İngilizce’de “Too” ve “So” kelimeleri

Bu videoda İngilizce’de too ve so kelimelerinin nerelerde ve nasıl kullanıldığını gösteriyorum.  Önce too ve so kelimelerinin ne tip cümlelere karşılık verirken kullanıldığına bakacağız. Daha sonra, örneklerle birlikte, yardımcı fiilin nasıl seçildiğini inceleyeceğiz.

Videonun sonunda too ve so kelimelerini kullanmayı biliyor olacaksın.

İngilizce’de “too” ve “so”

 

İngilizce’de too ve so kelimeleri olumlu cümlelere karşılık “Ben de”, “O da”, “Biz de” demek için kullanılıyor. Bunun dışında da değişik kullanımları var fakat bu yazıda sadece ilk kullanım üzerinde duracağım.

Önce bir örneğe bakalım ve daha sonra detaylı bir şekilde inceleyelim.

“Mustafa has a car”, yani “Mustafa’nın arabası var” cümlesine karşılık “Benim de arabam” var demek istersen, “So do I “ veya “I do too” demelisin. İkisi de aynı anlama geliyor. İstediğini kullanmakta özgürsün. Yapı şu şekilde;

 • So + Yardımcı fiil + Özne
 • Özne + Yardımcı fiil + Too

Burada önemli olan nokta yardcımcı fiil. (Örnekte do). Yardımcı fiil, ilk söylenen cümlenin zamanına ve yardcımcı fiiline göre değişiyor.

 • Eğer ilk cümlenin tense’i simple present tense ise , yardcımcı fiil do veya does olur. Örneğin, “Mert likes coffee” yani “Mert kahve sever” cümlesine, Bben de kahve severim” diye cevap vermek istersen, “I do too” veya “So do I” demelisin. “Murat da sever” diye cevap vermek isteseydin, “So does Murat” veya “Murat does to” demeliydin.
 • Eğer ilk cümlenin tensi simple past tense ise, yardımcı fiil olarak did kullanılır.Örneğin, “Mustafa went to the hospital” yani “Mustafa hastahaneye gitti “ cümlesine, “Murat da gitti“diye cevap vermek istersen, “So did Murat” veya “Murat did too” demelisin.
 • Eğer cümle was veya were kullanılarak kurulmuşsa, yardımcı fiil yine was veya were olur.Örneğin “Mert was sick” yani mert hastaydı cümlesine “Ben de hastaydım“ demek istersen, “So was I” veya” I was too” demelisin.
 • Eğer cümlenin tens’i simple future tense ise, yardımcı fiil olarak will kullanılır. Örneğin, “I will be at the house”, yani “evde olacağım” cümlesine, “Ben de” diye cevap vermek için, “So will I” veya “I will too” demelisin.
 • Eğer ilk cümlenin tense’i present perfect tense ise, yardımcı fiil olarak have veya has kullanılır.Örneğin, “I have been sick”, veya “I have already eaten” cümlelerine karşılık, “Ben de” demek istersen, “So have I” veya “I have too” demelisin.
 • Eğer cümlede can, must, should, could, would gibi bir modal verb varsa, yardımcı fiil olarak yine o modal verb kullanılır. Örneğin, “I can drive a car” yani “Araba sürebilirim” cümlesine, “Murat da araba sürebilir“ diye cevap vermek istersen, “So can Murat” veya “Murat can too“ demelisin.
 • Eğer cümlede “be” fiili yani am, is, are varsa, yardimcı fiil olarak yine am, is veya are kullanılır.Örneğin, “I am staying home tonight” yani “Bu akşam evde kalıyorum” cümlesine karşılık, “Ben de” demek istersen, “So am I” veya “I am too” demelisin.Murat da kalacak demek istersen, “So is Murat” veya “Murat is too“ demelisin.

Not: Eğer tense’leri iyi biliyorsan, biraz pratikle bunları rahatlıkla oturtabilirsin. Kullanılan yardımcı fiiller, o tense’te sorulan sorularda kullanılan yardımcı fiillerdir. (Do you play tennis?, Will you come here?, Have you already eaten?, Did you run? …)

Şimdi birkaç örneğe bakalım;

Örnekler

 

 • Diyelim biri “I am thirsty” yani “Susadım” dedi. Buna cevap olarak “ben de” demek istiyorsan,  “So am I” veya “I am too” demen lazım. Eğer “Murat da” demek istersen, “So is Murat” veya “Murat is too” demelisin.
 • Diyelim biri “I like to drive”  yani “Araba sürmeyi seviyorum” dedi ve sen, “Murat da sever” diyerek ona cevap vermek istiyorsun. Bu durumda “So does Murat” veya “Murat does too demelisin”
 • Başka bir örnek, “I always drink coffee in the morning.”, yani “Her sabah kahve içerim.” Buna cevap olarak “ben de” demek istersen, “So do I” veya “I do too” demelisin.
 • Diyelim biri, “Mustafa can call Mert” yani “ Mustafa Mert’i arayabilir” dedi. Sen de “Ben de arayabilirim” demek istiyorsun. Bunun için “So can I” veya “I can too” demelisin.
 • Son olarak, diyelim biri “I should run tonight” yani “Bu akşam koşmalıyım” dedi ve sen de, “Murat da koşmalı” demek istiyorsun. Bunun için “So should Murat” veya “Murat should too” demelisin.

Evet, İngilizce’de too ve so kelimelerini kullanarak olumlu cümlelere karşılık vermek bu şekilde. Eğer olumsuz cümlelere karşılık vermek istiyorsan “Either ve Neither” kelimelerini kullanmalısın.

Bu konuyla ilgili videoma alttaki bağlantıdan ulaşabilirsin:

http://etkilipratikingilizce.com/ingilizcede-either-ve-neither/

İzlediğin ve okuduğun için çok teşekkür ederim ve sonraki videolarda görüşmek üzere.

 

 

20 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. must, should, could, would;
  bunlarla ilgili birşeyler de gelecek mi.? ben ne olduğunu tam anlayamadım çünkü

 2. türkçe cümleleri ingilizceye çevirme gibi örnekler hazırlarsanız daha iyi olacağını düşünüyorum thank you 🙂

 3. Merhaba youtube üyeliğim olmadığı için size buradan ulaşmak istedim. Videolarınız ve konu anlatımınız gerçekten çok iyi sıkı takipçinizim.Yds sınavına sizinle hazırlanıyorum diyebilirim 🙂 Şu an çalışmakta zorlandığım konu much,many, a lot of, lots of, a little, a few . Bunların kullanım yerlerini açıklarsan çok memnun olurum videolarını takip ediyorum ve bahsettiğim konuyu açıklamanı bekliyorum şimdiden teşekkürler 🙂

 4. Mehaba

  Sitene aboneliğimden bu yana bilgilendirme maillerini alıyordum
  fakat uzun zaman oldu alamıyorum 🙁

 5. Inanılmaz derecede insanın kolayca anlayacağı bir şekilde hazırlamışsınız..basit,sade,kolay anlaşılır , kafa karıştırmıyor ..Çok teşekkürler..

 6. Burak Bey Merhabalar,
  sitenizi yeni buldum ve çok beğendim. bir bilir kişi olarak sizin yardımınıza ihtiyacım var beni yönlendirirseniz çok ama çok mutlu olurum. 40 yaşındayım, yönetici asistanı olarak yabancı firmada çalışıyordum ve 6 aydır işsizim. Yabancı firmada çalışmama rağmen ingilizceyi malesef hiçbir zaman kullanmadım. Ben yıllardır ingilizce eğitim aldım. Fakat düzeyim pre-intermediate. Şuan ki ilanlara baktığımda tek kaybım iyi veya ileri düzeyde ingilizceye sahip olamıyışım.

  Öğrenme konusunda nasıl ilerleyebilirim, bana yardımcı olursanız gerçekten çok minnet duyarım.

  Geri dönüşlerinizi bekliyor olacağım.

  Saygılarımla,
  Didem Yiğit

 7. Should could would… Bu konuda kesinlikle yardımınıza ihtiyacımız var ne olduğunu anlayamamaktayız.

 8. Sade ve güzel anlatımınız için çok teşekkür ederiz.
  Notlar bölümünde sanırım paylaştığınız bu örnekte ” Murat does too” olmalıydı.

  Özne + Yardımcı fiil + Too
  “Murat da sever” diye cevap vermek isteseydin, “So does Murat” veya “Murat does to” demeliydin.

 9. Sade ve güzel anlatımınız için çok teşekkür ederiz.
  Notlar bölümünde paylaştığınız bu örnekte sanırım ” Murat does too” olmalıydı.

  Özne + Yardımcı fiil + Too
  “Murat da sever” diye cevap vermek isteseydin, “So does Murat” veya “Murat does to” demeliydin.

Yorum Bırak