bir his vermek istiyorsan, “Thank you for coming. Speak with you later.” diyebilirsin.

Evet, İngilizce’de veda ederken kullanabileğin kalıplar bu şekilde. İzlediğin ve okuduğun için çok teşekkür ederim. Sonraki yazılarda ve videolarda görüşmek üzere =)

 

NOT: Videoda bahsettiğim dosyayı indirmek için buraya tıklayarak karşına çıkan sayfada e-posta adresini girebilirsin =)

Yorum Bırak