İngilizce’de Transitive ve Intransitive Verbs (Part 2)

İngilizce’de bazı fiiller hem geçişli yani transitive, hem de geçişsiz yani intransitive olabiliyor. Kısaca, fiillerin bir nesnesi olabilir, ama olmak zorunda değil. Örnekler üzerinden ne demek istediğimi daha iyi anlatabilirim.

Konuyla ilgili ek örnekler de içeren PDF dosyasını bu sayfaya e-posta adresini bırakarak indirebilirsin =)

Transitive ve intransitive verbs konusunun ilk videosuna ulaşmak için de buraya tıklayabilirsin.

Hem transitive hem de intransitive olabilen fiiller

Mesela “okumak” yani read fiiline bakalım. Read fiilinde hem kitap veya gazete okuyabilirsin hem de sadece okuma eylemini gerçekleştirebilirsin. Kısaca illa bir şey okuduğunu belirtmek zorunda değilsin.

Örneğin “I am reading.”, “Okuyorum.” veya “Okuma yapıyorum” anlamına geliyor.

Fakat “I am reading a book.” cümlesi “Kitap okuyorum.” anlamına geliyor ve bu cümle de doğru. Kısaca “read” fiili hem transitive hem de intransitive bir fiil.

Bu şekilde olan birkaç fiile daha bakalım.

Örneğin “move” yani “hareket etmek” fiili de hem geçişli hem de geçişsiz bir fiil. Sadece hareket edebilirsin fakat bir şeyi de hareket ettirebilirsin. İkisi de oluyor.

 • The building was moving.
 • Bina hareket ediyordu.
 • Can you move your bike?
 • Bisikletini hareket ettirebilir misin? / Bisikletinin yerini değiştirebilir misin?

Kısaca “move” fiili de hem transitive hem intransitive bir fiil.

Change yani “değiştirmek” fiili de hem transitive hem intransitive bir fiil.

Mesela “I changed the tires.” ifadesi “Tekerlekleri değiştirdim.” anlamına geliyor.

Ancak “This city changed.” yani “Bu şehir değişti.” ifadesi de doğru. İlla bir şeyi değiştirmek zorunda değilsin.

Son bir örneğe daha bakalım ve “yazmak” yani “write” fiilini inceleyelim.

Örneğin “I wrote a book.” ifadesi “Kitap yazdım.” demek.

Fakat “I am writing.” yani “Yazıyorum.” da diyebilirsin ve bu da doğru. Kısaca bu fiil de hem geçişli hem de geçişsiz bir fiil. İlla bir şeyi yazmak zorunda değilsin. Sadece yazabilirsin de.

Farkı daha iyi anlayabilmen için sadece geçişsiz yani intransitive bir fiil inceleyelim. Örneğin “Laugh” yani “Gülmek”.

Bir şeyi veya bir cismi gülemezsin. Bu çok saçma oluyor.

Örneğin günlük hayatta “Masayı güldüm.” gibi bir cümle kurarsan tuhaf bakışlar alacağına emin olabilirsin. Bu sebepten “gülmek” İngilizce’de intransitive yani geçişsiz bir fiil ve nesne almaz. “I laughed.” yani “Güldüm.” gibi bir cümle kurmalısın. “I laughed it.” şeklinde bir cümle hatalı.

Kısaca, ortada eyleme “neyi” diye sorduğunda bir cevap varsa veya cümle tek başına eksik hissettiriyorsa, fiil transitive demektir.

Örneğin “He sold”. “He sold what?” -> “He sold his house.”
Mutlaka burada “his house” demelisin veya karşındaki neden bahsettiğini biliyorsa “it” demelisin.

Fakat “They cried.”, yani “Ağladılar.” gibi bir cümlede “Cried what?” ya da “Neyi ağladı?” diye sorduğunda saçma oluyor. Bir şey ağlanamaz. O yüzden burada “cry” intransitive bir verb ve bu cümle de doğru.

Evet, artık İngilizce’de transitive-intransitive verbs ve hem transitive hem de intransitive olan fiilleri ve bu fiilleri nasıl belirleyebileceğini biliyorsun.PDF dosyasını bu sayfaya e-posta adresini bırakarak indirmeyi unutma =)

İzlediğin/okuduğun için teşekkür ederim ve sonraki videolarda görüşürüz.

13 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. 2,5 senedir San Diego dayim ve gunluk konusmalarda senden ogrendigim bircok bilgiyi kullaniyorum. Tabi hergun 13-14 saat calistigim icin bir turlu tam anlamiyla kendimi veremiyorum. Aslinda tek ihtiyacim shortcut konusabilmek. Tum bilgiler icin tesekkurler.

 2. Merhaba Burak. İngilizce Hazılıktayım ve okulda gördüğümüz ile sitendeki dersler arasında konu farkları var ancak konuşmak için senin derslerin dışında bir kaynağa ihtiyacım olmuyor. Ama sınavlarda maalesef farklı sorulardan sorumlu oluyorum. Okuldaki gördüklerimiz ile senin dersleri arasındaki ders farkını nasıl kapatırım?

  • Merhaba Oktay,

   Amacın okuldaki sınavların için çalışmaksa, verebileceğim en iyi tavsiyelerden biri okuldaki derslerini düzenli olarak takip etmen =)

 3. selam burak
  past perfect , future perfect konularını anlattığın bir video varda benmi bulamıyorum , yoksa çekmedinmi öyle videolar. eğer çekmediysen dört gözle bekliyorum.
  sevgiler.

 4. Burak merhaba,

  Pdf dosyalarını download etmek istiyorum ama sanırım bazı sorunlar var. İlk üç dosyayı sorunsuz indirdim ancak sonrakilerde bir problem çıktı. Acaba bir günde üçten fazla pdf dowload edilemiyor mu? Bu arada spam kutusunu da kontrol ettim, oracıkta da yok. Son olarak, eline diline sağlık kardeşim, iyi ki varsın.

  • Öncelikle teşekkür ederim güzel sözlerin için. Sana gönderdiğim bir maile cevap olarak “hangi pdflerde sorun yaşadığını” yazabilir misin? O şekilde sorunu çözebilirim =)

   Pdf indirme sınırı bulunmuyor.

 5. Merhaba, öncelikle ağzınıza ve emeğinize sağlık. Hem aksanınız çok güzel hem de konuyu işleyiş şekliniz. Birçok konuyu bilsem de sizinle sanki tekrardan öğreniyorum. Sade anlatımınızla sıkmadan izletiyorsunuz kendinizi. Adeta çerez gibi löp löp gidiyor videolar 😀

  Ben konuyla ilgili bir soru soracaktım.
  “I laughed it” olmuyor dediniz ya. Espriye güldüm derken nasıl oluyor peki?
  “I laughed it” oluyor mu yoksa “I laughed at it” mi oluyor. “at” proposition ı geliyor ve geçişsiz fiili geçişli mi yapıyor?

  • Merhaba,

   Öncelikle güzel sözlerin için teşekkür ederim. Soruna gelirsek, aynen dediğin gibi “at” kullanarak “I laughed at the joke” veya “I laughed at it” diyebilirsin =)

 6. Şu anki rejimi bence daha verimli bir hale getirmek için mükemmel bişey. Çok vakit bulup bakamamışdım. Tüm bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler!

Yorum Bırak