İngilizce yol tarifi örnekleri

En son videomda yol tarifi isteyebilmek ve bildğin yolu tarif edebilmek için temel kalıplar ve ingilizce kelimeler göstermiştim.Bu videoda o kalıpları kullanarak birkaç örnek göstercem.Konuya biraz daha detaylı bakacağız ve önceki yazımda göstermediğim birkaç ek bilgi göstereceğim.

Yol tarifi ile ilgili kelimeleri gösterdiğim bir önceki videoyu izlemediysen bu linke tıklayarak o videoya ulaşabilirsin. – Yol tarifi ile ilgili İngilizce kelimeler.

 

Ekstra bilgiler

 

Keep …

 

Bu kullanımla ilgili birşeyden bahsetmek istiyorum.”Keep” kelimesi cümleye devamlılık anlamı veriyor.Mesela “Keep going straight.” “Düz gitmeye devam et.” demek.

Burada öenmli olan şey “Keep” den sonra gelen fiilin hep “-ing” eki alması,

Keep turning…(Dönmeye deva et)
Keep going…(Gitmeye devam et)
Keep playing…(Oynamaya devam et)
Keep staying…(Kalmaya devam et)
Keep trying…(Denemeye devam et)

Tabela – Sign

 

İngilizce’de yollardaki tabela için “Sign” kelimesi kullanılır.Yol tarifi esnasında “… yazan tabela” demek için “Sign that says ….” veya “Sign for ….” kullanılır.Birkaç örnek vereyim.

You will see the signs for the airport.(Havaalanı tabelalarını göreceksin.)
Look for the sign that says city center.(Şehir merkezi yazan tabelayı ara.)

Until

 

“Until” kelimesi yoltarifi için çok sık kullanacağın bir kelime.”… ya kadar” demek için “Until” kelimesini kullanman lazım.Mesela “Tabelaya kadar düz git”, “Işıklara kadar yolu takip et.” gibi cümlelerde hep “Until” kullanılır.

Keep following the road until the traffic lights.(Trafik ışıklarına kadar yolu takip et.)
Go straight Until the sign.(Tabelaya kadar düz git.)

After that

 

“After that” de yol tariflerinde sık kullanılıyor.”Ondan sonra” anlamına geliyor.
Main road

“Main road”, “Anayol” demek.

U-turn

 

U-turn, U dönüşü demek.”U dönüşü yap” demek için İngilizce’de “Make a U-turn” denir.

Yol tarifi örnekleri

 

 Yol tarifi örneği -1

 

 • Excuse me, do you know where the post office is?
 • Yeah.You need to go straight ahead for about 500 metres until you get to the first roundabout and then you need to make a left and follow the road until you get to the second roundabout.After you pass the roundabout make a right,the post office will be on your right.

 

 • Pardon, postanenin nerede olduğunu biliyormusun?
 • Evet.İlk kavşağa gelene kadar 500 metre kadar dümdüz gitmelisin.Sonra sol yapıp ikinci kavşağa gelene kadar yolu takip et.Kavşağı geçtikten sonra sağ yap.Postane sağında olacak.

Yol tarifi örneği – 2

 

 • Sorry, could you tell me how to get to the bus station?
 • Sure.You’re on the wrong road.First you need to make a U-turn.From there keep going straight until you get to a bridge.When you get to the bridge go under the bridge and keep going straight.Take the second right and it’ll be on your left.

 

 • Pardon, otobüs duraklarına nasıl gidebileceğimi söylermisin?
 • Tabii.Yanlış yoldasın.Önce U dönüşü yapmalısın.Sonra köprüye ulaşana kadardüz gitmeye devam et.Köprüye vardığında köprünün altından geç.İkinci sokaktan sağa dön.Otobüs durakkları solunda olacaktır.

Yol tarifi örneği -3

 

 • Excuse me, how far is it to the airport.
 • Not much.İt’s just a couple of kilometres.First turn left and connect to the main road.Follow the sign that says city centre.After that keep going straight and take the first exit.After you take the exit you will see the signs that say airport.

 

 • Pardon, havaalanı nekadar uzakta?
 • Çok değil.Yanlızca birkaç kilometre.Önce sola dön ve anayola bağlan.Şehir merkezi yazan tabelayı takip et.Ondan sonra düz gitmeye devam et ve ilk çıkıştan dön.Çıkışı aldıktan sonra havaalanı yazan tabelaları göreceksin.

Yol tarifi örneği – 4

 

 • Excuse me, how can I get to migros?
 • Keep going straight ahead until the first traffics lights.After the traffic lights,make a left and go straight ahead for 300 metres.After that take the first left and go straight ahead until you see the bus stops.from there take the first right…Migros will be straight ahead.

 

 • Pardon, migrosa nasıl gidebilirim?
 • Trafik ışıklarına kadar dümdüz devam et.Trafik ışıklarından sonra sola dön ve 300 metre dümdüz devam et.Ondan sonra ilk dönüşten sola dön ve otobüs duraklarını görene kadar dümdüz devam et.Oradan ilk dönüşten sağ yap…Migros hemen önünde olacak.

Yol tarifi örneği -5

 

 • Excuse me, how can I get to the shopping centre?
 • Just keep going straight until the second traffic lights.From there make a left and go straight and then take the second right.It should be right in front of you.

 

 • Pardon, alışveriş merkezine nasıl giderim?
 • İkinci trafik ışıklarına kadar dümdüz gitmeye devam et.Oradan sol yap ve düz git sonrada ikinci sokaktan sağ yap.Hemen onünde olacaktır.

Evet yol tarifi ile ilgili örnekler bukadar.Umarım her şey biraz daha oturmuştur ve daha fazla pekiştirebilmişsindir.Her zamanki gibi kafana takılan birşey olursa bana buradan yorum bırakabilirsin.Sonraki videolarda görüşmek üzere.

83 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. gerçekten güzel bir site yapmışsın videolardada bayağı emek harcadığın aşikar siteyi keşfetmem güzel oldu şu ana kadar gördüğüm sitelerden biraz daha sıradışı olmuş daha birçook video bekliyorum senden kolay gelsin

 2. Burak öncelikle ellerine sağlık.Düşüncen çok güzel.Siteni mümkün olduğunca çevreme tavsiye edeceğim.yeni videolarını bekliyoruz.Aklıma yeni konu ve fikir geldiğinde seninle paylaşacağım.

 3. gerçekten fevkalade inşallah ilerde yani ben ingilizce öğrenmeden bunu paralı hale getirmesin çok teşekkürler…

 4. Oncelikle ellerine saglik gercekten cok isime yaradi bi video eksik ama yinede cok tesekkur ediyrm grrcekten cok isime yaradi tesekkurler

 5. Merhabalar.şuan İngilizce Öğrenmeye çalışan biri için siten ve paylaşımların guzel.neyin ne için olduğunu Türkçe anlatman İngilizce örneklendirmen dahada bir guzel.tebrikler….Devamını dilerim.teşekkürler….

 6. Gerçekten çok teşekkürleryaratıcı ve başarılısın.
  tum dünya rahat rahat ing konuşurken biz konuşamıyoruz. En azından bize katkı sağlıyorsun teşekkurler

 7. ingilizceyi çok seviyorum çok güzel anlatmışsın inşallah sınavdan iyi not alırım siteni yeni fark ettim çevrme yaymaya çalışacağım teşekkürler…

 8. 4. örnekte
  After that take the first left Ondan sonra ilk soldan dön
  from there take the first right Oradan ilk sağdan dön
  anlamın böyle olması gerekmiyor mu?
  yoksa ben mi yanlış çeviriyom

 9. gerçekten güzel iş yapmışşın, eline sağlık.

  arkadaşlarıma öneriyorum.

 10. AŞŞIRI İYİ Bİ SİTE ÇOK ANLAŞILIR ANLATIYORSUN ÇOK FAYDALI OLDUN TEŞEKKÜRLERRRR :)))

 11. Öncelikle çok teşekkür ediyorum iyi bir iş yapıyor sunuz gerçekten dünyada 3 milyar insanın konuştuğu bir dünya dilini bizler.icin öğretici hale getirmen süper çok teşekkür emeğine sağlık

 12. bu tarz bilgilendirmelerin altına bir kaç tane pratik yapabileceğimiz örnekler bırakman verimi daha da arttıracaktır bir kaç nokta tarifini biz yapabilirsek başarmışız demektir 🙂

Yorum Bırak