İngilizce’de “will” ve “going to” arasındaki farklar

Son iki videomda İngilizce’de simple future tense kullanarak gelecek zamanda nasıl konuşulabileceğini göstermiştim ( “will” ve “going to” ). Bu videoda İngilizce’de “will” ve “going to” arasındaki en önemli ve temel farkları gösteriyorum.

Videonun altındaki bağlantılardan bu konuyla alakalı diğer videolara ulaşabilirsin.

Konuyla bağlantılı yazılar ve videolar;

 

“ Will ” ve “ Going to “ arasındaki farklar

 

“ Going to “ kullanımı

İngilizce’de going to, planlamış veya olacağı kesin olarak görülen olaylarda kullanılır. Örneğin haberlerden yarının yağmurlu olacağını duyduysan, “It’s going to rain tomorrow” demelisin.

Veya diyelim iki kişi çok hararetli bir şekilde tartışıyor ve sen kavga edeceklerine eminsin. Bunun için “They are going to fight” demelisin.

“Going to” ayrıca gelecek için planladığın olaylar için kullanılır. Diyelim tatile gideceksin ve uçak biletini aldın. Planlar hazır. Bu durumda “going to” kullanır. Örneğin tatile gideceksen, “I’m going on a vacation” demen lazım.

“Going to” ile ilgili birkaç örneğe bakalım;

 • Diyelim tatile gideceksiniz ve sen tatilin eğlenceli olacağına eminsin. Bunu için “It’s going to be fun” demelisin. Emin olmasaydın veya “eğlenceli olur” şeklinde söylemek isteseydin, “It will be fun” demeliydin.
 • Diyelim bir ip cambazını izliyorsun ve adam yüksekte sendeliyor. Sen düşeceğini zannediyorsun. Bunun için “He’s going to fall” demelisin. Türkçe’deki farka benziyor. Bu durumda genelde “adam düşecek” deriz. “Adam düşer” demeyiz.
 • Diyelim yarın işe erken gitmeyi planlıyorsun. Bunu için “I am going to go to work early” demelisin.
 • Diyelim bir arkadaşın taşınırsa çok üzüleceksin ve üzüleceğine eminsin. Bu durumda “I am going to be very sad if you move.” demelisin.

NOT: Bu kurallar çok katı değil ve tamamen senin tercihine bağlı. Türkçe’deki farka benziyor. Birine “gidersen üzülürüm” de diyebilirsin, “gidersen üzüleceğim” de diyebilirsin. Bu tamamen senin kararın. Biri diğerinden daha kesin bir sonuç hissi verirken (üzüleceğim) öbürü o hissi vermiyor(üzülürüm). Ama hangisini kullandığın çok farketmiyor.

“Going to” ve “will” arasındaki fark buna benziyor. Bazı durumlarda hangisini kullandığın çok önemli değil. Ama bazı durumlarda önemli(birazdan bahsedeceğim).

 

“ Will “ kullanımı

Will konusunda biraz daha fazla kural var ve bazılarında dikkat etmen gerekiyor yoksa biraz kaba gözükebilirsin (özellikle tekliflerde)

Kullanım yerlerine bakalım.

1)Konuşma anında verilen kararlar

Will’in en çok kullanıldığı yerlerden biri konuşma anında verilen kararlardır. Konuşma anından kastımı birkaç örnekle anlatayım;

 • Diyelim bir iş halletmen gerekiyor ve hastasın. Biri de sana “o işi ne zaman halledeceksin?” diye soruyor. Eğer sen o anda haftaya yapmaya karar verirsen, “I’ll do it next week” demelisin. Eğer bu kişi sormadan zaten haftaya yapmayı planlamışsan “I am going to do it next week” demelisin.
 • Diyelim faturaları ödemen lazım ve sana biri “faturaları ne zaman yatıracaksın?” diye soruyor. Eğer önceden akşam yatıracağına karar vermişsen, “I’m going to pay the bills tonight” demelisin. Eğer o anda akşam yatıracağına karar veriyorsan, “I’ll pay the bills tonight” demelisin. Bu aynı “faturaları bu akşam yatıracağım” ile “faturaları bu akşam yatırırım” demek arasındaki fark gibi.

NOT: Bu tür durumlarda hangisini kullandığın çok önemli değil. Burada “going to” ve “will” sadece karşı tarafa o anda mı karar verdiğini yoksa o hareketi yapacağını önceden mi karar verdiğini iletmek içi kullanılıyor.

Başlarda konuşma anında bununla sıkıntı yaşıyorsan, bu tür durumlarda rastgele birini kullan. Çok önemli değil. Zamanla ikisini daha doğru kullanmaya başlayacaksın.

 

2)Tekliflerde

Will’in kullanıldığı bir diğer yer teklifler. “Kapıyı kapatır mısın?”, “oturur musun?”, “gider misin?” gibi şeyler söylemek için kullanılıyor. Birkaç örneğe bakalım.

 • Diyelim misafirin var ve akşama kadar oturdu. Geç olduğu için de sen onu bırakmayı teklif etmek istiyorsun. Bunun için will kullanarak “I will take you home” demelisin. Türkçe’de de buna benzer bir durum var. Genelde “Ben seni bırakacağım” demeyiz. “Ben seni bırakırım” deriz.
 • Diyelim biri ağır bir çanta taşıyor ve sen “ben taşırım” diyerek yardım etmeye karar veriyorsun. Bu durumda “I’ll carry it” demelisin.
 • Diyelim biri ofisine girdi ve ona “oturur musun?” demek istiyorsun. Burada “will you sit?” demelisin. Eğer “Are you going to sit?” yani “oturacak mısın?” dersen bu kulağa kaba gelir. Burada dikkatli olmalısın.

 

3)Gelecek ile ilgili söz verirken

Will, gelecek ile ilgili söz verirken de kullanılır. Örneklere bakalım;

 • Diyelim bir çocuğa “sana akşam dondurma ısmarlarım” demek istiyorsun. Bunun için “I’ll buy you ice cream tonight” demen lazım
 • Veya yemeği ben ısmarlarım demek isterken, “I’ll pay for the food” demelisin.

NOT: Bu 3 başlığı tek bir başlığa toplayıp da düşünebilirsin. Hepsi birbiriyle bağlantılı. Örneğin biri “sana faturaları ne zaman ödeyeceksin?” diye sorduğunda sen “I’ll pay the bills tomorrow” dersen bu aslında bir söz. Ama aynı zamanda o anda verilmiş bir karar

Veya “I’ll carry the bags” yani ben çantaları taşırım derken hem o anda verilmiş bir karar hem de teklif.O yüzden bu 3 başlık da birbiriyle bağlantılı.

Evet “will” ve “going to” arasındaki en temel farklar bunlar. Böylece artık gelecek zamanda konuşmak için bilmen gerekenleri biliyorsun.

Aşağıda bundan önceki iki videomun bağlantısını ve “gonna” kelimesinin anlamını anlattığım videoyu (mutlaka izle) bulabilirsin.

İzlediğin için çok teşekkür ederim ve sonraki videolarda görüşmek üzere.

173 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. merhaba burak.öncelikle yaptığın paylaşımlar için teşekkürler.
  başka bir ingilizce öğreten sitede aşağıda ki gibi bir ifade var.ne kadar doğru?yardımcı olur musun?
  ► Going to future tense genellikle “go” ve “come fiilleriyle kullanılmaz. Bu fiillerle cümle kurulurken present continuous tense kullanılır.
  – I am going to go to London tomorrow. (YANLIŞ)
  – I am going to London tomorrow. (DOĞRU)
  – Are you going to come to the party? (YANLIŞ)
  – Are you coming to the party? (DOĞRU)

  • Merhaba Nurgül,

   Kullanılmaz diye bir şey yok. O cümleler kesinlikle yanlış değil. İkisi de doğru kullanım. Benzeri Türkçe’de de var. “Yarın partiye gideceğim” de diyebilirsin “yarın partiye gidiyorum” da diyebilirsin. İki kullanım da doğru ve hangisini kullanacağın sana kalmış. Yazdığın İngilizce cümleler de aynı. İki kullanım da doğru. Hangisini kullanacağın sana kalmış.

 2. ne kadar teşekkür etsem azdır. Emeğinize sağlık. Ayrıca yeni hikayeler seslendirmenizi bekliyorum.

 3. Anlatımınız için teşekkürler. Bugün bir kursa başladım. Hocamız Amerikalı. İsmi Max.Herşey iyi hoş güzel ama grammer anlatmaya gelince işler çığırından çıkıyor. Hiç Türkçe bilmiyor. Öğrendiklerimizi anlamlandırmak zor oluyor. Akşam gelince vidyonuzu izlemek iyi oldu.

  Bu arada vidyolarınızı hiç yavaşlatıp dinlediniz mi? 🙂

   • Hayır, kendi diline çevirip aklında yer etmeyen herhangi bir konuyu o an anlasan bile ileriki günlerde kavrayamaz ve daha da karıştırırsın. Yabancı hocalarla çalışmak isteyen kişinin gramer bilgisi tam olmalıdır ki tekrarlayabilsin, pekiştirsin.

 4. merhaba burak
  super anlatiyosun ama bazi zamanlar yok mesela biz okulda 12 tane zaman gorduk burada onlarin bazilari yok yukleyecek misin

 5. Gerçekten çok yardımcı oluyosun derste anlamadıklarımı senin anlatımınla gayet kolay anlıyosun çok teşekkür ederiz

 6. Gerçekten çok yardımcı oluyor. Youtube deki videolarınızı hep beyeniyorum Thank you 😄😄😄

 7. herşey harika, anlatım, örnekler vs. bir de yanında konuyla ilgili testler olsaydı tadından yenmezdi.. bu güzel anlatımın ardından pekişmesi için pratik yapmak iyi olurdu

 8. Will ile be going to arasindaki farklar benim proje konum acaba bu projeyi nasil hazirlayabilirim

 9. ÇOK SAĞOLUN SAYENIZDE INGILIZCEDEN 90 YERJNE 80 ALACAGIM.
  Bir şeyde emin olursanız mesela sure ise be going to demissiniz ve tam tersi will olabiliyor neresi faydalı -REP

 10. My team plays better.We ….. win the game

  He doesn’t like shopping malls .We …. meet in a cafe not in a shopping mall

  cümlelerinde ne kullanacağımızı anlayamadım bir türlü hocam lütfen yardım edermisiniz?

 11. Gerçekten harika bir anlatım.aradaki farkı o kadar iyi anlattınız anlamamak mümkün değil.Emeğinize sağlık.Teşekkürler

 12. “Going to” ayrıca gelecek için planladığın olaylar için kullanılır. Diyelim tatile gideceksin ve uçak biletini aldın. Planlar hazır. Bu durumda “going to” kullanır. Örneğin tatile gideceksen, “I’m going on a vacation” demen lazım.

  Örnek cümlede “going to” kullanılmamış.

 13. Bravo hocam mükemmel bizim hoca diyor ki going to gelecek icin kullanilir will de gelecek icin kullanilir diyor hic ayrimi gostermiyor

 14. Will ve going to da pek fark yok düşünmenize gerek yok dediniz ama bazen kaba olabiliyormuş? O zaman düşünmemiz gerekmez mi?

 15. gerçekten inanılmaz emek var bu sitede gerçekten elinize sağlık. Gramerlerin hepsinin olduğu diğer mesela sık kullanılan fiiller gibi pdf olarak alma şansımız varmı?

 16. Hocam gerçekten çok faydası oldu. Anlamadığım bütün konuların neredeyse tamamını sizin sayenizde öğrendim . Teşekkür ederim ❤.

 17. . Hoca burada yazanların aynısını vermişti ve ben konuyu pekiştirmek için biraz video izleyeyim dedim adam ya derse aynısı elindeki kağıtta

 18. iğrenç bir anlatım şekli will ve be going to arasındaki farklardan bahsetmemiş bile

  • Sanırım gözünden kaçan şeyler var çünkü bütün videonun konusu bu 🙂

 19. bahsetmemiş mi ?

  gayet güzel bahsetmiş. sen anlamamışsın demek ki.. hatta okumamışsın bile.

 20. Merhabalar,
  Metinde “I’m going on vacation.” yazılmış. Gözünüzden kaçmış sanırım. Paragrafı aşağıda bellirttim.
  Anlatım çok iyi emeğinize sağlık..

  —-“Going to” ayrıca gelecek için planladığın olaylar için kullanılır. Diyelim tatile gideceksin ve uçak biletini aldın. Planlar hazır. Bu durumda “going to” kullanır. Örneğin tatile gideceksen, “I’m going on a vacation” demen lazım.—-

 21. Herşey okadar acıklayıcı ki teşekkür ediyorum sizin videolarınıza izlemeye başladıgımdan beri cümle kurma konusunda daha rahattım.Çevremdekiler bile bunu farketti emeginize sağlık.

 22. Burak Bey,

  Buradaki faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir sorum olacak;

  Karşımızdaki kişiye onu ilerde hep seveceğimizi söylerken “will” ya da “be going to” ‘dan hangisi kullanılmalıdır? Çünkü “will” anlık karar için “be going to” daha önceden emin olduğumuz bir şey için kullanılacaksa; “be going to” ile kullanmak daha doğru olmaz mı?

  Ayrıca sevme eylemi konuşmadan önce başlamış (Past tense) ve gelecek zamanda da devam edecek şeklinde mi çevirmek gerekir?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Hasan,

   Bu senin tercihine bağlı. Hem will hem going to gelecek zamanı belirtiyor.

   Bu nedenle “I will always love you” cümlesi doğru, “I am always going to love you” cümlesi de doğru. “I am always going to love you” cümlesi “will” olan cümleye göre daha fazla kesinlik belirtiyor. İki cümleyi de kullanabilirsin 🙂

   İkinci soruna gelirsek, burada tam olarak neyi kastettiğini tam olarak anlayamadım ancak zaman konusunu soruyorsan, burada vermek istediğin anlama göre zaman seçmelisin.

   – I have always loved you – Seni her zaman sevmişimdir (Hala seviyorum)
   – I will always love you – Seni her zaman seveceğim.
   – I loved you – Seni sevmiştim /Seni sevdim (artık sevmiyorum)

 23. Gerçekten çok iyi anladım kendi öğretmenime çok anlattırdım ama anlamamıştım çok teşekkürler :):)

 24. Hocam bu ornekler iyide tam yardimci olmuyor sanki mesela ben bu ornekte takildim sizin verdiginiz ornekleri okudugum halde bu ornegi yapamadim:wait! We`ll / `re going to open the door for you.bu ornekte sorun yasasim

 25. sınav öncesi baktım başarılı inşallah 100 alırım alırım bi duanızı eyw

 26. I suppose, they …………………come to the dance course tomorrow.
  BOŞLUĞA HANGİSİ GETİRİLEBİLİR LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
  a) will
  b) is going to
  c) are going to
  d) am going to
  e) will not

 27. Go ve come fiili Going to da kullanılamaz hocam düzeltir misiniz
  I am going to go to diye birşey yok

 28. Hocam kırk yaşında İngilizceyi yeniden öğrenmek zorunda kaldık. Teşekkür ediyorum. Bu konuda çalışan herkese başarılar

 29. gerçekten bu siteyi çok seviyorum hem videolar olsun hem internet sitesi olsun 🙂 Okulda öğrenemeyeceğimiz birçok şey var…

 30. İkisinin de kullanımını çok karıştırırdım, o kadar net ve anlaşılır anlatmışsınız ki, çok teşekkür ediyorum 🙏🏻

 31. going to da yapar mısın acak ecek
  will yap otur emir tarzı mı

 32. Ne kadar açık ve anlaşılabilir ve mükemmel bir anlatım olmuş. Nihayet aradaki farkı ben de anladım. Var mı bilmiyorum ama past tense ile perfect tense karşılaştırmalı anlatırsanız çok güzel olur. İyi çalışmalar.

 33. Hocam konuların özlerini çok iyi veriyorsunuz, çok teşekkür ederiz; çok değerli anlatımlar bunlar 🙂

Yorum Bırak