İngilizce’de wanna ne demek?

Bu videoda İngilizce’de wanna kelimesinin ne anlama geldiğini, nasıl telaffuz edildiğini, bunu bilmenin İngilizce anlamak açısından neden çok önemli olduğunu ve gerçek hayattan birkaç örnek gösteriyorum.

 

Telaffuzunu geliştirmenin yolları, aksan seçimi ve telaffuzunu geliştirirken kullanabileceğin kaynakları gösteren dosyayı ücretsiz olarak indirmek için tıkla

 

İngilizce’de “wanna” kelimesini bilmek konuşmak açısından çok fazla olmasa da anlamak açısından çok önemli.Bunun mutlaka “want to” yani istemek anlamına geldiğini bilmelisin.Örneğin,

 • I want to go(Gitmek istiyorum.)
 • I want to play football.(Futbol oynamak istiyorum.)
 • Do you want to go home?(eve gitmek istiyormsusun?)

Bütün bu örneklerde İngilizce’de hızlı konuşmaktan kaynaklanan bir telaffuz oluşmakta ve anadili İngilizce olan insanlar buralarda “want to” yu “wanna” olarak söylemekte.Dediğim gibi bunu bu şekilde söylemek zorunda olmasan da anlamak zorundasın.

Burada unutmaman gereken şey “wanna” demenin resmi olmayan bir durum olduğu.Bunu iş görüşmelerinde veya haberlerde duyma ihtimalin düşük.Ayrıca resmi olmayan bi kullanım şekli olduğu için yazı yazarken bunu “wanna” olarak değil ama mutlaka “want to” olarak yazmalısın.

Evet, şimdi gösterdiğim örneklerde insanların ne dediğine detaylı olarak bakalım.

 

İngilizce örneklerde söylenenler

 

 

1.Hey, hey do you guys wanna(want to) see a movie later?(Hey, hey filim izlemek istermisiniz?)

Bu videodaki adam rastgele yabancılara gidip “Filim izlemek istermisiniz?” diye soruyor.Later sonra anlamına geliyor yani aslında “Sonra/birazdan filim izlemek istermisin?” diye soruyor.

Burada “you guys” İngilizce’de siz anlamına geliyor.Mesela “Where are you guys going?” “Nereye gidiyorsunuz?” demek.

2.Do you wanna(want to) go to starbucks?(Starbucks’a gitmek istermisin?)

Bu bir müzik videosu ve bu videoda kız “Starbucks’a gitmek istermisin?” diye soruyor.

3.Do you guys wanna(want to) see a movie later?(Filim izlemek istermisiniz?)

Yine ilk sorunun aynısı.Çocuk rastgele insanlara gidip “Filim izlemek istermisiniz?” diye soruyor.

4.This is it! I wanna(want to) play guitar.(İşte bu! gitar çalmak istiyorum.)

Burada videodaki adam neden gitara başladığını anlatıyor ve onun profesyonel gitarist olmasına sebep olan olaydan sonra “This is it! I wanna play guitar.” yani “İşte bu! gitar çalmak istiyorum.” demiş.

5.And girls, they wanna(want to) have fun(Kızlar eğlenmek ister)

Bu clip Cyndi Lauper tarafından söylenen ünlü “Girls just want to have fun” şarkısından.

6.So if you wanna(want to) fight, fight(Eğer kavga etmek istiyorsan, kavga et)

Günlük konuşmada vurgu olmayan kısımlar genelde çok hızlı söylenir.Mesela bu klipte adam “So if you” kısmını “sifyu” gibi söylüyor.

7.I wanna(want to) swim with it(Onunla yüzmek istiyorum)

Bu videoda bir kız denizde yunus gördükten sonra yunusun videosunu çekip“I wanna swim with it” yani “onunla yüzmek istiyorum” diyor.

8.Why (do) you wanna(want to) fight me man?(Neden benimle dövüşmek istiyorsun dostum?)

 

Bu klibi dikkatli dinlersen adamın orada aslında “do” demediğini fakedersin.Doğrusu orada do olmalı fakat İngilizce’de günlük konuşmalarda bazen çok bariz şeyler söylenmiyor.Mesela “what do you want?” sorusunu ele alalım.Bu söylenirken bunu “whataya want?” ve hatta “whatyu want?” şeklinde bile duymak mümkün.Fakat böyle söyleniyor diye orada “do” olmadığı anlamına gelmez.

Burada bilmen gereken diğer şey “man” kelimesinin “dostum” gibi bir anlama geldiği.Hani filim düblajlarında “Hadi dostum gidelim.” tarzı cümleler duyarız ya? Genelde man, bro, dude gibi kelimeler kullanılmış demektir.

Evet “Wana” ile ilgili söyleyeceklerim ve yazacaklarım bukadar.Anlamadığın veya kafana takılan herhangi bir şey olursa bana bu sayfadan yorum bırakabilirsin.Sonraki videolarda görüşmek üzere!

 

64 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Hocam gerçekten video mükemmel olmuş, izleyenin aklında soru işareti kalmayacak şekilde kaliteli ve eğlenceli bir çalışma olmuş. emeğinize sağlık devamını dileriz..

 2. Ingilizce ogretmenin seni mutlu ettigini goruyorum. Bu yaptigin faydali is
  Beni ne mutlu eder? Sorusunun cevabi gibi gozukuyor benim bakis acimdan.
  Ayrica, Beni ne mutlu eder? Sorusunun ingilizcesini yazarsan memnun olurum.
  What makes you happy? Seni ne mutlu eder diye biliyorum.
  Danimarka- Nykøbing Falster – VOLKAN BAGBANCI

  • Merhaba.Evet gerçekten severek yapıyorum =)Soruna gelecek olursak, 2 şekilde söyleyebilirsin.

   1) What makes me happy?
   2) What will make me happy?

   İlkinde “Beni ne mutlu eder?” diye sormuş oluyorsun.İkincisinde ise “Beni ne mutlu edecek?” diye sormuş oluyorsun.Diyelimki 2 tane seçeneğin var.Ya bu ay tatil yapacaksın yada bir sonraki ay ve “Beni ne mutlu eder?” diye sormak istiyorsun.O zaman “What will make me happy?” veya “Which one will make me happy?” diye sorman lazım.

   Eğer genel olarak “Beni ne mutlu eder?” diye sormak istiyorsan “What makes me happy?” diye sorman lazım.

   Umarım açık olabilmişimdir.İyi öğrenmeler!

 3. Çok güzel açıklamalar ile yazmışsınız. Paylaşımlarınız için teşekkürler. 🙂

 4. Burak bey, gercekten cok etkili bi’ calisma olmus.Ingilizceyi gercekten cok seviyorum ve bir yildir ki, duzenli olarak ingilizce calisiyorum.Telaffuzum da hic kotu deyil.Ama hala bilmediyim seyler var,tabii.Sizin gercekten cok buyuk bir yardiminiz dokunuyor.Gercekten, tesekkur ederim.

  • Hayır doğru biliyorsun. Want – istemek demek. “Want to + fiil” iseTürkçe’de “fiil + istiyorum” demek. yani,

   I want to go – Gitmek istiyorum
   I want to sleep – Uyumak istiyorum
   I want to dance – Dans etmek istiyorum.

 5. Merhaba bu bilgi için çok teşekkür ederim çok merak ediyordum ve sayenizde öğrendim 🙂 Bu arada bir şey sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. İngilizce konuşmak ve ilerletmek için ne yapmamız gerekli tavsiyeleriniz nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Onur,

   Mail listeme girmeni tavsiye ederim. Orada bu konuyla ilgili yazılar paylaşıyorum.

 6. videoları liste olarak listeleyebilirmisin.hangisi ilk hangisi sonraki videolar.bilip ona göre çalışalım kardeşim.emeğine sağlık

 7. S.a hocam merhabalar. Benim bir sorunum var telaffuzda ilgili. Ben bu sondan dolayı ingilizceyi bırakmak zorunda kaldım . Ama bü siteyi görünce bir Umudum doğdu. Soru şu : biz türkçe konuşurken kendimizi kasmayiz harfler ve nefes boğazı hiç zorlamadan dışarıya çıkar harflere kelimelere dönüşür. ama ingilizce öyle değil adamlar konuşur ken sanki nefesi bogazkarina sürterek konuşur. .türkçe deyişiyle sesli harfler çok önemli. seli harfler boğazı dili dudak. Kısaca harfin telaffuz şeklini biz bilmediğimiz için aha böyle inguzeli yarıda bırakıyoruz hambuki ben bu dile kendi çaba larım ile zar zör öğrendim şimdi umudum sissiniz yukardaki gibi bi üslubu ve açıklamalar ile bize ogretirseniz burada ingilizce hayat bulacak şimdiden teşekkür ediyorum ve en kısa zamanda cevabını zi bekliyorum s a

 8. Hocam, paylaşım için çok teşekkürler. Çok açık ve anlaşılır ifadeleriniz. Benim gibi İngilizce öğrenmek isteyenler için bu bilgiler çok önemli. Artık gramer bilgilerini az çok hallettiğimi düşünüyorum ama tabii çok eksiklerim var, eğer mümkünse kafama takılan bazı soruları size sorabilir miyim? Çünkü bazen işin içinden çıkamıyorum. 🙁

  • İngilizce’de “Hey man” genelde arkadaş ortamında insanların birbirini selamlarken söylediği bir kalıp. “Naber dostum” veya “Hey dostum” gibi anlamlara gelebiliyor.

 9. anlatım şeklinize bayıldım, hiç sıkılmadan izledim.
  İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım?

 10. Burak kardeşim, mutlaka ing takısı ile bir video yapmalısın? Biz Türkler üstüne basa basa going, doing v.b deriz ama onlar goin, duin diyorlar.

 11. 50 yasina kadar kafami karistiran herseyin cevabini sizinle ogrendim.
  Ingilizce zor degil
  Ogreten kisinin anlatma kabiliyeti ve hangi yoldan gittigi onemli
  Sizinle bildigim cokseyi bir araya getirdim.
  Kenarda duran bilgilerin birlikteligini de saglamak mumkun demekki

 12. Sizi yeni keşfettim.Harikasın.Hep engvid sitesinin biraz daha bize özgü olanını ve Türkçesini aradım.En sonunda sizde buldum.45 yaşındayım ve bu elmas kadar değerli bilgiler sizde.Lütfen bu işi bırakma.GO ON.

 13. sen vatana millete faydalı bir çocuksun allah yolunu açık etsin ayağına taş değdirmesin krdeşim seni sevdim gurur duydum sevgiler

 14. Merhaba,
  Gerçekten videolar faydalı oluyor. Level 1 olarak bir kursa başladım.Türkçe konuşmak yasak kelime bilmesen dahi 🤔Epey zorluyor çünkü neyi nerede kullanılması gerekiyor söylenmiyor.Cümle kurulması dahi anlatılmadan yapılıyor.Çalışma sistemini oturtamadım fakat bu videolarla daha iyi anlıyorum. Bir de so if ne zaman ve nereler de kullanılır?

 15. Wanna kısaltması, he, she,it haricindeki şahıs sıfatları ile kullanılabiliyor diye bişey okumuştum bir yerde. Var mı böyle bişey varsa neden acaba ?

 16. ilk defa “wanna” kelimesine Modern Talkingin “Do you wanna” sarkisinda rastlanmisdim.

 17. nedense bu video ile beraber bu konuyu anlamanın hayatıma çok şey kattığını hissediyorum 🙂

 18. Merhabalar;
  Hocam burada çok önemli Birşey soracağım fiiller yalın haldemi kullanıyor mesela ben dün ondan yemek yapmasını istemiştim derken fiilde cook ed eki gelerek kullanılıyormu ve diğer sorum bu iki fiil Yanyana gelirken hangi bağlaçla bağlıyorsunuz siz çok iyi bir hocasınız sizi dinlemek beni mutlu ediyor ve çok sevindiriyor

 19. Merhabalar;
  Hocam burada çok önemli Birşey soracağım fiiller yalın haldemi kullanıyor mesela ben dün ondan yemek yapmasını istemiştim derken fiilde cook ed eki gelerek kullanılıyormu yada şimdiki zaman gelecek zaman fiil yalın hallerinden çıkıyor ya burda mant tl kullanınca fiil yalın Mı kullanılacak ve diğer sorum bu iki fiil Yanyana gelirken hangi bağlaçla bağlıyorsunuz siz çok iyi bir hocasınız sizi dinlemek beni mutlu ediyor ve çok sevindiriyor

 20. Güzel anlatımlar için teşekkürler,
  Telaffuzu kısa ve hızlı geliştirmek için en etkili yöntem nedir? Bu konuda tavsiyelerin nedir?

 21. Merhaba Burak bey ben bir senedir internetten ingilizce çalışıyorum ama konuşamıyorum hemen hemen hergün .sizi buldum ve takip etmeye videoları izlemeye başladım 1seviyeden itibaren takip ediyorum teşekkür ederim

Yorum Bırak