İngilizce’de “A /An /The” ne demek?

Bu video serisinde İngilizce’de a, an ve the kelimelerinin ne anlama geldiğini ve nerelerde kullanıldığını gösteriyorum. Bu konu geniş ve kafa karıştırabilen bir konu o yüzden 3 bölümlük bir video serisi şeklinde göstereceğim. Bu videoda a/an ve the arasındaki farkları örnek vererek gösteriyorum.

Bu videoda anlattıklarım konuya giriş niteliğindedir. Bundan bir sonraki videomda konuyla ilgili daha fazla detaya giriyorum. Özellikle a ve an kelimelerin nerelerde kullanılmadığı ile ilgili bilgi veriyorum. İzlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsin

İngilizce’de articles ( Part 2 ) videosunda a,an ve the kelimeleri ile ilgili önemli ve temel kuralları gösteriyorum. Videoyu mutlaka izlemeni tavsiye ederim

 

İngilizce’de “A, “An” ve “The” nerede kullanılır?

 

İngilizce’de a, an ve the kelimeleri en sık kullanılan kelimelerdir ve bunlarla çok karşılaşacaksın. A, an ve the kelimeleri car, house, cat gibi isimlerden önce kullanılır.

Örneğin,

“I have car” cümlesi eksik bir cümledir. Bu cümle ya “I have a car” ya da “I have the car” olmalı.

 • “I have a car”, arabam var demek. Herhangi bir araba.
 • “I have the car”, araba bende demek. Konuştuğun kişi hangi arabadan bahsettiğini biliyor. Belki ailenin arabası, belki de konuştuğun kişinin arabası ama ikiniz de hangi araba olduğunu kesinlikle biliyorsunuz.

a/an ve the kelimeleri arasındaki fark budur. Birkaç örneğe daha bakalım.

 • “I bought a phone”, telefon satın aldım demek. Herhangi bir telefon.
 • “I bought the phone”, telefonu satın aldım demek. Belki bir yıldır o telefonu almak için para biriktiriyorsun ve konuştuğun kişi de bunu biliyor.
 • “He has a cat”, onun kedisi var demek.
 • “He has the cat”, kedi onda demek.
 • “Give me an umbrella”, “bana herhangi bir şemsiye ver” gibi bir anlama geliyor.
 • “Give me the umbrella”, “bana şemsiyeyi ver” demek. Belki evde sadece bir tane şemsiye var ve söylediğin kişi hangi şemsiyeden söz ettiğini biliyor.

“A” ve “An”

 

Artık “a” ve “an” kelimelerinin hangi durumlarda kullanıldığıyla ilgili bilgi sahibiyiz. Şimdi hangi durumlarda “a” ve hangi durumlarda “an” kelimesini kullanmamız gerektiğine bakalım.

Videoda kelimelerin telaffuzunu da gösterdiğim için durumu daha iyi açıklıyorum. Fakat genel kuralları buraya yazacağım.

A

Eğer isim dress, cat, car, house gibi sessiz harf telaffuzu ile başlıyorsa isimden önce “a” gelir. Örneğin,

 • He has a cat. ( Kedisi var. )
 • He bought a new house. ( Yeni bir ev aldı. )
 • We sleep on a couch. (kanepede uyuruz ( herhangi bir kanepe. ) )

AN

Eğer isim umbrella, elephant, apple, orange gibi sesli harf telaffuzu ile başlıyorsa isimden önce “an” gelir.

 • He has an umbrella. ( Şemsiyesi var. )
 • We saw an elephant. ( Fil gördük. (herhangi bir fil ) )
 • I ate an apple (Elma yedim. )

Evet articles (a, an ,the) konusuna giriş yaptık. Bu video serisinin ikinci bölümünde konuyla ilgili daha fazla detay veriyorum ve a, an ve the kelimelerinin nerelede kullanılmadığını da gösteriyorum.

Videoyu izlemeni kesinlikle tavsie ediyorum. Aksi halde bu konuda yine hatalar yapacaksındır. Videoyu izlemek için alttaki bağlantıya tıklayabilirisn.

– İngilizce’de articles ( Part 2 ) 

 

60 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Hocam çeşitli Podcast çıkarma gibi bir düşünceniz planlarınız arasında var mı ?

 2. Anlatım bir oturuşta bütün videolar izlenilecek kadar akıcı ve net. 🙂 Emeğine ve sesine sağlık. Gerçekten çok işe yarıyor.

  Ümit ediyorum ki arkası kesilmez. 🙂

  İyi çalışmalaar.

  • 👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿Ama bu konuda çok güzel olmuş gibi hissediyorum kendimi çok kötü bir şey var bu etikette bir fotoğraf gösterdiğim zaman diğer fotoğraflara geçmeden telefonu geri veren insanla henüz tanışmadım

  • ghghdjfdsawjklkjhgfdfklşçöbvcxstköcdfghjftdthgıuygfgcgfgjhıtfsfghjkklpşlhgawrtyuıoplplkoıugytdrsaerdtfyguıjoklpşiğü,
   ,işlkjhgvcfxddcfvgbhnjkmlöşçi.,işlkjhgfdfghjklşlkjhgfdxdxcv nbnhgfdzfghj dssdfghjkjhtg hgftryuıkjhghjkln hjkjklşişlkjhgfdsdfghjkl hgfghjuıkolpşlokıjuhygtfrdshgfdfuıopn ıohguıouyhopıuıuoıgkoıxhfsdrıuttjdzıuvıodyhdopvufdgj jıoghjpoıdfkdfg ıxocfuh89ıdfhgu fıvhysjr

 3. Video cok guzel,Burak.Ayrica e-mailler icin cok tesekkur ederim.Gercekten ingilizce oyrenirken cok yardimin dokunuyor.Emegine saglik.Devamini bekliyorum.Iyi calismalar.

 4. vidyolarınız sıkıcı deyil ve öğretici size teşekkür ederim.
  İngilizcemi geliştirmek için dizi,anime,film vb. gibi şeyler önerebilirmisiniz
  şimdiden ilginiz için teşekkürler

 5. Hey dear burak I’ve been following your lessons regulary almost everyday your all lessons are really usefull thank you for everything,meanwhile I’ve learnt so many things about english thanks to you I had written to you about phrasal verbs if you look your e mail page you can see it there in fact I want to see your phrasal verb lessons on you tube,that would be nice,so when will you share them with us on you tube I’m wondering again I want to say thanks….take care and have a nice day on the other hand you have promised me that you will share some different phrasal verbs on my e mail adress with me do you remember ? (just I wanted to remind) see ya dear teacher Allah bless you and your all wishes comes true

 6. Merhaba.
  That girl is best our school’s derken, orada the best demek de mumkun mu, nerelerde kullanilio nerede kullanilamyacagini tam anlamadim,

  • Superlative kullanırken her zaman “the” kullanılır.

   -> She is the best
   -> She is the smartest
   -> She is the fastest

   v.b

   The kelimesinin nerelerde kullanıldığıyla ilgili detaylı açıklamaları bu serinin 3.videosunda izleyebilirsin. Orada tam “the” kelimesinin kullanılabileceği ve kullanılamayacağı yerlerle ilgili detaylara giriyorum =)

 7. Merhabalar hocam aklıma takıldı sormak istedim. “Knight in shining armor” kalıbına başına “a” getirilmeli mi ? Yani “a knight in shining armor” şeklinde getirmezsek yanlış bir kullanım mi olur ? Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Bunu bir kişi için söylemek istiyorsan, genelde “a” kullanılır. Fakat bu zorunda olduğu anlamına gelmiyor ve kullanım duruma göre değişebilir =)

   Örnekler;
   – He is a knight in shining armor ( Doğru )
   – I am not a knight in shining armor ( Doğru )
   – Don’t act like a knight in shining armor ( Doğru )

 8. Hocam merhaba benim anlamadığım tek şey boşluk doldurmada ‘a ve the’ yı nasıl yerleştiricez bunun için son derece İngilizce konuşabilmemiz lazimki anliyalim ?

 9. Harikasınız Burak Hocam, Sizin gibi değerli hocalarımızı Allah başımızdan eksik etmesin. Sağlık ve başarılar dileğiyle

 10. düşünce sanatçısı demek istediğimizde idea the artist mi dememiz gerekiyor yoksa idea artist mi? teşekkür ederim.

 11. Burak bey merheba .Tüm dosyalarınızı bir klasörde toplayıp düzenli olarak çalışmak istiyorum. You tube adrsesinizden mi ulaşmam gerekiyor. Sizi tanımak büyük bir şans. Dile hakimiyetiniz ve anlatımınız çok başarılı…teşekkürler…

 12. Çok teşekkür ederim bu yardım için bilmiyordum 🙏💝💝💝💝💝💏💏💏🙆🙆🙆🙆🙋🙋🙋🙋😗😍😑😑😋😂😋😎😎😑😕😴😔😍😍😃😘😍😍😍😍 önce 😣😥😥😑😐 sonra 😄😄😄😃😃😃😂😂😂😁😁😁😀😀😗😅😅😅😆😉😉ya sağolun

 13. Merhaba
  Bence bir kitap yazmalısınız , video anlatımlı bir kitap
  Birde bir şey soracaktım , The özel isimlerde kullanınca nasıl bir özellik katıyor

  • Merhaba,

   “The” özel isimlerle kullanılmıyor. Ancak instagram veya başka yerlerde “The Kerem”, “The Burak” v.b durumlarla karşılaşabiliyorsun. Sanırım bunu soruyorsun. Bunun sebebi şu:

   “The” aslında bir şeyin “belli” olduğunu belirtir. Kısaca “The” dediğinde herkesin neyden bahsettiğini bildiğini varsayıyorsun. Böyle olduğu için de özel isimlerden önce “The” kullanılmıyor çünkü bizim etrafta kopyalarımız dolaşmıyor.

   Fakat bir ünlüysen ve senden önce instagram gibi bir yerde senin adınla biri hesap açmışsa (senden önce) senin “kopyaların” oluyor. Bu durumda sonradan instagram’a üye olup asıl Burak’ın “ben” olduğumu belirtmek istersem “The Burak” yazabilirim.Böylece diğer tüm “Burak’lar” arasındaki “asıl Burak” olduğumu belirtmiş oluyorum. Ancak bu İngilizce açısından doğru bir kullanım değil ve bir kelime oyunu gibi. O yüzden özel isimlerden önce “The” kullanmanı tavsiye etmem 🙂

 14. On my desk ı have got a pens _____ calculator and ______ exercise book _______ exercise book iş oldu and _______ calculator is broken
  Bu boşlukları benim için
  doldururmusuz
  (A,an,some,the) bunları kullanarak

 15. Hazırlanan videoda ” a ” article’ li için Sesli harfle başlar demişsiniz, ve verilen örneklerde Hem sesli hemde sesiz harfle başlayan örnekleri aynı yerde gostermissiniz, Car, User, Dress, Watch gibi….User için ” a ” article’ i kullanılır ?

 16. Seni takdir ediyoruz çok güzel bir amaca hizmet ediyorsun insanlara yardımcı olmam harika.

Yorum Bırak