Cold Feet / Second Thoughts: Bir şeyden vazgeçmek için kullanılan iki ifade

Bu derste konuşmalarını canlandırmak için kullanabileceğin ve bir şeyden vazgeçilmek üzere olduğunu belirtmek için kullanılan iki kalıp inceleyeceğiz. “Cold feet” ve “Second Thoughts” Önce bu ifadelerin anlamlarını ve birbirlerinden farklarını inceleyeceğiz ve daha sonra gerçek hayattan birkaç örneğe bakacağız.

Konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

“Cold feet” ve “second thoughts” ifadeleri vazgeçmek veya korku belirtmek için kullanılıyorlar. İlk ifademiz olan “cold feet” ile başlayalım.

“Cold feet” ifadesi, kelime anlamı olarak “üşümüş ayaklar” gibi bir anlama geliyor. Ancak bu ifade, bir şeyle ilgili korku hissetmek, ya da korkudan dolayı bir şeyi yapmaktan vazgeçmek gibi bir anlama geliyor. Bu ifade, “have” veya “get” fiili ile kullanılıyor ve “have cold feet” ya da “get cold feet” şeklinde “soğuk ayaklara sahip olmak” veya “soğuk ayaklar edinmek” olarak söyleniyor.

Günlük konuşmalarda bu ifade, önceden yapılacağı kararlaştırılan bir şeyden “vazgeçilmek üzereyken” kullanılıyor. Örnekler üzerinden anlamını daha iyi gösterebilirim.

Diyelim ki sınıfta sunum yapılacak ve ilk sırada olmaya gönüllü oldun. Ancak içini korku kaplamaya başladı ve “Vazgeçmek üzereyim.” ya da “Beni bir korku aldı.” gibi bir cümle kurmak istedin. O zaman bunu “cold feet” ifadesi ile, “I am having cold feet.” veya “I’m getting cold feet.” şeklinde söyleyebilirsin.

Ya da diyelim arkadaşın bir iş teklif etti ve kabul ettin, ama kısa bir zaman geçti ve işler pek iyi gitmiyor. “Bu işle ilgili korkularım var.” ya da “Bu işten vazgeçmeye yakınım.” demek istiyorsun. Bunun için “I am having cold feet about this job.” diyebilirsin. Birkaç örneğe daha bakalım.

 • My brother had cold feet about joining the team.
 • Abim takıma katılmaktan vazgeçecekti/vazgeçmek üzereydi.

 • I am having cold feet after hearing he isn’t ready.
 • Onun hazır olmadığını duyduktan sonra korkmaya/çekinmeye başladım.

 • He got cold feet right before the wedding.
 • Tam düğünden önce korkmaya/vazgeçmeye başladı.

 • If you are getting cold feet, we can cancel the meeting.
 • Eğer korkuyorsan/çekiniyorsan, toplantıyı iptal edebiliriz.

Gelelim “second thoughts” ifadesine. Bu ifade de “cold feet” gibi, vazgeçmek üzere olduğunda kullanılıyor. Ancak bu ifade “cold feet”ten farklı olarak, baskın bir korku değil de daha çok şüpheye düşme ya da düşüncelerde değişiklik olması anlamı veriyor. “Second thoughts” zaten kelime anlamı ile de “ikinci düşünce/ikincil düşünceler” anlamlarına daha yakın.

Kısaca “cold feet” ifadesi daha duygusal bir tepki ile vazgeçmek anlamına geliyor. “Second thoughts” ise daha çok mantıkla veya düşündükçe ortaya çıkan vazgeçme veya şüpheye düşme durumunu belirtiyor.

Birkaç örnek üzerinden gidelim.

Diyelim ki bir film izledin ve çok iyi olduğu hakkında yorumlar yaptın. Daha sonra başkalarının karşıt yorumlarını duydun ve “İyi olduğunu düşünüyordum ancak şimdi şüpheye düştüm.” demek istiyorsun. Bunun için “second thoughts” ifadesini kullanarak “I thought it was good, but now I am having second thoughts.” diyebilirsin.

Ya da bir yarışa katıldın ve kendine güvenin yerinde. Ancak diğer yarışmacıların ne kadar güçlü göründüğünü gördün ve “Bunu yapmak istiyordum ancak şimdi biraz şüpheye düştüm.” demek istiyorsun. Bunu da “I wanted to do this, but now I’m having second thoughts.” şeklinde belirtebilirsin. Birkaç örneğe daha bakalım.

 • She saw the race track and she is having second thoughts.
 • Yarış parkurunu gördü ve şüpheye düştü.

 • I am having second thoughts about asking for a raise after he yelled at me.
 • Bana bağırmasından sonra, zam istemek ile ilgili şüpheye düştüm.

 • I have second thoughts about going to college.
 • Üniversiteye gitmem ile ilgili şüphelerim var.

Evet, artık “cold feet” ve “second thoughts” ifadelerinin nerelerde ve ne şekillerde kullanabileceğini biliyorsun.

Unutma, konuyla ilgili PDF dosyasını indirmek için linke tıklayarak e-posta adresini bırakman yeterli. =)

 

18 Yorum Kendi yorumunu ekle

 1. Merhaba Burak,
  Sen olmasan tamamen uzaklaşmış olacağım İngilizceden. Yaz tembelleştirdi. Konuşacak kimse yok, tekrarları yapamadım, öğrendiklerimi unutmaktan korkuyorum. (İ’m getting cold feet, I’m going to forget that I learn) İyiki arada uyandırıyorsun. Çok çok SAĞOL🤝

 2. Burak abi hayırlı akşamlar bu pdf dosyaları e-postama hala gelmedi.Bu arada süper belagatın var.

  • Merhaba Hasan,

   Özellikle hotmail kullanıcıları için dosya gereksizler/spam kutularına düşebiliyor. Orayı da kontrol edebilir misin?

   • Abi sen nasıl bir kralsin ya Allah gani gani razı olsun saol varol selam ve dua ile Allaha emanetsin.Thank you so much

 3. ilk defa duyduğum bir kelime ile karşılaştım ve gondermenizi talep ettim. Teşekkürler çok iyi hazırlanmış bir site

Yorum Bırak