İngilizce’de “a”, “an” ve “the” ( Kurallar )

Articles konusunu anlattığım video serisinin ikinci videosunda  İngilizce’de “a”, “an” ve “the” kelimelerinin kullanımı ile ilgili temel ve önemli kuralları gösteriyorum. Bu videoda “a”, “an” ve “the” kelimelerinin kullanımına biraz daha detaylı olarak bakacağız.

Özellikle önemli birkaç kuralı anlatıyorum ve “a”, “an” ve “the” kelimelerinin nerelerde kullanılıp nerelerde kullanılmadığını gösteriyorum.

Video serisinin 3. bölümünde sadece “the” kelimesinin nerelerde kullanıldığını anlatıyorum. Bu videoyu da mutlaka izlemeni tavsiye ederim.

İngilizce’de articles ( Part 3 )

 

İngilizce’de “A, “An” ve “The” ile ilgili Kurallar

 

İngilizce’de articles konusu çok geniş ve çok kurallı bir konu. İlk videomda İngilizce’de “a”, “an” ve “the” kelimelerinin ne anlama geldiğini ve “a” ve “an” yerine “the” dediğimiz zaman neyin değiştiğini göstermiştim. İlk videoyu izlemediysen alttaki bağlantıya tıklayarak izlemeni öneririm.

İngilizce’de articles ( Part 1 )

Bu yazıda ve videoda İngilizce’de “a”, “an” ve “the” kelimelerini kullanırken takip edilmesi gereken kuralları gösteriyorum.

Kurallar

 

İngilizce’de articles isimlerden sonra kullanılır. En önemli kurallar sayılabilen ve sayılamayan isimlerle ilgili.

Sayılabilen isimler –  car, school, pen, shirt gibi çoğul (cars, schools, pens, shirts) yapılabilen isimler sayılabilen isimlerdir.

Sayılamayan isimler – air, water, money, information gibi kelimeler (çoğul halleri yine air, water, money ve information ) sayılamayan isimlerdir. Örneğin 2 airs veya 5 waters gibi şeyler söylenemiyor.

 

 • Sayılabilen tekil isimlerden ( Car ve Shirt gibi) önce mutlaka  “a”, “an” veya “the” kelimelerinden biri gelmelidir.

“I bought car” yanlış bir cümledir. Bu cümle ya “I bought a car” ya da “I bought the car” olmalı.

 • “I bought a car” dersen bu cümle “araba aldım (herhangi bir araba)” anlamına gelir.
 • “I bought the car” dersen bu cümle  “arabayı aldım ( spesifik bir araba)” anlamına gelir.

 

 • Sayılabilen çoğul isimlerden önce ( Phones ve Pens gibi) “a” veya “an” kullanılmaz fakat “the” duruma göre kullanılabilir.

Eğer isim sayılabilen bir isimse ve çoğulsa, isimden önce “a” veya “an” kesinlikle kullanılmaz. a ve an kelimeleri “herhangi bir” gibi bir anlama geldiği için sayılabilen çoğul bir isimle kullanılamaz. (örneğin “herhangi bir telefonlar” demek saçmadır.)

Sayılabilen çoğul isimlerden önce “the” kelimesi duruma göre kullanılabilir. Eğer o isimden genel olarak bahsediyorsan “the” kelimesini kullanmamalısın. Örneğin “köpekleri severim” derken genel olarak bütün köpeklerden bahsettiğin için “I like dogs” demelisin.

Fakat spesifik bir grup köpekten bahsediyorsan “the” kelimesini kullanmalısın. Diyelim “Parktaki köpekleri seviyorum.” demek istiyorsun. Burada belirli bir grup köpekten bahsettiğin için “the” kelimesini kullanmalısın yani “I like the dogs at the park” demelisin.

 

 • Sayılamayan isimlerden önce “a” veya “an” gelemez fakat “the” yine duruma göre gelebilir.

Air, water, sugar gibi sayılamayan bir isimden önce “a” veya “an” getirilmez. An information veya a sugar demek yanlıştır.

Fakat yine duruma göre “the” getirilebilir. Eğer kelimeden genel olarak bahsediliyorsa isimden önce “the” getirilmez.

Örneğin genel olarak temiz havadan hoşlanıyorum demek istersen “I like fresh air” demen lazım. Eğer “Oradaki temiz havadan hoşlanıyorum” demek istersen spesifik bir havadan bahsettiğin için “I like the fresh air” demen lazım.

Evet İngilizce’de articles konusuyla ilgili ana kurallar bunlar. Bir sonraki videomda sadece “the” kelimesiyle ilgili kuralları gösteriyorum. O videoyu izleyerek “the” kelimesinin nerelerde kullanılması gerektiğini ve nerelerde kullanılmaması gerektiğini öğrenebilirsin.

“The” kelimesinin kullanımı açısından şuana kadar buzdağının görünün kısmı üzerinde durduk. 3.bölümü izledikten sonra geri kalanını öğrenmiş olacaksın.

Videoyu izlemek için alttaki bağlantıya tıklayabilirsin.

İngilizce’de articles ( Part 3 )

İzlediğin ve okuduğun için çok teşekkür ederim ve sonraki videolarda görüşmek üzere.

 

 

69 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Siteye bayıldım. Kesinlikle öğretici bir site. Videolar açık, net ve kafada soru bırakmaz tarzda.. Site kurucusunun ellerine emeklerine sağlık.. :))

 2. çok güzel bu arada bir şey sorucam acaba how much ve how many articles lere giriyormu?

 3. Merhaba Burak Bey, ben 2 ay kadar oldu İngilizce eğitimine başlayalı, fakat henüz ders düzenimi kurmuş değilim. Bana bu konu da yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

 4. harika bi anlatım 8 ay boyunca kursa gittim orada bile bu kadar iyi anlamamıştım 1 hafta sonra sınava gircem sınav öncesi bu video çok iyi oldu
  harikasınız emeğinize sağlık

  • Duruma göre değişir. Karşındaki kişi hangi soruşturmadan bahsettiğini biliyorsa “the” gelir. Eğer hangi soruşturmadan bahsettiğini bilmiyorsa ve herhangi bir soruşturmaysa “a” gelir.

 5. Gerçekten çok güzel olmuş bazı eksik şeyler var biraz daha detaylı anlatırsanız çok sevinirim Allah razı olsun Teşekkürler 🙂

 6. google play “uygulamanız” var mı? hocam…

  Do you have google play apps, hocam?

 7. Kardeşim ellerine,emeklerine sağlık.. Üye olalı birkaç gün oldu, dikkatli bir şekilde takip ediyorum 😊 çok verimli ve etkili..

 8. Bu kadar temiz ve net anlatabilen bir kişi daha tanımadım veya izlemedim.. Muhteşem destekleyici paylaşımların için teşekkür ederim.

 9. Kurallar başlığının hemen altındaki cümlede küçük bir hata var sanırım. ”Articles isimlerden önce kullanılır ” demiştiniz galiba 🙂

 10. Ağzına yüreğine sağlık çok iyi anlaşılır bir şekilde açıklamalarından ve emeğinde dolayı çok teşekkür ederim

 11. Emeğine sağlık. Yalnız kurallar bölümünde isimlerden ÖNCE kullanılır demen gerekmez mi?

Yorum Bırak