İngilizce’de How Come İfadesi

How come ifadesi İngilizce’de “neden?/ ne için?/ nasıl yani?” anlamına gelebiliyor. Buna ek olarak sorduğun sorulara “Nasıl olur da…” anlamını katmak için de kullanılıyor. Ayrıca günlük hayatta belli durumlarda soracağın soruları yumuşatmanı da sağlıyor.

Günlük Kalıplar PDF dosyasını indirmek için buraya tıklayabilirsin.

How come

How come ifadesi normal bir soru gibi cümlenin başına gelir ve normal bir soru kelimesi gibi kullanılır.

Birkaç örneğe bakalım.

“How come you always come late?” Sorusu “Neden sürekli geç geliyorsun?” anlamına geliyor.

 • How come Cenk isn’t coming?
 • Cenk neden gelmiyor?
 • How come your solution works but mine doesn’t?
 • Nasıl olur da senin çözümün işe yarıyor ama benimkisi yaramıyor?
 • How come I’ve never heard of that subject?
 • Nasıl oluyor da bu konu hakkında bir şey duymadım.

Ve son olarak,

 • How come you’re not coming to the conference?
 • Neden konferansa gelmiyorsun?

How come ifadesi ile ilgili bilmen gereken üç önemli nokta var. Öncelikle, How come ifadesinde come fiili hiçbir zaman değişime uğramıyor. Yani “How comes…? how came, How has come, How will come” gibi ifadeler hatalı oluyor. Her zaman how come olarak kullanmalısın.

İkinci önemli nokta ise, bu ifadenin günlük bir kalıp olduğu. Özellikle resmi yazılarda veya iş ortamında yazdığın e-postalarda bu ifade yerine “why” kelimesini kullanman daha iyi olur.

Son olarak how come ifadesi ile ilgili bilmen gereken ve işine yarayabilecek önemli bir bilgi daha var. How come ifadesi soruları yumuşatmak için kullanılıyor.

Anlatayım.

Bazen birine “Neden geç geldin?” gibi bir soru sormanın ağır olabileceği durumlar olabilir. Özellikle bu sorunun bir “suçlama” olarak algılanabileceği bir durum varsa.

Eğer böyle hissediyorsan, bu soruyu how come ifadesini kullanarak yumuşatabilirsin. How come ifadesini kullandığında özellikle Amerikan İngilizcesinde karşı tarafı suçlamak ve tepki göstermek yerine gerçekten sorduğun soruyu merak ettiğini hissettirmiş oluyorsun. Kısaca soru yumuşuyor ve suçlama anlamı azalıyor.

Örneğin “Why are you late?” sorusu bir tepki olarak algılanabilecekken “How come you are late?” biraz daha yumuşak bir soru ve gerçekten sebebini merak ettiğini hissettiriyor.

O yüzden doğrudan bir tepki veriyormuş gibi anlaşılabileceğin durumlar olursa ve niyetin bu değilse, How come ifadesini kullanarak sorunu yumuşatabilirsin =)

Evet, artık how come ifadesinin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını biliyorsun. Gerçek hayat örneklerini yukarıdaki videodan izleyebilirsin =)

Günlük Kalıplar PDF dosyasını hala indirmediysen buraya e-posta adresini bırakarak indirebilirsin.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere =)

18 Yorum Kendi yorumunu ekle

  • Merhaba,

   Düzenli e-posta göndermeye devam ediyorum. Gereksizler/Spam kutularına da bakar mısınız? Oralara da düşmüş olabilir =)

 1. Gerçekten anlatımınız ve değindiğiniz konular muhteşem , sizin sayenizde ingilizcemi geliştiriyorum teşekkürler :=)

 2. Hiç sıkılmadan dinliyorum gerçekten çok güzel ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsın. Bence gerçekten İngilizce öğrenmek isteyen insan bu sayfayı bulur ve takip eder. Başarılarının devamını diliyorum Burak.

  • Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Videoları beğenmene sevindim =)

 3. Çok teşekkur ederim o kadar işime yariyor ki anlattiklariniz. Senelerdir uğraşıyorum olmuyor. Şimdiyse bu kadar kolay anladığima şaşırıyorum.Çocuklarimda dinliyor videolarinizi onlar bile cümle kurmaya başladi. Çok çok teşekkürler..

Yorum Bırak