İngilizce’de “My Bad” kalıbı ve kullanımı

Bu videoda özellikle film ve dizilerde sıklıkla karşılaşacağın “My Bad” kalıbının ne demek olduğunu ve hangi durumlarda kullanıldığını gösteriyorum. Ayrıca bu ifadenin kullanıldığı birkaç gerçek hayat örneği de inceleyeceğiz. Videonun sonunda bu ifadeyi nasıl kullanabileceğini öğrenmiş olacaksın.

Videoda bahsettiğim kalıplar dosyasını indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.Bu serideki tüm kalıpların özet açıklamaları ve örnek cümlelerine o dosya içerisinden ulaşabilirsin.

Öncelikle “My bad” ifadesinin ne anlama geldiğine bakalım.

İngilizce konuşurken özür dilemek için genelde “sorry” kelimesi kullanılır fakat günlük konuşmalarda sıkça kullanılan bir ifade daha var. “My bad” ifadesi.
My bad, benim hatam veya özür dilerim benim hatamdan dolayı oldu demenin bir yolu. Diyelim arabanı park etmenin yasak olduğu bir yere park ettin ve polis seni uyardı. Buna karşılık “My bad” dediğinde, “ah pardon, benim hatam” demiş oluyorsun.

Veya diyelim bir kelimeyi hatalı yazdın ve biri bunu belirtti. Buna karşılık “Oh sorry, my bad” diyebilirsin. Bunu yaptığında, “Pardon, benim hatam” demiş oluyorsun.

Yukarıdaki videoda “My bad” ifadesinin kullanımıyla ilgili birkaç gerçek hayat örneği paylaştım. Videoyu izleyerek klipleri inceleyebilirsin.

Evet, artık İngilizce konuşurken “My bad” ifadesinin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını biliyorsun. Videoda da dediğim gibi bu serideki her kalıbı bir PDF dosyasında topluyorum. Dosyayı indirmek için buraya tıklayıp karşına çıkan sayfada e-posta adresini girmen yeterli.

İzlediğin ve okduğun için teşekkür ederim ve sonraki videolarda görüşmek üzere.

25 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. can we also say, ” your bad”, “his bad”, “her bad”, “our bad”, ” their bad” like my bad?

  • No. For this, I would suggest that you use “fault” instead of “bad”.

   – Your fault
   – Their fault
   – Our fault
   .
   .
   .
   etc.

 2. Sayın Burak Bey size çok çok teşekkürlerimi sunuyorum , ücretsiz bilgileri paylastiginiz için sizin gibi güzel insanların yayılması dileğiyle mutlu kalın .

 3. Hocam size mail üzerinden bir kaç soru sormam lazım. Böyle bir şansımız var mı acaba.

  • Merhaba,

   Günde 250+ e-posta alıyorum ve elimden geldiğince cevap veriyorum. Ancak bazen özellikle uzun sorulara maalesef cevap veremiyorum.

 4. Thank you ever so much dear Burak,we’re learning lots of different stuff thanks to you everything which you share here with us is really helpfull,at the same time we want to see some idioms,adages,proverbs and so on if you share these kind of things you will make us very happy,again l wanna say thanks

 5. Merhaba
  Aklima gelen su oldu izlerken:iron maiden’nin “nevermind”i scorpions’un “blackout”u ogrenesiye kadar akla karayi secmistim.Malum 90 lar.Bu gunlerde bile pek degisen yok.Ray Danovan’in yeni bolum fragmaninda “everbody be nice” kalibini ogrenmek icin bolumun o kismina kadar beklemek zorunda kalmistim.
  Sizin yaptiginizi kelimelere dokemiyorum.O kadar harika bir is yapiyorsunuz ki tum taktirlerin uzerinde.Yolun acik olsun guzel insan sevgilerimle.

  • Güzel yorum için çok teşekkür ederim. Yardımcı olabildiğime sevindim =)

Yorum Bırak