İngilizce’de “Used to” kalıbı

Bu videoda İngilizce’de “used to” kalıbına bakıyoruz. Used to kalıbının farklı kullanımları ve dikkat etmen gereken önemli bir noktası var. Bu videoda bunların hepsini inceleyeceğiz. Videonun sonunda “used to” kalıbının anlamını ve kullanımlarını biliyor olacaksın.

İngilizce’de “Used to” kalıbı

 

“Used to” kalıbı temelde “önceden” veya “eskiden” anlamına geliyor ve önceden yapılan fakat artık yapılmayan eylemleri anlatmak için kullanılıyor. Cümle içerisinde özneye göre (I, he, she, it, you, we, they) değişmiyor.

Birkaç örneğe bakalım;

 • I used to dance every day – Eskiden her gün dans ederdim
 • Mustafa used to call me – Mustafa eskiden beni arardı
 • He used to study for 2 hours every day – Önceden her gün 2 saat boyunca ders çalışırdı
 • She used to go outside – Eskiden dışarı çıkardı

Önemli Not: Used to kalıbıyla olumsuz cümle kurarken veya soru sorarken dikkat etmen gereken önemli bir nokta var. “Did” yardımcı fiili kullanıldığında kalıp “used to“ olarak yazılmak yerine “use to” olarak yazılmalı. Örnek cümlelere bakalım;

 • I didn’t use to play tennis – Ekiden tenis oynamazdım
 • Did you use to go to our school? – Eskiden bizim okulumuza mı giderdin?
 • She didn’t use to speak English – Eskiden İngilizce konuşmazdı
 • Did Mert use to live in Germany? – Mert eskiden Almanya’da mı yaşıyordu?

 

Be used to

“Used to”, be fiili yani am, is, are ile kullanıldığı zaman “alışkın olmak” anlamına geliyor. Örnek cümleler üzerinden gidelim;

 • I am used to the heat – Sıcağa alışkınım
 • She is used to this speed – Bu hıza alışkın
 • Mustafa is used to this level – Mustafa bu seviyeye alışkın
 • I am used to this situation – Bu duruma alışkınım

 

Be used to + fiil + ing

Bu kalıpta, “be used to” kalıbına -ing eki almış fiil ekleniyor ve yapmaya alışkınım anlamına geliyor. Örneklere bakalım.

 • I am used to sleeping 4 hours – 4 saat uyumaya alışkınım
 • She is used to walking – Yürümeye alışkın
 • I’m not used to staying up late – Geç saatlere kadar uyanık kalmaya alışkın değilim
 • Mert is used to living in cold weather – Mert soğuk havada yaşamaya alışkın

NOT: Bu cümlelerin olumsuz hallerinde veya sorularında “did” yardımcı fiili kullanılmadığı için kalıp “use to” olarak değil, normal şekliyle yani “used to” olarak yazılır.

Hatırlarsan videonun başında “be” fiili ile kullanılmayan “used to” nun olumsuz cümlelerinde ve sorularında did yardımcı fiili kullanılıyordu ve kalıp “use to” olarak yazılıyordu. Son iki kullanımda öyle bir durum yok. Birkaç örneğe bakalım.

 • Is she used to writing so fast? – Bu kadar hızlı yazmaya alışkın mı?
 • Are you used to playing games all day? – Butün gün oyun oynamaya alışkın mısın?
 • They aren’t used to driving a truck – Kamyon sürmeye alışkın değiller
 • I’m not used to speaking fast – Hızlı konuşmaya alışkın değilim

Evet İngilizce’de “used to” kalıbı ve dikkat etmen gereken önemli noktakar bu şekilde. Okuduğun için çok teşekkür ederim ve sonraki yazılarda görüşmek üzere

 

161 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Burak Kardeşim,
  Emeğine sağlık…. Oğluma İngilizce öğretirken yararlandığım süper bir kaynak oldun..ve olmaya da devam edeceksin…Teşekkürler…ve Kolay Gelsin… Ancak bir şey dikkatimi çekti…Sitenin Html kodlamasında ana sayfada sol üst köşede sanıyorum daha önce kullanılan header da geliyor…diğer sekmelerde yok ama ana sayfada var…

 2. cok güzel anlatiyorsun acaba grammatik le ilgili videonuz var mi? özel ders almak isterdim 🙂

 3. Teşekkür ederim, emeğinize salik.” Be used to” ve “be used to +fiili +ing” bu kalıblarda ki “be” fiilinin sadece simdiki zamanı mi geçerli yoksa diyer zaman şekillerini de kullana biliyorus?

   • Geçmiş zamanda yapılan bir alışkın olma durumundan bahsediliyorsa “be” fiili “was/were” şeklinde çekimlenir.

 4. Yds öğrencileri için haftalık program ya da nasıl bir yol izlememizi gösteren bir video yapmayı düşünüyor musun abi?Bir nevi motivasyon

 5. siteniz çok güzel ve verimli ancak virüs bulaşmasından veya adresimin başka yerlere verilmesinden korkuyorum o yğüzden fazla indirmek istemiyorum ne dersiniz bu duruma

 6. Merhaba,
  He, she, it öznelerinde neden doesn’t kullanmıyoruz ‘used to be’ kalıbıyla?

 7. Teşekkürler.Bir de get used to kalıbı vardı.Onun kullanımı ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

 8. Hocam çok teşekkürler acayip faydasını gördüm. Açıkçası emeğinizi bedavaya kullanıyoruz, biraz üzücü ama , umarım şade bir teşekkürü kabul edersiniz .

 9. hem yakısıklı hem harıka bır ogretmen. cok guzel anlatıorsunuz emeginize saglık tesekkur ederim :*

 10. Süpersin cok etkili müthiş bir iş yapıyorsun hemde karşılıksız..!!! Fakat PDF için e-maillere cevap alamıyorum

  • Merhaba,

   Bana e-postanız ulaşmadı :/ Tam olarak nasıl bir sorun yaşıyorsunuz?

 11. Merhaba, öncelikle emeğine sağlık ve teşekkür ederim güzel anlatımından dolayı. Günlük Kalıplar Serisi doyası gibi bunlar içinde hazırladığın bir dosya var mı acaba?

 12. I used to think that learning english is impossible but after trying a few times i believed to i can learning with your help. Thanks for everything.

 13. Bunları ücretsiz vermen ve hala daha ücretsiz paylaşım yapmaya devam etmen takdire şayan. Neden diyecek olursanız paralı bir kursa gidip ingilizce konuşamayan bir sürü insan var. Ayrıca herkesin maddi durumu yok malum bu ülkede. Teşekkür ederim. Herkese tavsiyem umarım okuyan olur. İngilizce konuşmak için kursa gitmeyin. İlk önce bol bol dizi izleyin kulağınız ve bilinç altınız doysun sonra yabancı arkadaş bulup konuşmaya başlayın bunlarla birlikte günlük konuşma kalıplarını öğrenin. Bunlardan sonra okuma, yazma ve gramer.

 14. Çok teşekkür ederim ☺️ Ben videolardan birşey anlamıyorum hatta okulda derslerde bile bazen anlayamıyorum. Bu yazılı konu anlatımları çok güzel oluyor. Hem video yapıp hemde internet sitesine videoda anlattığın şeyleri yazmanız çok iyi olmuş🤗 Tekrar teşekkür ederim❤️

 15. Öncelikle tebrik ve çok teşekkür etmek istiyorum.Kendimi kursta gibi hissettirdin:)Umarım emeğinin karşılığını almanda bir nebzede olsa bu yorumların ve bu siteyi ziyaret eder olmanın etkileri olmuştur.Paylaştığın argümanlar kesinlikle kurslarda belli bir bedel karşılığı ödenerek elde edilen öğretiler.Bilgi kirliliğinin olduğu maalesef ki her ortamda dil hususu da nasibini almakta:)Yabancı dil öğrenme meselesini öyle abartıp öyle çıkmazlara sokup sanki dünyanın sonuymuş gibi algı yaratıp öğrenmek isteyenleri yıllarca tribe soktular vebu süreçler inan ömür törpüsü gibi gelmeye başladı insanların yaşamları içinde:)Şahsın ve şahsın gibi naif karakterli şahsiyetler var olduğu müddet bu dil hususu insanların kafasında betonlaşmış düşünceleri zaman içinde yok edeceğini düşünüyorum.Kesinlikle ilk defa öğrenmek isteyip te ziyaret edenler daha şanslı olmuş olacaklar:)Sevgiyle Kal.

 16. Üstad güzel emek vermişsinde şöyle bir sorun var. bunlar gündelik ingilizce için iyi bilgiler lakin her used to alışkın önceden yada eskiden anlamına gelmiyor.

  Örnek bir cümle
  Containers are used to manage collections of objects of a certain kind. There are several different types of containers like deque, list, vector, map etc.

  şimdi talebe düz mantık düşünüyor. bunu bende yaptım önceden tabi bilinmeyince öyle oluyor.
  Her used to gördüğü yere alışkınım demeye çalışıyor. okumak ayrı bir olay.
  Senden ricam bunun açıklamasını epostama gönder misin?

  Ve to eki ile igili geniş bir ayrıntı vermen ve kaynak edindiğin sitelerden geniş bilgi vermen. Video uzar diye endişelenme sadece atıf yap şu video’da bununla ilgili daha geniş bir ayrıntı bulabilirsin de
  bu şekilde videolar daha kaliteli olur.

 17. Kızımın ödevini yaparken derste anlamadığı “used to” kalıbını sizden öğrendik. Çok beğendik teşekkürler.

 18. gerçekten çok iyi bir ders çalıştım sizin sayeneizde size teşşekür ederim…

 19. Emeğine sağlık!!
  get used to ve be used to karşılaştırma videosu hazırlayabilirsen çok iyi olur, hem konunun devamı niteliğini taşır diye düşünüyorum.
  Thank you so much for everything 🙂

 20. bu kadar kolay anlatımınız için çok tesekkür ediyorum. çok işime yaradı. surekli takipteyim. sizi geç bulduğuma üzgünüm ama şükür bulduk ya:))

 21. Anlatımınızı çok beğeniyorum yıllardır ingilizce öğrenmek için takip ettiğim birisiniz.Videolarınız çok kaliteli.Verimli ve güzel bir anlatımınız var

 22. Çok güzel olmuş ama woukld kalıbını bulamadım eğer varsa link atar mısın? yok d onu çekebilir misin? teşekkürler…

 23. 62 yaşındayım ve ing.ogrenmek için halk eğitim kursuna gidiyorum..fakat evde sürekli sizin videolarınızı izleyerek hatta yazarak çalışarak çok şeyler öğrendim…emeklerinize, caniniza sağlık….

 24. Bu kalıba elli kere bakıyorum, yine karıştırıyorum. to Vo mıydı Ving miydi diye.
  Bu kez net örneklerle güzel anlatmışlar, artık karıştırmam.

 25. valla Burak Abi sınavım vardı . 40 dk da anlamadığım konuyu 4 dk da anladım çok sağol emeğine sağlık.:)

 26. Abi çok teşekkür ederim sınavdan 95 aldım arkadaşım sizden bakmış bende arkadaşımdan kopya çektim çok sağolun

 27. Gerçekten iyi bir anlatım.
  Bu anlatım için teşekkürler.

 28. Çok kullanışlı. Kısa ve net bilgiler var. Tenslerle ilgili kafam karıştığı zaman bilgileri toparlamam için çok yardımcı olıuyor. Teşekkürler Burak Öztürk 🙂

 29. Burak kardeşim emeğin için ayrıca çok anlaşılır bir şekilde anlattığın için çok teşekkürler. İnşallah başaracağız

 30. Okulda hiç işlemediğimiz konuyu ilk senden öğrendim ve okulda öğreneciğimiz gibi çok güzel anlattın çok teşekkürler Burak abi :):):)

 31. be used to ve be used to +fill +ing için olumsuz ve soru örnekleri gösterebilir misiniz?

 32. Vallahi şahane içerik. Çok yararlı oldu. Sormak istediğim bir şey var. Used to öbeğini her fiilde kullanabiliyor muyuz? Mesela know fiilinde. Yoksa hareket bildiren fiillerde mi kullanıyoruz sadece. Bilmezdim derken : I didnt use to know it desek doğru demiş olur muyuz?

 33. Valla abi sen olmasan sınavdan 0 alırdım ha en azından bi bilgim oldu iyi ki varsın allah ne muradın varsa versin amin 😅

 34. Hemen anladım video ve örnekler güzel.Defter e yazdım eline sağlık işini iyi yapan ehil olan herkes kazanır,Allah razı olsun.

 35. Thank you for everything. That’s great. You have told very much well. I understood easly. Ellerinize sağlık.

 36. Çok teşekkür ederim. Unutmuşum nasıl kullanıldığını. Çok net bir anlatım. Emeğinize sağlık.

 37. Teşekkürler. Kafamı çok karıştırmıştı. Çok güzel anlatmışsın emeğine sağlık.

 38. merhaba rica etsem Present / Past Passıve ile ilgili de bir video çekebilirmisiniz ?

 39. Sınav akşamı heryer de aradım bulamadım tam uyuyacağım vakit burayı buldum bir kurtarıcı gibi geldin eyw

Yorum Bırak