İngilizce’de gonna ne demek?

Bu videoda İngilizce’de “gonna” kelimesinin aslında ne anlama geldiğini, nasıl telaffuz edildiğini, bunu bilmenin İngilizce anlamak açısından neden çok önemli olduğunu ve gerçek hayattan birkaç örnek gösteriyorum.

 

Telaffuzunu geliştirmenin yolları, aksan seçimi ve telaffuzunu geliştirirken kullanabileceğin kaynakları gösteren dosyayı ücretsiz olarak indirmek için tıkla

 

İngilizce’de “gonna” kelimesinin ne anlama geldiğini, konuşulanı anlamak açısından bilmemiz gerekiyor.İngilizce konuşurken hiçbir şekilde “gonna” demek zorunda olmasak da bunun aslında gelecek zaman için kullanılan “going to” anlamına geldiğini mutlaka bilmeliyiz.Birkaç örnek,

 • I’m going to play football.(Futbol oynayacağım.)
 • I’m going to do my homework.(Ödevimi yapacağım.)
 • I’m going to catch you.(Seni yakalayacağım.)

Burada önemli olan bunu “…a gidiyorum” anlamına gelen going to ile karıştırmamak.Gelecek zaman için kullanılan “going to” dan hemen sonra fiil gelirken, ikinci söylediğimde genelde yer ismi geliyor.

İkinci “going to” yani “….a gidiyorum” anlmına gelen “going to” kalıbında kesinlikle “gonna” denmez.”Gonna” sadece ve sadece gelecek zaman için kullanılan “going to” kalıbının yerine söylenir.

Şimdi kliplerde söylenilenlerin tam olarak ne anlama geldiğine bakalım.

 

Kliplerde söylenenler

 

 • People are gonna(going to) have to sell their investments.(İnsanlar yatırımlarını satmak zorunda kalacaklar.)

İngilizce’de investment yatırım demek.Ayrıca bu cümlede “zorundalık” anlamını katan kısım “have to” kısmı.Mesela ben “I have to go.” dersem bu “gitmem gerekiyor.” anlamına geliyor.Unutma “gonna” gelecek zaman(going to) belirtmek için kullanılıyor.O sebepten “satmak zorunda kalacaklar” anlamı çıkıyor.

 • He’s gonna(going to) blow!.(Patlayacak!)

Blow kelimesinin patlamak anlamına geldiğini bilmesen bile bunu klipten ne anlama geldiğini çıkartmak mümkün.

 • Who’s gonna(Going to) win?(Kim kazanacak.)

Klipte yazmasamda aslında tam olarak söylenen cümle “Alright guys, who’s gonna(going to) win?) yani, “Evet arkadaşlar, kim kazanacak?”

 • Is he gonna(going to) be okay?(İyi olacakmı?)

Bu klipte kadın yerde yatan bir adam için “iyi olacakmı?” diye soruyor.

 • Don’t tell me he’s gonna do it guys.(Bana bunu yapcağını söylemeyin arkadaşlar.)

Burada bir oyun oynayan kişi “Bana bunu yapacağını söylemeyin arkadaşlar” diyor.Bu cümlede “arkadaşlar” kısmının biraz tuhaf olduğunu biliyorum.Bu anlamı İngilizce’de “guys” kelimesi katıyor.Kişi daha sonradan aynı cümleyi tekrar ediyor fakat bu sefer “guys” kelimesini kullanmadan.

 • They’re gonna kill that poor woman.(Zavallı kadını öldürecekler.)

“Poor” kelimesi aslında fakir anlamına gelse de aynı zamanda duruma göre “zavallı” anlamına da geliyor.Bu klipte zavallı anlamında kullanılıyor.Mesela “poor guy” genelde “zavallı adam” anlamına geliyor.Öte yandan “He is poor.” denilirse bu da “O fakir.” anlamına geliyor.

Evet gonna ile ilgili söyleyeceklerim ve yazacaklarım bunlar.Umarım artık aklında “gonna” ile ilgili bir soru işareti kalmamıştır.Kaldıysa da bana bu yazının altına yorum bırakarak kafana takılanları sorabilirsin.Görüşmek üzere!

 

129 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. gerçekten çok harika bir eğitim sisteminiz var falzasıyla yararlı buluyorum emeklerinizden dolayı teşekkür ediyorum.

 2. Genelde yorum yapmayı sevmem ama sisteminiz ciddi anlamda çok iyi. Şuan ingilizce kursuna gitmekteyim ve bugün ingilizce sınıfındayken öğretmenimiz sizin telaffuz videolarınızdan birini açtı. Evde tekrar dinlemek için sitenize girdim. Emeğiniz için teşekkürler.

  • Merhaba,

   Kullandığın sıkıştırma programında sıkıntı olabilir. Sitemden indirilen hiçbir şey parola istemiyor.

    • Bu mu yani böyle mi teşekkür ediyorsun. Keşke biraz insan olmayı denese sen gibiler değil mi? Ücretsiz ve hiçbir beklentisi olmadan kar amacı gütmeyen sadece öğretim odaklı ve anlaşılır dille insanlara bilgisinden faydalandırmaya çalışan birine karşı böyle olmak? Ne denir ki… İyi ki varsın Burak abi eminim sayende çok kişi sevecek İngilizceyi. Ön yargıları kırılıp çok kişi faydalanacak yaptıklarından. Tebrik ederim benim gibi dil öğrenmeye aşık bir insanı, bildiğim konularda dahi belki bir şey kaparım diye düşündürüp izletiyorsun. Ve fayda ediyor inan.

     • Niye uğraşıyosun ki bunlarla. Ailelerinden terbiye almamış dünyada boşuna yatıp kalkan bir kaç şahıs.

 3. emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş, bir de kaç seviye ilerleyecek bu videolar şu an bunları çok çalıştığım için kolay geliyor ileriki videolarda konular biraz daha ağırlaşacak mı

 4. Kurstaki hocamda bu konuyu anlatmıştı fakat pek anlayamamıştım.Video’yu izleyince gerçekten anladım biraz daha pratik yaparsam iyi olucak.Teşekkürler…

 5. Emeğinize sağlık, yorum yazmasam da sizi sürekli takip ediyorum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

 6. Gerçekten çok öğretici bir video emeğinize sağlık paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

 7. bravo kardeşim helal olsun
  sen emeğinin karşılığını nasıl alıyorsun?
  süpersin çok teşekkür ediyorum.

 8. Merhaba dostum,
  Mail listene de kaydoldum e paylasimlarin gercekten cok faydali.
  Acaba konulari ve paylasimlari biraz daha ileri duzeye tasiman mumkun mudur. Tesekkur ederim emeklerin icin..

 9. Merhaba ,
  öncelikle emeklerinize sağlık. Çokfaydalı buluyorum videolarınızı çok teşekkür ederim. ☺

 10. Telafuzunuz düzgün.Takdim tarzı da iyi.Fakat konuştuklarınızı biraz daha yavaş söylerseniz daha güzel olur diye düşünüyorum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Allah razı olsun.

 11. Evet biraz daha yavaş anlatırsanız bazı şeyleri daha net anlarız..teşekkürler

 12. Yani, “going to” nun arkasında fiil varsa onun yerine gonna geirebiliriz. Öyle değil mi?

 13. herşey çok güzel tarzın mükemmel eçook teşekkürler yalnız bu yabancıların konuştuklarını anlama konusu sıkıntı çünkü hızlı konuşuyorlar ve kelimeleri birbirine ulayarak konuşuyorlar buna nasıl alışacağız bilmiyorum ama ben ingilizceyi sadece konuşmak değil anlamakta istiyorum şimdi azçok konuşuyorum ama ama anlamakta zorluk çekiyorum yavaş konuşulunca ancak anlayabiliyorum:(

 14. Merhabalar öylesine gezinirken internette sizin gibi zeki ve insanlara faydalı olabilme çabasıyla karşılığında belki bir teşekkürü çok görmeyecek naif insanların dışında bilgiye, öğrenmeye aç ve aşık bir insan olarak ben tüm kalbim ve fıtratım gereği size ve varsa da ekibinize teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyorum. Çalışmalarınızda başarı ve muaffakiyetler diliyorum.
  Saygılarımla
  ilker ATASEVEN

 15. Anlatım diliniz çok hoş da aklıma takılan bir şey var şu öğrenmeyi engelleyen 8 sebepte konulara çalışmak (gramer olarak )gibi bir noktaya değinmişsiniz ben şimdi lys ye girmek istiyorum dil bölümünden nasıl çalışmalıyım peki ? (Dil bölümü mezunu değilim)

 16. Merhabald Burak Hocam,

  İng’mi geliştirmek adına, 2 aydır yaklaşık kelime ezberlemeye başladım. Şu ana kadarki süreçte yaklaşık 900-1000 kelime ezberledim. Son 2 gündür de, grammarlere çalışmaya başladım ve yakın bir zaman içerisinde (2 yıl) süreliğine Arabistan’a çalışmaya gideceğim. İzlediğim yol doğru mu? Yoksa boşa mı kürek çekiyorum bilemiyorum. Okuduklarımı anlamıyorum demoralize oluyorum, sonra kendimi tekrar şehvetlendiriyorum. Konuyla ilgili nasıl bir yol tavsiye edersiniz?
  Şimdiden,
  Teşekkürler Burak Hocam😊

 17. Dont tell me he’s gonna do it … orneginde o an oyun icinde gerceklestiginden will kullanilmasi uygun olmazmiydi

 18. Emeğinize gerçekten müteşekkırım. Bir eğitimci olarak sürekli takip ediyorum sizi. Hatta not bile alıyorum. Normalde almanca öğretmeniyim ama ingilizce derslerine de giriyorum. Sizin notlarınızdan faydalanacağim için çok şanslıyım. 😊

 19. I m gonna name you … tarzında bir cümleyle karsılastım ismini su koyuyorum yada daha farklı yerlerde gonna kullanılabiliyormu ? bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim siteniz gerçekten mükemmel..

 20. Her bir video gerçekten çok açıklayıcı.ayrıca videolarınızın kısa kısa oluşu da çok iyi.emeğinize sağlık,harikasınız.

 21. Her bir videonuz gerçekten çok açıklayıcı. Çok faydalanıyorum.Ayrıca videolarınızın kısa kısa oluşu da çok iyi. İyi ki varsınız. Emeğinize sağlık.

 22. O kadar basit ve güzel ki kafa karıştamadan tek seferde oturuyo her şey 👍👍

 23. Çok faydalı videolar emeğinize sağlık ingilizce tıp hazırlık sınıfı öğrencisiyim daha yeni keşfettim sizi telaffuz konusunda ciddi faydaları var teşekkürler

 24. İlk defa bugün videolarınıza tanık oldum .gerçekten şimdiye kadar izlediğim en iyi pratik ingilizce öğrenme videosu en azından aklımda soru işaretleri kalmıyor 🙂 emeğiniz için teşekkürler ve varsa Almanca videolarınızı da bekliyoruz :))

 25. Cok yararli tesadufende gorsem cok ilgimi cekti ingilizceye bayilirim ama bi turlu boyle net ifadelerle bulusmamistim hersey kalip ve mantiksizliktan ibaretti fazlasiyla Tebrikler .
  Ayrica yukarida “Don’t tell me he’s gonna do it guys.(Bana bunu yapcağını söylemeyin arkadaşlar.) ” cumlesindeki gibi soru cumlesi icinde yeniden baslayan cumlelerin telafuzunda zorlaniyorum ve sonundaki do it guys gibi birlesimleri netlestiremiyorum bunun icin ne yapilmali sizce ?

 26. Tesadüfen keşfettim sizi. Emeğinize sağlık. Çok faydalanıyorum. Yalın ve özde anlatıyorsunuz. Tekrar teşekkürler.

 27. Oldukça faydalı ve anlatımı yalın, sıkılmadan izlenebilecek videolar, emeğinize sağlık.

 28. Webde gezinirken tesadüf gördüm, cok ilgimi cekti. Ingilizce artik hayatimizin her alaninda var. Kaliplarin disinda bir egitim sisteminiz var, günlük hayattan verilen örneklerle ayrica ögrendiklerim pekisiyor. Wanna gonna whattayyu gibi verilen dersler cok yerinde. Ögrenirken cok keyif aliyorum. Tebrik ediyorum böyle devam lütfen.

 29. merhaba, bu siteyi daha önce keşfedememiş olmak beni üzdü. Ancak anladığım kadarıyla sitenizin çok bir geçmişi yok. Gerçekten çok faydalı bir çalışma olmuş, ancak benim eksikliğini hissettiği tek şey pratik yapma şansımızın olmaması. Keşke testler boşluk doldurmalar cümle kurmalar gibi etkinlikler olsa ve bu etkinlikler level1, level2…. şeklinde olsa. Çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum ve devamını diliyorum.

 30. Çok faydalı ve gerçekten özveriyle hazırlanmış güzel videolar için çok teşekkür ederim. İnşallah herkese faydalı olacaktır.

 31. gerçekten çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Yönteminiz anlatımınız gerçekten çok güzel ve öğretici.

 32. ” I’m gonna ” oradaki to be fiilini söylemeden kullanmak istediğimizde anlamsız bi cümle kurmuş olur muyuz?

  ” I gonna do ” veya “I gonna eat ” gibi

 33. Sevgili Burak harika anlatım.Gonna gelecek Zaman için kullanılan”goıng to” anlamına geldiğini ve bu anlamdaki uygulamalarda GOING TO’dan sonra fiilin geleceğini diğer uygulamada ise yer isminin olması gerektiğini anlatmışsın.
  I’m goıng to swımmıng pool,
  Beach,City Centre,Cınema.
  Sevgiler.

  • Evet, duruma göre şimdiki zamanda bir yere mi gidildiğini yoksa gelecek zamanda bir eylemin mi yapıldığını bu ayrıntıya göre anlayabilirsiniz 🙂

   I’m going to play -> Oynayacağım.
   I’m going to school -> Okula gidiyorum.

 34. İngiltere’de dil kursundayım.Eksikleri senle tamamlıyorum.Çok güzel olmuş VE Teşekkürler 😀

 35. Sizi tebrik ve taktir ediyorum gerçekten. Sizi yeni keşfettim, çok heyecanlıyım. Çok güzel akılda kalıcı bilgiler için çok teşekkür ederim şimdiden. Umarım kısa sürede İngilizcem istediğim seviyeye getirebilirim.

 36. Gerçekten her cümlen çok yararlı.birilerine bir şeyler öğretmeyi ne kadar içtenlikle sevdiğini her şekilde belli ediyorsun.Tüm emeğin için teşekkürler. Keşke senin gibi biriyle tanışma fırsatın olsaydı

 37. Sayenizde ingilizce öğrenebileceğime inancım arttı. Herşey için çok teşekkür ederim…

 38. Sa Burak sizi tesadüfen YouTube da gördüm anlatım tarzınız ve videolar çok güzel anlaşılır ve akıcı yeni üye oldum sitenize inş çok faydalı olur benim için
  Ben Amerika’da yaşıyorum uzun yıllar oldu fakat ev hanımı olup devamlı evde bulunduğum için İngilizcem gelişmedi bir ara lisan kursunada gittim kenfi derdimi anlatacak seviyede İngilizcem inş sizin video ve anlatımınızla dahada geliştirebilirim genç biri değilim ama inş geliştirebilirim dosyalarınızı yeni açıyorum sizin hayat hikayenizde ilginç dış ülkede başlamışsınız ama sizi tebrik ediyorum insanlara ücretsiz bir şekilde faydalı olmaya çalışmanız takdire şayan çook teşekkürler Allah yolunuzu açık etsin.

 39. Çok faydalı oluyor amerikaya yeni geldim ve ingilizce bilgim çok az en pratik nasıl konusabilirim?

 40. Emeklerinize sağlık.Çok güzel bir anlatım tarzınız var.Sizi takip etmekten onur duyacağım.Teşekkürler.

 41. Video yayınlandıktan 10 yıl sonra izliyorum ve çok faydalandım teşekkür ediyorum. .)

Yorum Bırak