İngilizce’de “TH” harflerinin telaffuzu

Bu telaffuz videosunda, İngilizce’de “TH” harflerinin nasıl telaffuz edildiğini ve ne şekilde alıştırma yapabileceğini öğrenmiş olacaksın.

Telaffuzunu geliştirmenin yolları, aksan seçimi ve telaffuzunu geliştirirken kullanabileceğin kaynakları gösteren dosyayı ücretsiz olarak indirmek için tıkla

 

Kliplerdeki insanların söyledikleri

 

İlk “TH” telaffuz klipleri

 

 • Colors can mean anything from “Yo I am ready to mate” to … (Renkler “Hey çiftleşmeye hazırım” dan …. gibi bir çok anlama gelebilir.)

NOT: Burada videoyu yarıda kestim çünkü gerisi çok uzundu.Klip, hayvanlardaki renklerin ne anlama geldiği ile ilgili.İngilizce versyonunda “to … ” kısmından sonra renklerin başka ne anlamlara geldiğini anlatıyor.O sebepten Türkçe çevirisinde “dan … ” yazdım.

 • Inside todays video I’ll talk about the one thing you could do to dramaticaly(Önceki telaffuz videosundan “Cr” sesi çıkarıldığını biliyorsun.) increase your conversions using video.(Bu videoda, dönüşümlerini video kullanarak arttırabilmen için yapabileceğin bir şey ile ilgili konuşacağım.)

NOT: Burada dönüşüm, insanların video izleyip web sayfana gitme oranı veya bir ürünü satın alma oranı demek.(Conversion)

 • Everything is a lie and there’s one truth.See if you can find out what the truth is.(Herşey yalan ve sadece bir gerçek var.Bak bakalım gerçeği bulabiliyormusun.)
 • I’m reading through this amazing little book called the one thing.(“Tek şey” isimli harika bir kitap okuyorum.)
 • The second thing you can do is to create little how to videos for how to use your product or service.(Yapabileceğin ikinci bir şey ise ürün veya hizmetinin nasıl kullanıldığını anlatan ufak “Nasıl yapılır ” videoları üretmek.)

 

İkinci “TH” telaffuz klipleri

 

 • Welcome back to the workweek.The quest for yourself.(Kendin için macera olan çalışma haftasına tekrar hoşgeldin.)
 • Please leave your comments below this video.I think this is critical stuff.(Lütfen yorumlarını bu videonun altına bırak.Bence bunlar önemli(Kritik) şeyler.
 • They’re not cleaning that up either.Nobody knows what to do.(Onlar da bunları temizlemeyecek.Kimse ne yapacağını bilmiyor.)
 • They got no…They have no answers. (Cevapları yok.)

Önemli Not: Bazen çok hızlı konuşulduğu zaman kulağa “D” sesi çıkarılıyormuş gibi gelebilir.Ama Çıkarılmıyor.Dil hep ağzın dışında ve ön dişlere değer durumda olmalı.

Alıştrıma yapmak

 

Videoda da dediğim gibi bu telaffuzlar başta zor gelecektir ve bunları alışkanlık haline getirmen lazım.Kullanabileceğin bir site Forvo.com. Burada neredeyse her kelimenin gerçek insanlar tarafından telaffuz edilişini dinleyebilir ve kendi kendine tekrar edebilirsin.

 

Forvo İngilizce telaffuz

Forvo.com

 

Evet bu videoluk bukadar.Herzamanki gibi kafana takılan birşey olursa bana buradan yorum bırakabilirsin.Sonraki videolarda görüşmek üzere!

24 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Merhabalar öncelikle değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler. Diğer videolarınızıda izledim gerçekten ingilizceniz çok akıcı.Sizden daha fazla tavsiye ve öneriler bekliyor ve rica ediyoruz.Tekrar teşekkürler.

 2. Merhaba
  Hocam öncelikle paylaştıklarınızdan dolayı teşekkür ederim. Benim merak ettiğim hangi kelimelerde ses telleri kullanılıp kullanılmadığını nasıl ayırt edebiliriz. Beni bilgilendirirseniz sevinirim…

  • Merhaba,

   Bunun için herhangi bir kural yoktur. This, Than, The, That gibi kelimelerde ses telleri kullanılırken Thin, Thank, Throw gibi kelimelerde ses telleri kullanılmaz.

   Father, Weather gibi kelimelerde ses telleri kullanılırken Healthy, Birthday gibi kelimelerde ses telleri kullanılmaz.

   Lightheaded gibi kelimelerdeyse th telaffuzu yoktur. Kelime light-headed şeklinde okunur.

   Kısaca öğrendiğin kelimeleri forvo.com gibi sitelerden telaffuzlarını dinleyerek öğrenmen yararına olacaktır. Ama liste şeklinde bu kelimeleri istiyorsan buradan bakabilirsin;

   1) Ses telleri kullanılmayan kelimeler
   2) Ses telleri kullanılan kelimeler

 3. Merhabalar, öncelikle teşekkürü borç bilirim, sitenizi yeni keşfetmiş bulunuyorum, başarılarınızın devamını dilerim, sorum Biraz alakasız olacak ama, “They havent got answers” cümlesi ile “they have no answers” cümlesi aynı anlamı mı içeriyor? “No” hangi durumlarda hangi cümlelerde kullanılır, teşekkür ediyorum

 4. Öncelikle merhaba verdigin bilgiler çok işime yarıyor teşekkürler.Benim sorum hangi şekilde çıkaracağımızı nereden bilebiliriz.

 5. ” Tırnaklardan önce ve sonra boşluk bırakıyorsunuz ”
  Sözcüğün sonuna … (üç nokta) eklerken boşluk bırakıyorsunuz
  ( Parantezlerden önce ve sonra boşluk bırakıyorsunuz )
  Metinlerde oldkça fazla yzım hatsı var.
  Web sayfasından word’e yapıştırıp temizleyerek özet çıkarıyorum ve oldukça zorlanıyorum.
  Sakın darılmayın. Belki böyle yapmanızın elbette bir nedeni vardır. Ama düzgün bir siteniz olması bakımından bir sitem değil bir öneri benimkisi!

 6. Bir de şunu anlamakta zorlandım ve kendimi ikna edemedim. Ses tellerimizi kullanarak ya da kullanmayarak çıkardığımız sesler. Sesleri çıkarmak için ses tellerimizi kullanmak gerekmiyor mu? Ses tellerini titreştirmeden nasıl ses elde edeceğiz? Kastettiğiniz dili, dişleri, damağı, dudağı vs kullanarak çıkardığımız sesler yani “The” kelimesini söylerken çıkardığımız sesler ise yine de ses tellerimiz bir miktar titreşiyor ve hava çıkıyordur. Yanılıyor muyum?

 7. Merhaba öncelikle çok teşekkür ederim herşey için ben şu “that” kelimesine çok takıldım that ile ilgili videonuzu izledim olumsuzlarda kullanıldığını ögrendim ama gördüğüm bazı cümlelerde farklı kullanılıyor yani bu burda neden kullanılmış anlayamıyorum that ile ilgili ikinci videoyu çekebilirmisiniz teşekkürler

 8. Çok teşekkür ederim ya çıkarmakta en çok zorlandığım sesti bu. Daha bi oturdu en azından nasıl çıkarıldığını öğrendim. Alıştırmayla oturacağını umuyorum. Mükemmelsin.

 9. bu kadar mükemmel bi eğitim sitesi yok tüm videolar çok kaliteli dolu dolu her videonun altında gerekli notlar ve aklına gelebilecek tüm soruların cevapları video anlatımına zaten söylenecek söz yok hayatımda bu kdr iyisini görmedim aizmlendim ingilizceyi çözeceğim

 10. Th görünce korkar oldum ya neden hala yapamadığımı anlayamıyorum çok zor değil mi 😨 acaba bununla ilgili bir kaç video daha mı koysanız hocam valla gına geldi

 11. ‘C’ harfinin telaffuzunu da yapar mısınız? Hangi durumlarda ‘s’ hangi durumlarda ‘k’ olarak okuyoruz bu gerçekten ilkokuldan beri öğretilmiyor. Yardım ederseniz mutlu oluruz. TEŞEKKÜRLER

 12. Merhaba anlatımınız akıcı ve anlaşılır. İnternette telaffuz konusunda kaynak bulmak neredeyse imkansız. Telaffuz ile ilgili daha fazla video çeker minisiniz?

 13. Anlamakta zorluk çektiğim konuları detaylı bir şekilde anlatıyorsunuz takıldığım yerde nasıl ilerliyeceğim konusunda bocaladığımda çok yardımcı oluyor notlar videolar teşekkür ederim 🙂

 14. Hocam çok teşekkürler, umarım sayenizde ingilizcemi geliştirebilirim.
  Püf noktaları bizimle paylaşmanız takdire şayan.

Yorum Bırak